Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Elektronska izdanja gase štampane medije
|
|
|
Objavljeno : 19.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Drugi najtiražniji američki nedeljni list Njuzvik (Newsweek), koji izlazi gotovo 80 godina, objavio je 18. oktobra da od 2013. godine prelazi isključivo na digitalnu verziju izdanja. Ključni razlozi za odustajanje od štampanog izdanja leže u velikom padu broja pretplatnika i značajnom gubitku profita od reklama. To na najbolji način oslikava trend koji je prisutan u poslednje vreme a to je da sve više listova prelazi na onlajn izdanja.
Poslednje štampano izdanje nedeljnika Njuzvik pojaviće se u prodaji 31. decembra, najavili su u tom listu. Njuzvik se pre dve godine spojio sa novinskom grupom "Dejli bist" (Daily Beast). Osnivač Dejli bista Tina Braun (Brown) kaže da njihov sajt sada ima posetu od 15 miliona čitalaca mesečno, što je povećanje od 70% u odnosu na prošlu godinu.
"Napuštanje štampane verzije lista izuzetno je teška odluka za nas koji volimo romantiku i jedinstvenost koju nosi štampano izdanje", navela je u saopštenju Braunova i dodala da je, ipak, presudilo to da magazin mora da se održi i prihvati digitalizaciju koja donosi budućnost.
Njuzvik je do skora bio drugi najčitaniji nedeljnik u SAD, odmah iza Tajma (Time). Broj pretplatnika na taj magazin, na njegovom vrhuncu, bio je više od tri miliona, a danas je spao na samo milion i po. Kada se tome doda i pad zarade od reklama u štampanom izdanju, jasno je da je postalo finansijski neodrživo da nedeljnik i dalje izlazi u toj formi.
Njuzvik global, digitalno izdanje magazina, biće dostupno samo uz pretplatu. To bi mogao da bude dobar način da se dopre do oko 70 miliona korisnika tablet računara u SAD, čiji broj neprekidno raste. Međutim, iako je to potencijalno veliko tržište, na njemu takođe postoji velika konkurencija, tako da proboj neće biti nimalo lak.
I drugi američki listovi, kako dnevni tako i magazini, imaju svoja elektronska izdanja. Najčitaniji među njima su Njujork tajms (The New York Times), Vašington poust (Washington Post), Dejli njuz (Daily News), Ju-Es-Ej tudaj (USA Today), Njujork poust (New York Post) i drugi.
Njujork tajms tako nudi pretplatnicima opciju pretplate za 3,75 dolara nedeljno, odnosno za 15 dolara mesečeno, za pristup preko bilo kog računara i aplikaciju tog lista za neki od pametnih telefona koji koriste android, vindouz mobilni (Windows Mobile) operativni sistem ili za Eplov ajfon (Apple iPhone).
Za kompetnu pretplatu, koja uključuje pristup onlajn izdanju Njujork tajmsa sa svih računara, aplikaciju za bilo koji pametni telefon, aplikaciju za detaljno praćenje predsedničkih izbora 2012, aplikaciju za ajped (iPad) i mogućnost deljenja pristupa digitalnim sadržajevima sa članovima porodice, potrebno je izdvojiti 35 dolara mesečno.
Zanimljivo da svi koji se opredele za pretplatu na štampano izdanje, čija cena zavisi od toga koliko se daleko nalazite u SAD, dobijaju uz to i besplatan pristup svim digitalnim izdanjima tog lista.
Slična je situacija i sa drugim državama, tako da je danas praktično nemoguće naći ozbiljniji list koji nema svoje onlajn izdanje. Većina njih, ipak, i dalje izlazi i u štampanom izdanju. Jedan od najčitanijih evropskih listova u onlajn izdanju je britanski Gardijan (The Guardian), koji ima odlično urađenu aplikaciju za ajped (iPad) i mobilne platforme.
Background U Asocijacija medija za portal Euraktiv Srbija rekli su da kod nas nije još razvijeno tržište internet izdanja kao u Evropi i SAD, tako da praktično ne postoji nijedan list koji ima samo onlajn izdanje na pretplatu. Nekoliko listova nude svoja zdanja na pretplatu koja su obično jeftinija nego kod štampanih izdanja. Među njima su i nedeljnici Vreme i NIN za koje godišnja pretplata iznosi 2.400, odnosno 3.500 dinara.
Elektronska izdanja novina podležu istim ograničenjima i zakonima koji se odnose na zaštitu autorskih prava i materijala. Većina listova nudi korisnicima da besplatno probaju elektronsku verziju njihovih izdanja na određen period, obično dve sedmice do mesec dana, posle čega treba da se opredele da li će nastaviti da budu pretplatnici.
Od listova u Srbiji, dnevnik Politika nudi elektronsku pretplatu koja može biti na mesec dana, što košta 720 dinara, do 12 meseci što košta 7.905 dinara. Elektronsko izdanje imaju i vođeći nedeljnici u Srbiji Vreme i NIN, ali oba magazina i dalje izlaze u štampanoj formi. Listovi koji izlaze samo u elektronskoj formi i finansiraju se isključivo od pretplate praktično ne postoje u Srbiji.
Većina listova koji su prestali da izlaze u štampanom obliku, kao što su Glas javnosti, Pravda, Telegraf ili Standard, postoje i dalje kao internet portali, ali nemaju svoja onlajn izdanja koja bi se prodavala kroz pretplatu. Oni se uglavnom finansiraju od prodaje reklamnog prostora na sajtu i drugih oblika reklamiranja.
Autor: Dalibor Živanović
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|