Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Razlike u slobodi medija na Zapadnom Balkanu
|
|
|
Objavljeno : 30.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je napredovala po slobodi medija i nalazi se na 63. mestu među 179 zemalja, ali i dalje postoje problemi kao i u drugim balkanskim zemljama, pokazao je najnoviji izveštaj međunarodne organizacije za zaštitu novinara Reporteri bez granica (RSF). Ostale zemlje Zapadnog Balkana pozicionirane su iza Srbije. U svetu po slobodi medija predvodi Finska a po neslobodi Eritreja.
U izveštaju se navodi da je u Hrvatskoj (64. mesto) koja u julu treba da se priključi Evropskoj uniji, i u Srbiji slika neujednačena.
"Nastavak zakonodavnih reformi doveo je do poboljšanja (u Srbiji i Hrvatskoj), ali ne treba zaboraviti da i dalje ostaju prepreke i stare navike koje i dalje štete nezavisnom novinarstvu", ukazuje nevladina organizacija RSF.
Srbija je na listi RSF napredovala za 17 mesta a Hrvatska za četiri u odnosu na prošlogodišnje rangiranje.
Na listi RSF, Kosovo je na 85. mestu, što je za jedno mesto više, dok je Bosna i Hercegovina nazadovala za deset mesta i sada je 68.
Albanija (102. mesto), Crna Gora (113.) i Makedonija (116.) takođe su nazadovale, a RSF ukazuje na postojanje neodgovarajućih zakona, nemogućnost pristupa javnim podacima, fizičko i moralno nasilje nad zaposlenima u medijima, uticaj zvaničnih i privatnih reklamnih kompanija na medije i na postojanje sive ekonomije u glavnim delovima medija, što su prepreke za pravo na informisanje.
Crna Gora i Albanija su na novoj rang listi RSF pale za po šest mesta a Makedonija za 22, čime je Makedonija svrstana među najveće gubitnike. Nazadovanje Makedonije po slobodi medija posledica je "proizvoljnog povlačenje medijskih licenci i pogoršanja okruženja za novinare", navodi RSF.
Sledeći opasne primere Mađarske i Italije, makedonski parlament se priprema da "legalizuje cenzuru", upozorava ova organizacija sa sedištem u Parizu.
Evropa i svet
Gledano na globalnom nivou, Finska, Holandija i Norveška vode na listi RSF, dok su na začelju Sirija, Turkmenija, Severna Koreja i Eritreja.
Kad je reč o Turskoj, koja je na 154. mestu, RSF navodi da je ta zemlja "najveći zatvor u svetu za novinare", a sve u ime borbe protiv terorizma.
Kina (174. mesto) "ne pokazuje nijedan znak poboljšanja" pošto je i dalje veliki broj novinara u zatvoru, a cenzura interneta "ostaje glavna prepreka za pristup informacijama", piše u izveštaju.
RSF ukazuje i na pogoršanje situacije u Rusiji (148. mesto) od povratka na vlast predsednika Vladimira Putina.
U izveštaju se ukazuje i na "razaranje evropskog modela" iako je 16 članica Evropske unije i dalje među prvih 30 na listi, pošto je situacija u ostalih 11 članica, od kojih su neke ispod 80. mesta na globalnoj listi, zabrinjavajuća.
RSF navodi da je zakonodavstvo i dalje loše, što je uočeno i 2011. godine, posebno u Italiji, gde, pored ostalog, kleveta tek treba da bude dekriminalizovana. Italija je 57. na listi, što znači da se popela za četiri mesta.
Mađarska pak još plaća cenu represivne reforme zakonodavstva koja ima ogromne posledice na rad novinara. Ta zemlja je nazadovala za 16 mesta i sada je 56.
Dramatično je pala i Grčka, za 14 mesta, na 86. Društveno i profesionalno okruženje za grčke novinare je porazno, ocenjuje RSF dodajući da su novinari izloženi javnoj osudi i nasilju i od strane ekstremističkih grupa i od strane policije.
Nadomak Grčke je Bugarska, na 87. poziciji, za sedam mesta goroj nego u prethodnom izveštaju RSF, jer nije sprovela obećane reforme.
Izvor: Beta, Euractiv.com
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|