Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Obnovljivi razvoj stimuliše rast i zaposlenost
|
|
|
|
|
Objavljeno : 09.06.2017. |
|
|
|
|
|
|
Učesnici foruma Čista energija za održivu budućnost, koji se 9. juna održava u Beču, složili su se da zemlje regiona ne treba da biraju između čiste energije i ekonomskog rasta jer zeleni razvoj donosi veći rast i veću zaposlenost. Razvoj obnovljivog sektora zahteva jasnu opredeljenost vlada i sigurnost za investitore, ali i podršku civilnog društva i biznisa, ocenjeno je na forumu. Učesnici su rekli i da ne očekuju da se neka zemlja povuče iz Pariskog sporazuma posle izlaska SAD.
Direktor Sekretarijata Energetske zajednice (EZ) Janez Kopač istakao je na skupu da su sve članice Zajednice, koja je nastala pre 11 godina kao "mini, mini EU", svesne posledica klimatskih promena i da taj problem ujedinjuje sve zainteresovane strane.
Kopač je rekao da, s obzirom na tu činjenicu, očekuje podršku za osnivanje grupe za klimatske promene na Ministarskom savetu EZ koji se održava 9. i 10. juna u Beču.
Na panelu na visokom nivou u Beču o izboru između uglja i čiste energije trebalo je da učestvuje i ministar energetike Srbije Aleksandar Antić koji je otkazao učešće.
Antić će međutim učestvovati na sastanku Ministarskog saveta EZ, potvrdili su za Betu u EZ.
Generalni direktor austrijskog ministarstva poljoprivrede, šumarstva, prirodne sredine i vodoprivrede Ginter Libel rekao je na skupu u organizaciji EZ i Balkan grin fondacije da "obnovljivi izvori stimulišu domaću dodatu vrednost".
Prema njegovim rečima, razvoj obnovljivog sektora međutim traži jasnu opredeljenost vlada i sigurnost za investitore.
Istovremeno je Artur Runge Mecger, direktor direktorata za klimatsku strategiju u Generalnom direktoratu za klimatske akcije Evropske komisije, kazao da borba protiv promena klime nije pitanje za "iza zatvorenih vrata", već da zahteva podršku i civilnog društva i biznisa.
Mecger je rekao i da će EU i nakon odluke američkog predsednika Donalda Trampa o izlasku SAD iz Pariskog sporazuma zadržati vodeću poziciju, sa drugima, u borbi protiv promena klime.
On je naglasio da rast i smanjenje štetne emisije gasova idu zajedno dodajući da je razvoj tehnologije doneo bolja i jevtinija rešenja zahvaljujući kojima čista energija može da bude konkurentna.
Direktor Mreže za klimatske akcije Evropa Vendel Trio rekao je da su klimatske promene već izazvale velike štete na Balkanu.
Sagorevanje uglja, prema podacima Alijanse za zdravlje i životnu sredinu, košta region 8,5 milijardi evra godišnje.
Trio je rekao da su Srbiju posledice klimatskih promena koštale pet milijardi evra u poslednjih 15 godina i da to najbolje pokazuje zašto je važna borba protiv promena klime.
Da je tranzicija na obnovljive izvore moguća, prema njegovim rečima, dokazuje i novi izveštaj OECD koji je pokazao da rast i prelazak na obnovljive izvore energije idu "ruku pod ruku".
Prema izveštaju OECD, ambiciozne klimatske politike doprinose ekonomskom rastu i mogu dodati 2,5% na planirani rast BDP.
"Tranzicija na obnovljive izvore doprinosi rastu, zapošljavanju, smanjenju uvoza energije i smanjenju cena energije", istakao je Trio.
Kako je dodao, na EU se gleda da finansijski pomogne ali i podrži na tehnološkom planu prelazak Balkana na čistiju energiju.
Zamenik direktora Sekretarijata EZ Dirk Bušle ocenio je da je prelazak na čistiju energiju za zemlje EZ uvek političko pitanje. Takođe je ukazao na to da se članice EZ čvrsto opredeljene za održivi razvoj ali bez konkretnih planova.
Za vreme skupa održana je i pres konferencija na kojoj su EZ i EBRD potpisale Memorandum o razumevanju o radu na održivom razvoju koji, prema rečima Kopača, predstavlja samo priznanje dobre saradnje koja već postoji između Zajednice i evropskog kreditora.
Druge zemlje neće slediti SAD i izaći iz sporazuma o klimi
Direktor Mreže za klimatske akcije Evropa (CAN Europe) Vendel Trio (Wendel) rekao je da ne očekuje da neka zemlja sledi primer SAD i odluči da se povuče iz Pariskog sporazuma o borbi protiv promena klime.
Trio je kazao da se širom sveta vidi čvrsto opredeljenje za borbu protiv klimatskih promena i da lideri ističu da će njihove zemlje ostati privržene politikama borbe protiv globalnog zagrevanja.
"Za razliku od stava američke administracije, zemlje širom sveta vide Pariski sporazum kao motor rasta i zapošljavanja", istakao je direktor Mreže.
On je dodao da EU jača saveze na planu klime sa zemljama poput Kine i Kanade, kao i sa onima koje najviše trpe zbog klimatskih promena, kako bi obezbedila da se međunarodni napori usmereni na borbu protiv promena klime nastave i pojačaju.
"S obzirom na bliske veze Zapadnog Balkana sa EU, očekujemo da zemlje regiona ostanu deo tih napora", kazao je Trio za Betu i Euraktiv na marginama foruma "Čista energija za održivu budućnost" u Beču.
Mreža za klimatsko delovanje Evropa okuplja više od 130 organizacija koje rade na sprečavanju opasnih klimatskih promena i promovisanju održive klimatske i energetske politike u Evropi.
Trio: Zapadnom Balkanu potrebni ambiciozniji klimatski planovi
Dobro je što su zemlje Zapadnog Balkana potpisale Pariski sporazum i što razvijaju nacionalne planove za smanjenje emisije gasova sa efektima staklene bašte, ocenili su u Mreži za klimatske akcije Evropa (CAN Europe).
Međutim, kada se njihovi planovi analiziraju, primećuje se da većina zapravo vodi povećanju emisije u poređenju sa sadašnjim nivoom, rekao je za Betu i Euraktiv direktor Mreže Vendel Trio na marginama skupa u Beču.
Trio kaže da stoga te planove treba odmah izmeniti kako bi bili ambiciozniji i doveli do realnog smanjenje emisije.
"Iako je teško praviti poređenja u regionu, u Albaniji, koja je prva ratifikovala Pariski sporazum, napredak je evidentan. I Srbija je to nedavno uradila i ima odličnu priliku da se uhvati u koštac sa problemima kroz razvoj nacionalne klimatske strategije", rekao je Trio.
Izvor: Beta/EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|