Stampa
Veliki broj suđenja novinarima  

Objavljeno : 17.08.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

U Srbiji propisi o kleveti, povredi časti i ugleda otvaraju velike mogućnosti za tužbe protiv medija. Prema podacima Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), pred Višim sudom u Beogradu u 2011. pokrenuta su 242 parnična postupka zbog objavljivanja informacija u medijima, uglavnom zbog povrede časti i ugleda, a vode se i krivični postupci. Sudski postupci finansijski iscrpljuju novinare i medije i nameću autocenzuru. NUNS je zbog toga pre malo više od godinu dana pokrenuo uslugu besplatnog zastupanja pred sudovima. Do sada je ta usluga odobrena za 10 medijskih radnika.


Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović rekao je EurAktivu da je besplatno zastupanje pred sudom do sada zatražilo 17 novinara, od čega je 10 zahteva odobreno. Okončan je jedan slučaj, u korist novinara, odlukom Apelacionog suda u Novom Sadu.

NUNS je, kako je podsetio, usluge besplatnog zastupanja pred sudom i pravnog savetovanja počeo da pruža u junu 2011. godine uz pomoć organizacija Sivil rajt difenders (Civil Right Defenders) i Medija ligal difens inišativ (Media Legal Defence Initiative). Usluge zastupanja novinara na sudu i pravnih savetovanja pruža ugledna advokatska kancelarija "Živković i Samardžić".

 

"Od juna 2011. godine NUNS je primio i odgovorio na 73 zahteva za dobijanje pravnog saveta, a od 17 zahteva za zastupanje na sudu, koliko nam je upućeno, 10 je dobilo podršku NUNS-a", rekao je Obradović.

 

Predsednik NUNS-a je ukazao da sudski postupci protiv novinara podstiču autocenzuru kod novinara, ali i finansijski iscrpljuju medije, odnosno novinare i urednike protiv kojih se ti postupci vode, i kao izdatke naveo sudske takse i advokatske troškove. "Što se tiče (potrebnih zakonskih) izmena, očekuje se dekriminalizacija klevete i uvrede. Videćemo šta će se dešavati imajući u vidu političke promene koje su nastupile u Srbiji", naveo je on.

 

Sudeći prema podacima koje je izneo, broj postupaka protiv novinara, urednika i vlasnika medija nije mali. Pred Višim sudom u Beogradu tako su u 2011. pokrenuta 242 parnična postupka, u kojima se od novinara traži naknada štete, a vode se i krivični postupci.

 

"Prema dosadašnjim iskustvima, novinari/urednici su imali više uspeha u krivičnim postupcima, nego u parničnim postupcima, gde su mediji u velikom broju obavezani da plate tužiocu naknadu štete zbog povrede časti i ugleda", izjavio je Obradović.

 

Kada je reč o postupcima koje pokreću novinari za zaštitu sopstvenih prava, oni to najčešće rade uz pomoć udruženja novinara ili medija za koji rade, naveo je predsednik NUNS-a.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Medija centar

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar