Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Mediji: Napad na novinare - napad na službeno lice
|
|
|
Objavljeno : 18.12.2012. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Medijska koalicija, koju čine novinarska i medijska udruženja, podneće 18. decembra predlog amandmana poslaničkom klubu Socijalističke partije Srbije (SPS) čijim usvajanjem bi se sprečilo da se iz Krivičnog zakonika izbaci odredba koja napad na novinara na zadatku izjednačava sa napadom na službeno lice. Vlada Srbije je predložila u izmenama Krivičnog zakonika da se ukine ta odredba, ali medijska i novinarska udruženja smatraju da se bezbednost novinara nije poboljšala. Ta odredba je uvedena pre tri godine a povod su bili neredi i demonstracije koji su usledili posle proglašenja nezavisnosti Kosova u februaru 2008.
Medijsku koaliciju čine UNS, NUNS, ANEM, Lokal pres i Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
Predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović rekla je da su za usvajanje tog amandmana zainteresovana sva novinarska i medijska udruženja, a da će Asocijacija nezavisnih elektronskih medija formulisati tekst predloga koji će biti prosleđen SPS-u.
"(Predsednik SPS i premijer) Ivica Dačić je proteklih godina pokazivao da smatra da je važno da novinari treba da budu zaštićeni kao službena lica, pa verujemo da će i u novoj koaliciji da se zalaže za to isto", rekla je Smajlović, komentarišući predlog Vlade Srbije da se izmenama Krivičnog zakonika ukine odredba koja napad na novinara tretira kao napad na službeno lice.
Ona je ocenila da su novinari u Srbiji i dalje ugroženi i da moraju da budu zaštićeni jer rade posao koji je od posebnog društvenog interesa i zbog toga što i dalje trpe napade zbog posla koji rade.
"Tih pretnji ne samo da ima još, već vidimo da ni policija ni javni tužilac nisu znali da novinari moraju posebno da se štite. Prošle nedelje je jedna pevačica pretila novinarki da će je Šarići 'gepekovati', vidim da su i novi glagol smislili", rekla je ona i dodala da još nema informacija da li je to tužilac shvatio kao ozbiljnu pretnju i da li je razgovarao sa bilo kim o tom događaju.
Prema njenoj oceni, to pravo koje su novinari dobili pre tri godine ne treba da se oduzima jer se bezbednost novinara nije povećala u tom periodu već i dalje ima "srednjoškolske dece koji smatraju da mogu da istuku kamermana na ulici, samo zato što ih slika".
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović rekao je da ne vidi nijedan valjan razlog da se ta odredba o zaštiti novinara izbaci iz Krivičnog zakonika i da ne može da prepozna motiv za tako nešto, osim ako je neko tako želeo da pošalje poruku novinarima.
"Ne želim da budem paranoičan, ali rasprava oko dekriminalizacije klevete i ovo sada što se dešava pokazuje da u novoj strukturi pravosuđa ne postoji dovoljno razumevanja za položaj novinara i značaj ove profesije za demokratsku javnost u državi", rekao je on.
Obradović je ocenio da će, ukoliko se ne usvoji amandman koji će Medijska koalicija uputiti poslaničkom klubu SPS-a, poruka novinarima biti jasna, odnosno da će biti u situaciji da nezaštićeni rade posao od javnog interesa.
"Ne želimo da budemo svrstani u posebnu kategoriju ali zakonodavac mora da bude svestan da obavljamo posao od javnog žnačaja i da nas to dovodi u opasnost koja iziskuje i ovakvu pravnu zaštitu", rekao je Obradović.
Cvijan: Razmotrićemo pitanje zaštite novinara
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) i predsednik skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakodavstvo Vladimir Cvijan rekao je 18. decembra da će se na skupštinskim odborima za zakonodavstvo i pravosuđe razmotriti pitanje krivično-pravne zaštite novinara i da će, ako se oceni da novinarima treba ostaviti status službenog lica, biti doneta takva odluka.
"Ministarstvo pravde je uvek do sada izlazilo u susret novinarima, pa u krajnoj liniji ukinuto je i krivično delo klevete upravo na zahtev između ostalih i novinarskih udruženja. Videćemo da li će ovde amandman proći", rekao je Cvijan agenciji Beta.
Prema njegovim rečima, pitanje je i da li je u skladu sa Ustavom dati status službenog lica samo novinarima ili samo sudijama, jer ako se to učini - onda status službenog lica mora da se da i vozačima u GSP, kondukterima, advokatima.
Na konstataciju da je zbog prirode posla novinarima dodeljen status službenog lica, Cvijan je kazao da i vozače napadaju i da policajce nažalost ubijaju. On je naveo da kao advokat i poslanik SNS smatra da ne treba razlikovati ljude jer mnogi ljudi po prirodi svog posla imaju veliki rizik za svoju bezbednost i svima treba dati adekvatnu pravnu zaštitu.
"Da li će to biti kroz pojam službenoga lica ili kroz neki drugi pojam to je irelevantno, važno je da mi te ljude zaštitimo. Kako će to formalno pravno izgledati videćemo sutra na sednici Odbora za zakonodavstvo", rekao je Cvijan.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
 Povezani sadržaj
|
|
|