Novinska agencija Beta obeležila je 15. maja dve decenije rada prijemom za kolege iz medija, predstavnike kompanija, političkog života i ujedno dodelom nagrada i otvaranjem izložbe najboljih fotografija na godišnjem konkursu Betina fotografija godine. Direktor Bete Radomir Diklić je na svečanosti u Narodnoj banci Srbije posebno zahvalio gostima zato što su imali hrabrosti i volje da dođu na proslavu po veoma nepovoljnim vremenskim uslovima.
"Betu je pre 20 godina osnovala grupa novinara koji su, takođe, imali hrabrosti i volje da se profesionalnim odnosnom prema informaciji i informisanju odupru svemu i svima koji su tada uveli Srbiju u medijski i svaki drugi mrak", rekao je Diklić.
On je podsetio da od sedmoro osnivača Novinske agencije Beta trojica više nisu među nama i zamolio prisutne da minutom ćutanja odaju poštu tim kolegama.
"To su velikan srpskog novinarstva, čovek zbog čijih se spoljno političkih tekstova kupovala Politika - Aleksandar Saša Nenadović, dugogodišnji novinar i kolumnista NIN-a specijalizovan za unutrašnju politiku - Stevan Nikšić i Djorđe Zorkić, vrstan agencijski novinar i zaljubljenik u novinsku fotografiju čijoj upornosti treba da zahvalimo što ove godine po jedanaesti put otvaramo regionalnu izložbu novinske fotografije", rekao je Diklić.
Direktor Bete je rekao da osnivačima te agencije nije bilo lako kada su pre 20 godina osnivali tu firmu, ali da nije lako ni danas.
Background
Beta je počela da emituje vesti pre 20 godina, 4. maja 1994. godine, a osnovala ju je grupa uglednih beogradskih novinara - Julija Bogoeva-Ostojić, Ljubica Marković, Radomir Diklić, Dragan Janjić, Dušan Reljić, Aleksandar Nenadović, Stevan Nikšić i Djorđe Zorkić.
Danas oko 200 profesionalaca iz Srbije, regiona i sveta svakodnevno učestvuje u proizvodnji informativnih servisa Bete.
Agencija svakodnevno emituje vesti iz Srbije, regiona i sveta, fotografije, audio i video priloge, objavljuje i nekoliko dnevnih i nedeljnih biltena vesti i analiza na engleskom jeziku. Takođe, svakodnevno objavljuje najvažnije vesti na mađarskom, albanskom i romskom jeziku.
"Najlakše nam je bilo dok smo po privatnim stanovima planirali Betu i budni sanjali o vremenu kada će nezavisno, slobodno, profesionalno, moralno i etički čisto novinarstvo biti normalna stvar za zemlju Srbiju, u kojoj će medijsko tržište biti jedino merilo uspešnosti", rekao je on i dodao da ti snovi i nadanja ni do danas nisu u potpunosti postali realnost.
Diklić je rekao da smo u Srbiji svedoci besomučne tabloidizacije medijske scene i pojava koje degradiraju novinarsku profesiju na nedopustivo nizak nivo.
"Dobar deo medija se rukovodi potpuno nečasnom logikom - 'ko više plati, ima kod mene bolji tretman, a o istini ćemo razmišljati kasnije'. Kada se ovome dodaju kašnjenja u donošenju medijskih zakona, kada pored javnog radio-televizijskog servisa čije postojanje i finansiranje niko ne spori, imate budžetsko finansiranje još čitavog niza medija od lokalnog do republičkog nivoa, kako može da se zamisli potpuno nezavisno i slobodno novinarstvo?", rekao je on.
Prema njegovim rečima, agencija Beta, novinska agencija Fonet i još jedan broj privatnih nezavisnih medija poput B-92 su pokazali i dokazali da je u srpskom novinarstvu moguće raditi pošteno i profesionalno, odupirući se godinama svakoj vrsti pritiska.
"Strašno je iscrpljujuće i frustrirajuće i za menadžment i za novinare kada vide da razna obećanja raznih Vlada na kraju odu u etar i u vetar, kako umeju da se našale zaposleni u radio stanicama. Mi u Beti očekujemo da ovoga puta ne bude etra i vetra. Osnovu za ovakvo očekivanje nam daje svakodnevno uveravanje svih relevantnih zvaničnika ove zemlje da je Srbija nepovratno krenula putem evropskih integracija. A nezavisni, pristojni mediji koji imaju pođednake startne pozicije u odnosu na državu i tržište su jedan od preduslova na putu ka EU", rekao je Diklić.
Na svečanosti su dodeljene i jubilarne nagrade zaposlenima koji su u Beti proveli deset, odnosno svih 20 godina.
Specijalno priznanje je uručeno jednom od osnivača Bete, prvoj glavnoj urednici i dugogodišnjoj direktorki Bete Ljubici Marković za "nesebično svakodnevno ulaganje svojih fizičkih i intelektualnih moći, znanja i energije u Betu".
Nakon toga, glavni urednik Bete Ivan Cvejić otvorio je godišnju Betinu izložbu fotografije.
Na svečanosti su dodeljene nagrade autorima tri najbolje fotografije na ovogodišnjem, 11. po redu konkursu Betina fotografija godine na kojem je učestvovalo 130 profesionalaca iz deset zemalja jugoistočne Evrope.
Izložba najboljih fotografija prispelih na konkurs biće otvorena do 13. juna, a uvrštena je i u ponudu manifestacije Noć muzeja.
Prijemu povodom 20 godina Bete prisustvovali su prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac, političari Zoran Živković, Verica Kalanović, Dragan Šutanovac, Saša Radulović, predstavnici medija, nevladinih organizacija i ambasada.