Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Za Studio B jedna ponuda, za Tanjug nijedna
|
|
|
Objavljeno : 14.08.2015. |
|
|
|
|
|
|
Za privatizaciju Novinske agencije Tanjug Agenciji za privatizaciju nije stigla nijedna ponuda dok je za Studio B stigla jedna ponuda koja je uslovno odobrena dok se ne obave provere. Javni pozivi za prikupljanje ponuda za Tanjug i Studio B objavljeni su krajem juna, a rokovi za dostavljanje ponuda su nekoliko puta produžavani. Agencija za privatizaciju objavila je i novi poziv za prikupljanje ponuda za kupovinu novosadskog Dnevnika pošto se na prethodni nije javio niko. Novog vlasnika 14. avgusta treba da dobije RTV Novi Pazar.
Postupak prikupljanja ponuda za privatizaciju Novinske agencije Tanjug proglašen je 13. avgusta neuspešnim jer u predviđenom roku Agenciji za privatizaciju nije dostavljena nijedna prijava zainteresovanih.
Republika Srbija prodaje 100% udela u vlasništvu u Tanjugu, čija je vrednost kapitala procenjena na 760.936 evra, što je bila početna cena na nadmetanju.
Istovremeno je na javni poziv za privatizaciju Javnog radiodifuznog preduzeća Studio B stigla jedna ponuda.
Komisija za privatizaciju Studija B je konstatovala da je pristigla prijava za učešće dostavljena u skladu sa javnim pozivom i zakonskim propisima i jednoglasno je donela odluku da prijavu uslovno odobri, dok se ne izvrši provera u vezi sa uplatom depozita i podacima o ponuđaču.
Vreme i mesto održavanja druge sednice Komisije za otvaranje ponuda biće naknadno saopšteno.
Vlasnik Studija B je Grad Beograd, a procenjena vrednost kapitala te medijske kuće je 528.626 evra.
Skupština Begrada usvojila je odluku da se Studio B ponudi na prodaju za 51% procenjene vrednosti ako ta gradska informativna kuća ne bude privatizovana do 1. novembra.
Na dan otvaranja ponude za Studio B preduzeće Zadruga Plan B saopštilo je da je odustalo od kupovine RTV Studio B jer od nadležnih nije dobila razjašnjene suštinskih nedoumica oko poslovanja bez kojij je odluka o kupovini nerazumna.
"Uprkos svim nastojanjima Zadruge Plan B, zvanično i pravovremeno postavljenim pitanjima, intenzivnoj komunikaciji i sastancima s Agencijom za privatizaciju i Studiom B, ni do danas nismo dobili razjašnjenja nekih suštinski važnih nedoumica", navodi se u saopštenju Zadruge Plan B.
Precizira da su traženi podaci o poslovanju, prodaji, marketingu, analizi tržišne pozicije, popisu arhive, tužbi bivših deoničara, udelu Studija B u zajedničkoj firmi sa francuskim partnerom, ugovorima sa oglašivačima i dobavljačima programa, proceni vrednosti kapitala i stručnoj proceni neophodnih investicija.
"Odustajanjem od kupovine ne prestajemo pomno da pratimo privatizaciju Studija B. Nadziraćemo i dalji rad ove stanice u javnom interesu", navodi se u saopštenju i dodaje da će Zadruga Plan B organizovati skupštinu svojih članova, kada će se dogovoriti dalje aktivnosti u oblasti javnog informisanja.
Drugi poziv za novosadski Dnevnik
Agencija za privatizaciju objavila je 14. avgusta novi poziv za prikupljanje ponuda za kupovinu novosadske medijske kuće Dnevnik a.d. po početnoj ceni od gotovo 3,7 miliona evra.
Na prodaju je ponuđeno 98,9% akcija Dnevnika po ceni od 3.698.506 evra. Od toga je 48,6% u vlasništvu Vojvodine, 48,4% u vlasništvu Republike Srbije, a vlasnik 1,9% akcija je Grad Novi Sad.
Rok za podnošenje zahteva za otkup prodajne dokumentacije je 17. avgust, a prijave za učešće u nadmetanju moguće je dostaviti do 16. septembra. Otvaranje ponuda je 17. septembra.
Postupak prodaje kapitala te medijske kuće proglašen je neuspešnim 3. avgusta jer nije dostavljena nijedna ponuda.
Prvobitna početna cena za ponuđeni kapital Dnevnika bila je 7,4 miliona evra.
Novopazarska RTV dobija novog vlasnika
Novog vlasnika 14. avgusta treba da dobije RTV Novi Pazar čija je prodaja odložena pre nedelju dana zbog, kako je saopšteno, "tehničke greške u ličnim dokumentima jednog od članova konzorcijuma". Tada je ostavljen rok do 13. avgusta da se greška ispravi.
Odlaganje javnog nadmetanja izazvalo je brojne sumnje i rasplamsalo međusobne optužbe zainteresovanih strana - konzorcijuma na čijem čelu je aktuelni direktor Regionalne RTV Novi Pazar Denis Mavrić s jedne i Muhameda Zukorlića, brata muftije sandžačkog Muamera Zukorlića, s druge strane.
Početna cena za RTV Novi Pazar, čiji osnivač je grad Novi Pazar, bila je 89.347 evra. Novi vlasnik dobija tehniku, opremu, dozvolu za emitovanje programa, dozvolu za regionalnu frekvenciju, pedesetak zaposlenih, ali i blokiran račun za 14 miliona dinara i 19 sudskih procesa vrednih 21 milion dinara (naknada štete, topli obrok i prevoz za radnike). Zgrada u kojoj je smeštena RTV Novi Pazar vlasništvo je grada i nije predmet prodaje.
Do sada privatizovana samo tri lokalna medija
Agencija za privatizaciju Srbije objavila je 14. avgusta da su bile neuspešne prodaje javnih informativnih preduzeća Radio Bačka, Radio Medveđa i Radio-televizije Mlava iz Petrovca zbog toga što nije stigla nijedna ponuda.
Prethodnih dana zbog nepostojanja interesovanja nisu uspeli ni prvi javni pozivi za prodaju još nekoliko lokalnih medija - Radio Suobtice, Radio Požarevca, RTV Šapca, Niške televizije, Radio Valjeva, Radio Sečnja, Radio Petrovca, Ivanjičkog radija, RTV Jagodine, RTV Reč radnika iz Aleksinca i novinske agencije Tanjug.
Od 72 medija u kojima država i lokalne samouprave imaju vlasništvo do sada su prodata samo tri lokalna medija - RTV Trstenik, RTV Pančevo i Televizija Apolo iz Novog Sada.
Javne licitacije medija počele su 6. avgusta.
Rok za privatizaciju medija u kojima Republika Srbija i lokalne samouprave imaju vlasništvo produžen je do 31. oktobra, a prvobitno je bio 1. jul. Ukoliko mediji do tada ne budu prodati, njihove akcije će biti besplatno podeljene sadašnjim i bivšim zaposlenima.
Izvor: Beta
Foto: Shutterstoc
Povezani sadržaj
k.com |
|
|