Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Reforma sektora ribarstva u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.07.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komesarka za pomorska pitanja i ribarstvo Marija Damanaki predložila je opštu reformu ribarstva sa ciljem da se 75% vrsta, koje se sada prekomerno love, do 2015. dovede na održiv nivo, pošto se sada lovi toliko ribe da se njihov broj smanjuje i ne obnavlja. Reforma će uvesti decentralizovan i naučno zasnovan standard za upravljanje ribarstvom u svakom regionu i morskom basenu. Ipak organizacije za zaštitu životne sredine i predstavnici industrije ribolova imaju zamerke na predlog.
"Potrebno je preduzeti mere da bi se količine ribe u moru vratile u zdravo stanje i sačuvale za sadašnje i buduće generacije. Samo pod ovim uslovima moguće je da ribari nastave da love i zarade za život", rekla je Damanaki novinarima. "To znači da ćemo morati da koristimo zalihe ribe u moru pametno loveći samo onoliko koliko će omogućiti da zalihe ostanu zdrave i produktivne za budućnost. To će nam doneti bolji ulov, zdraviju životnu sredinu i stabilne zalihe ribe. Ukoliko sprovedemo ovu reformu kako treba, ribarima i primorskim zajednicama biće bolje na duge staze", dodala je ona.
Decentralizacijom upravljanja ribolovom svaka država i region dobiće ovlašćenje da sama odlučuje o mogućnostima koje ima za ulov u okviru zacrtanih ciljeva. Prava na ribarenje će biti ograničena, a oni koji ne budu videli svoj dalji interes u poslu moći će da prodaju svoja prava drugima.
Među merama koje su predložene predviđena je i zabrana bacanja ulovljene ribe koja je nekomercijalna zbog štetnih ekonomskih i posledica za životnu sredinu. Umesto da bacaju ulov koji ne mogu da prodaju ribari će morati sav ulov da donesu na kopno, a Demanaki predlaže da se ta riba poklanja bankama hrane, zamrzava ili se od nje pravi životinjsko brašno. Viškovi čine 23% ulova, pri čemu za neke vrste, prema navodima medija, idu i do oko 50%.
Međutim u zajedničkom saopštenju organizacija Svetski fond za prirodu, Okeani 2012 i Fondacije za prirodu navodi se da su mere koje predlaže Evropska komisija "lažno ambiciozne" i "neefikasne" za borbu protiv viškova koji se bacaju.
Trgovina pravima na ribolov ne odgovara "potrebama da se pronađe ekonomsko rešenje za sektor" i predaje "budućnost zaliha ribe u ruke tržišta", prigovara organizacija Okeani i tvri da nema konkretnih mera za smanjenje kapaciteta za ribolov. "Razmena kvota (dozvola za ribarenje) neće dovesti do okončanja prekomernog ulova", ocenila je organizacija Grinpis (Greenpeace).
Ipak organizacije su pozdravile načelnu ideju projekta da se smanji ribarenje i stvore uslovi u kojima će se prirodni resursi ribe u morima obnoviti pre nego što budu istrebljeni.
Predlog se suočava i sa kritikama organizacije Europeš (Europêche) koja okuplja organizacije ribara 17 zemalja EU. U Europešu smatraju da je trgovina pravima na ribolov "neprimerena" i da ne pogoduje malim primorskim ribarima, kao i da su pravila koja se predlažu "pojednostavljena". Povodom zabrane odbacivanja nekomercijalne ribe koja se nađe u mrežama, u organizaciji ribara zemalja EU smatraju da je to "nerealno".
Kritike su stigle i iz Evropskog parlamenta gde je podpredsednik komisije za ribarstvo, francuski konzervativac Alen Kadek (Cadec) ocenio da je predlog "neprihvatljiv" i da ima "dogmatski" pristup. Član partije Zelenih, Žan-Pol Beset (Jean-Paul Besset) rekao je da postoji opasnost da tržište prava na ribolov favorizuje upravo industriju, koja je i dovela do prekomernog ribarenja.
Predlog će 19. jula razmatrati ministri EU, i dok su iz Londona najavili da su spremni da rade na radikalnoj reformi potrebnoj za životnu sredinu i ribolovce, nezadovoljstvo se može čuti iz Pariza, Madrida, Berlina i Dablina. Najoštrija je Francuska iz koje je iz izvora bliskih vladi rečeno da predviđene mere "mogu imati katastrofalne posledice za sektor".
I pored kritika Damanaki je ubeđena da postoji potreba za radikalnom reformom. Bez reforme rekla je ona za Frans pres, "ne bi više bilo ribe, ribara i ribarskih brodova i ja bih ostala bez posla".
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|