Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Spor proces digitalizacije medija u Srbiji
|
|
|
Objavljeno : 21.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Proces digitalizacije medija u Srbiji mora da se ubrza, a neophodno je i poboljšanje saradnje operatera i emitera kroz donošenje novog Zakona o elektronskim medijima kako bi taj proces uopšte bio završen, ocenili su 21. novembra učesnici skupa o digitalizaciji medija u Beogradu. Na skupu je ukazano da se još ne znaju mnoge bitne stvari u procesu digitalizacije, poput troškova lokalnih emitera, kao i da nisu pripremljeni neki neophodni dokumenti kao što su projekat mreže, plan pokrivanja ili tehnološki projekat.
Državni sekretar Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Stefan Lazarević rekao je učesnicima skupa da je do sada urađeno između 15% i 20% od procesa digitalizacije. "Da bismo završili proces digitalizacije u predviđenom roku, a to je 17. jun 2015. godine, mi dnevno moramo da radimo 48 sati", rekao je Lazarević i dodao da trenutno stanje sa procesom digitalizacije nije sjajno.
Lazarević je rekao da je od početka procesa digitalizacije malo toga urađeno i dodao da veliki broj medija, naročito lokalnih, nije dovoljno informisan o procesu prelaska sa analognog na digitalno emitovanje.
"Došli smo i do zaključka da cela ideja digitalizacije nije dobro iskomunicirana sa svim učesnicima u tom procesu... Moramo da inteziviramo komunikaciju s emiterima. Moramo da imamo proces sa realnim rokovima koji će se poštovati", istakao je Lazarević.
On je kazao da u procesu digitalizacije trenutno nedostaje projekat mreže, plan pokrivanja, tehnološki projekat, projekti rekonstrukcije i dodao da je problem to što na mnogim lokacijama ima nerešenih imovinsko-pravnih pitanja.
Background Srbija se obavezala da će najkasnije do 17. juna 2015. godine preći na digitalno emitovanje televizijskog signala. Ta obaveza proističe iz sporazuma GE06 koji je Srbija 2006. godine potpisala u Ženevi pod okriljem Međunarodne telekomunikacione unije (ITU), agencije Ujedinjenih nacija, a obavezuje sve evropske zemlje da to učine.
Preporuka Evropske komisije članicama EU je bila da potpuni prelazak na digitalno emitovanje omoguće do početka 2012. godine.
U Srbiji je prvobitno bilo planirano da se počne sa emitovanjem isključivo digitalnog televizijskog signala 4. aprila 2012. godine, ali se u tome kasni. Probno emitovanje digitalnog televizijskog signala u Srbiji počelo je 21. marta 2012.
"Nemamo predstavu o tome kakva nam oprema treba, mi imamo samo ideje za koje imamo malo vremena da ih realizujemo. Bez saradnje sa emiterima i spremnosti na ozbiljan rad mislim da nećemo moći da uspešno završimo proces digitalizacije", rekao je državni sekretar.
Direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL) Milan Janković istakao je da je za uspešnu digitalizaciju, odnosno prelazak sa analognog na digitalno emitovanje, neophodna izrada novog Zakona o elektronskim medijima.
Učesnici skupa su ocenili da se još ne znaju mnoge bitne stvari u procesu digitalizacije, kao što su troškovi lokalnih emitera. Advokat Miloš Stojković rekao je da emiteri neće biti nosioci dozvole za radiofrekvenciju već da će se baviti sadržajem, ali da se ne zna koliko će sve to koštati.
"Postavlja se i pitanje koliko će sve to koštati emitere i da li će lokalni mediji moći da podnesu te troškove i prežive. Nismo ni okvirno čuli koja su to sredstva koje će emiteri morati da izdvoje i da li su oni sposobni da izdrže sve te namete i to na malom tržištu kao što je Srbija u vreme ekonomske krize", rekao je Stojković.
Predstavnica Javnog preduzeća Emisiona tehnika i veze (ETV) Dragana Ćurčić rekla je da će se "sudbina radiodifuzije u Srbije znati za tačno dve godine, šest meseci i 26 dana" i istakla da je svaki dan izuzetno važan.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|