Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pomilovan Laslo Šaš
|
|
|
Objavljeno : 03.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Višednevna neizvesnost oko sudbine Lasla Šaša, osuđenog na visoku kaznu zbog uvrede u medijima, okončana je 3. avgusta odlukom predsednika Srbije da pomiluje tog povremenog saradnika više listova na mađarskom jeziku. Tome je prethodio snažan pritisak javnosti i medijskih udruženja. Povodom presude Šašu oglasila su se i međunarodna medijska udruženja, a Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) je pozvala Skupštinu Srbije da dekriminalizuje uvredu. Situacija u kojoj se našao Šaš, pošto je izneo svoje mišljenje u rubrici "Pisma čitalaca" lista Mađar so (Magyar Szo), podstakla je raspravu o slobodi medija i izražavanja u Srbiji.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić pomilovao je 3. avgusta Lasla Šaša. Kako je saopšteno iz pres službe predsednika, predlog o pomilovanju Šaša Nikolić je potpisao u uverenju da je pravo na slobodu mišljenja jedno od osnovnih civilizacijskih tekovina. Predsednik Srbije je ocenio da je neprimereno da novinar Laslo Šaš služi kaznu zatvora od 150 dana samo zato što je izneo svoje mišljenje, što je takođe protivno svim evropskim standardima i međunarodnim konvencijama, navodi se u saopštenju.
Nakon pomilovanja Laslo Šaš je 3. avgusta pušten iz Okružnog zatvora u Subotici u kome je služio kaznu od 150 dana zatvora zbog uvrede ultradesničarskog mađarskog ekstremiste, vođe organizacije "64 Županije" Lasla Torockaja.
Šaš je osuđen 4. februara 2011. godine pošto je u rubrici "Pisma čitalaca" u dnevnom listu Mađar so aprila 2007. godine, kako je sud ocenio, uvredio Torockaja. Sud mu je naložio novčanu kaznu od 150.000 dinara, a pošto nije imao novca da plati kaznu, Šaš se 26. jula sam prijavio na izdržavanje zatvorske kazne i postao prvi novinar koji služi zatvorsku kaznu zbog uvrede.
Sud je ocenio da je Šaš bio svestan da je svojim tekstom uvredio Torockaja i nije uzeo u obzir njegovu odbranu da je ovakvim tekstom hteo da zaštiti ovdašnju omladinu od velikomađarskog nacionalizma. Organizacija "64 županije" zalaže se za obnovu "velike Mađarske" od pre Prvog svetskog rata, kada je Austro-Ugarskoj Monarhiji pripadala i Vojvodina.
Pošto se Šaš javio na izdržavanje kazne, odmah su reagovala novinarska udruženja u Srbiji koja su pozvala su predsednika Srbije da ga pomiluje. U tome su im se narednih dana pridružili i Reporteri bez granica i SEEMO.
Udruženje novinara Srbije, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno društvo novinara Vojvodine su ukazala da će, ako kazna ostane na snazi, Laslo Šaš biti prvi novinar koji izdržava kaznu zatvora zbog uvrede od kako je donet novi Krivični zakonik.
Ta udruženja su podsetila da je sudski postupak vođen u vreme dok je Laslu Torockaju bio zabranjen ulazak u Srbiju odlukom MUP-a, koji ga je označio kao ekstremistu. Laslu Torockaju je od 2008. do 2010. godine bio zabranjen ulazak u Srbiju, zbog njegovog ekstremističkog delovanja.
Advokat UNS-a Zoran Lakićević saopštio je da je presuda Šašu bez pravnog utemeljenja i smisla i da sud nije ocenio da je postupak okrivljenog uvredljiv samo sa subjektivnog stanovišta ili i sa stanovišta opšteg shvatanja niti je uvažio okolnosti pod kojima je takav postupak učinjen.
SEEMO je pozvao 1. avgusta srpski parlament da dekriminalizuje uvredu i da za to delo primenjuje građanski zakonik. Generalni sekretar SEEMO Oliver Vujović je rekao da, iako krivični zakonik ne predviđa zatvorsku kaznu za to delo, osuđenik ipak može da završi u zatvoru ukoliko ne može da plati novčanu kaznu. "Niko nikad ne treba da ide u zatvor zbog objavljivanja mišljenja", rekao je Vujović.
Medijska organizacija Reporteri bez granica je ocenila da zatvaranje Šaša "predstavlja anomaliju jer se novinaru ne može suditi za krivično delo zbog toga što je kritikovao političara". Ta organizacija je ukazala da je kritikovanje "normalna pojava" i da "političari moraju da nauče" da to prihvataju jer je to "neophodno u demokratiji".
Kao kandidat za članstvo u EU Srbija mora da štiti svoje novinare i da obezbedi da im sloboda informisanja i komentarisanja bude zagarantovana, naveli su Reprorteri bez granica.
Stavovi
Potpredsednik Vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić pozdravio je 3. avgusta odluku o pomilovanju Lasla Šaša i istakao da je to bio jedini mogući završetak. Grujić je saopštio da je bilo realno očekivati da Šaš bude oslobođen, kao i da on "uopšte nije smeo biti osuđen, a kamoli zatvoren i da bi trebalo razmisliti kako je do toga uopšte došlo".
Potpredsednik Vlade Vojvodine je izrazio zadovoljstvo što su u aktivnostima na pomilovanju i oslobađanju Lasla Šaša zajednički učestvovale strukovne i druge organizacije, uključujući i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje.
Odluku Nikolića o pomilovanju pozdravilo je Udruženje novinara Srbije koje u u saopštenju zahvalilo svima koji su pomogli da Laslo Šaš bude na slobodi. UNS je ocenio da je pomilovanjem sloboda informisanja odnela veliku pobedu nad pogrešnim tumačenjem zakona i evropskih standarda u pravosuđu.
Izvor: Beta
Foto: Udruženje novinara Srbije
Povezani sadržaj
|
|
|