Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Erozija slobode medija u Evropi
|
|
|
Objavljeno : 20.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
U svetu je u 2015. nastavljen zabrinjavajući trend opadanja medijskih sloboda. Evropa se, iako i dalje na čelu, suočava sa erozijom svog modela slobode zbog propisa i prakse koji ugrožavaju poverljivost novinarskog izvora, koncentracije vlasništva nad medijima, pa i pojačane državne kontrole u nekim zemljama poput Poljske, ali i tuđih demona kao što je terorizam, pokazao je izveštaj Reportera bez granica (RSF) objavljen 20. aprila. Američki region prvi put je pao ispod Afrike. Srbija je poboljšala rang u odnosu na prethodni izveštaj, mada se beleži blago pogoršanje po broju poena. Generalno gledano, od početka vlade Aleksanda Vučiča 2014. beleži se pogoršanje situacije, sa uredničkim i finansijskim pritiscima, navodi RSF.
Srbija je poboljšala mesto na rang listi zemalja o slobodi medija i sa 67. se popela na 59. Uregionu je ispred Hrvatske za šest mesta i iza Slovenije, koja je 40. Uprkos poboljšanju 0,06 bodova više u odnosu na prethodnu godinu, s ukupnom ocenom od 27,60, mada je opšti stav da se sloboda medija u Srbiji od 2014. u opadanju.
"Od dolaska na vlasti u maju 2014. godine bivšeg ministra za informisanje Slobodana Miloševića, Aleksandra Vučića, nivo slobode medija opada. Pritisci na medije su finansijske i uredničke prirode", navodi se u danas objavljenom izveštaju u odeljku o Srbiji.
RSF je dodao da su u Srbiji "usvojena tri zakona o slobodi informisanja u skladu s evropskim standardima, ali nikada nisu stupili na snagu".
Ta organizacija od 2002. godine objavljuje spisak 180 zemalja, kao rang listu. Podaci za Srbiju su uključeni od 2007. u taj spisak. Srbija je najslabije bila pozicionirana 2010. kada je bila na 85. mestu.
U regionu, Slovenija je ove godine ispred Srbije, na 40 mestu, Hrvatska je 63, BiH 68, Crna Gora je 106, a Makedonija je na 118. mestu. Od drugih zemalja u regionu, Albanija je 82, Grčka 89. i Bugarska 113. Od zemalja bivše Jugoslavije, Srbija je jedina zabeležila napredak, dok su ostale pale na rang listi.
Hrvatska je pala za pet mesta u odnosu na prošlu godinu, sa 58. na 63. mesto, kao i Slovenija, koja je bila 35, a sadaje na 40. mestu. BiH je pala sa 66. na 68. mesto, a Makedonija za jedno mesto, sa 117. na 118. mesto.
Narušavanje evropskog modela
Iako je Evropa zadržala položaj najslobodnijeg regiona za medije, u 2015. je potvrđen trend "progresivne erozije evropskog modela". Kao osnovni problemi navode se zloupotreba protivterorističkih mera, donošenje zakona koji omogućavaju masovni nadzor, povećanje sukoba interesa, povećana kontrola vlasti nad državnim, a u nekim slučajevima i privatnim, medijima.
Posebno dramatičan pad od 29 mesta zabeležila je Poljska koja je sad na 47 poziciji, što je posledica odluke vlade da medije u vlasništvu stranaca vrati u poljsko vlasništvo, kao i zakona s početka 2016. godine koji je omogućio vladi da zapošljava i otpušta one koji vode javni radio i televiziju u zemlji, a medju "lošim đacima" Evrope je i Madjarska.
Kao jedna od pretnji navodi se i to što su mediji u vlasništvu konglomerata sa širokom paletom poslovnih interesa, što je odavno problem ali postaje sve ozbiljniji u toj meri da ugrožava evropski model, a kao dobar primer navodi se Francuska koja je na 45. mestu i u kojoj je većina privatnih nacionalnih medija sada u vlasništvu šačice biznismena sa interesima u ekonomskim oblastima koji nisu povezani sa medijima.
U probleme su ubrojani i propisi i praksa koji narušavaju poverljivost izvora novinara (u Velikoj Britaniji koja je pala za četiri mesta na 38 i Italiji koja je opala za četiri mesta na 7. poziciju), porast nacionalizma koji rezultira pretnjama (u Švedskoj koja je na 8. mestu i Nemačkoj na 16. mestu). Ukazuje se da je Evropa i žrtva "svetskih demona" sa napadom na redakciju satiričnog lista Šarli ebdo (Charlie Hebdo) 7. januara 2015. godine.
Ipak, nNa čelu liste su Evropske zemlje – Finska na prvom mestu koje drži od 2010. godine, Holandija na drugom mestu sa porastom za sva mesta i Norveška na trećem mestu što je pad za jedno mesto.
Afrika prestigla Ameriku, opšti trend - zabrinjavajući
Opšti trend za svetskom nivou je zabrinjavajući, budući da je ukupan broj poena na indikatoru kršenja slobode medija pogoršan za 3,71 odsto na 3.857 poena, dok je od 2013. pogoršanje iznosilo 13,6%. Među razlozima opadanja medijskih sloboda u svetu su povećane autoritarne tendencije u zemljama poput Turske i Egipta, jača vladina kontrola nad državnim medijima što se dogadja i nekim evropskim zemljama poput Poljske, kao i bezbednosna situacija koja je sve neizvesnija poput Libije i Burundija, ili katastrofalna kao u Jemenu.
Ta organizacija pri izradi spiska uzima u obzir nekoliko faktora - nasilje i zastrašivanje, stepen pluralizma, nezavisnost medija, okruženje za rad medija i autocenzura, pravni okvir, transparentnost i infrastruktura koja podržava produkciju vesti.
Evropa kao najslobodniji region ima 19,8 poena, dok je prvi sledeći kontinent Afrika sa 36,9 poena, a u američkom regionu koji obuhvata Severnu, Centralnu i Južnu Ameriku poraslo je nasilje nad novinarima i on je sa 37,1 poenom po prvi put pao na treće mesto iza Afrike. Slede Azija sa 43,8 i region Istočne Evrope i centralne Azije sa 48,4 poena, dok su severna Afrika i Bliski Istok sa 50,8 i dalje region u kojem su novinari najizloženiji ograničenjima svake vrste, navodi se u izveštaju Reprotera bez granica.
U dve Amerike su opale medijske slobode u 2015. zbog narastajućih političkih tenzija u mnogim zemljama, čemu su doprineli ekonomska recesija, neizvesna budućnost i opadanje solidarnosti medju zajednicama. Pretnje su raznorodne – institucionalno nasilje u Venecueli (139 mesto) i Ekvadoru (109), organizovani kriminal u Hondurasu (137), korupcije u Brazilu (104), koncentracija medijskog vlasništva što je slučaj u Argentini (54 mesto) i sajber nadzora pre svega u SAD (41. mesto).
Najgora situacija na američkom kontinentu je na Kubi koja je na 171. mestu s padom za dva mesta, jer je režim Raula Kastra zadržao gotovo potpunu kontrolu nad vestima i informacijom i u Venecueli (139. mesto) gde opozicija i nezavisni mediji s mukom pokušavaju da prežive pred pretnjama i manvrima predsednika Nikole Madura.
Svetli primer američkog regiona je Kosta Rika na 6. mestu sa rastom za 10 mesta, zahvaljujući veoma povoljnom zakonodavstvu i odsustvu uticaja korupcije na pristup informacija, a slede Jamajka na 10. mestu i Kanada na 18, mada je u Kanadi zabeležen pad zbog pogoršanja situacije tokom poslednjih nekoliko meseci vlade Stivena Harpera (Stephen).
Na poslednja tri mesta na listi je, kako se navodi u izveštaju Reportera bez granica, ostala "paklena trojka" koju čine Turkmenistan (178. mesto), Severna Koreja (179) i Eritreja (180).
Napisala: S.V.
Foto: RSF/Screenshot
Povezani sadržaj
|
|
|