Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Erbas: EU izaziva trgovinski rat
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija bi svojim propisom o naplaćivanju takse avioprevoznicima na zagađenje ugljen dioksidom mogla da izazove trgovinski rat, ocenio je 13. februara direktor evropskog proizvođača aviona Erbas (Airbus) Tom Enders. Bojazan za stabilnost tržišta izrazilo je i Međunarodno udruženje avioprevoznika (IATA), a strepnje potkrepljuje i činjenica da se velike svetske ekonomske sile poput SAD, Kine i Indije oštro suprotstavljaju toj meri.
"Moram da priznam da sam, kao proizvođač, zaista zabrinut za moguće posledice", izjavio je predsednik Erbasa na konferenciji za novinare uoči sajma vazduhoplovstva u Singapuru.
"Čuo sam stav Kine, Rusije, SAD, Indije. Ono sto je nastalo kao rešenje za pitanja životne sredine postalo je mogući izvor trgovinskog rata, dodao je Enders.
Ovoj meri EU suprotstavilo se i Međunarodno udruženje aviotransporta (IATA), koje predstavlja aviokompanije. Prema oceni IATA, ova mera bi mogla da dovede do uzvratnih mera.
"Aviosektor nema taj luksuz da se nađe usred narastajućeg političkog ili trgovinskog sukoba", rekao je generalni direktor IATA Toni Tajler (Tony Tyler) u Singapuru. On je Evropi odao priznanje za pionirske napore koje ulaže za smanjenje emisija ugljen diokisida. Ocenio je, međutim, da je "unilateralni pristup problematičan".
Tajler je slično upozorenje dao i nedavno, na sastanku sa predstavnicima evropskog sektora aviosaobraćaja u Briselu.
"Vlade tu jednostranu meru vide kao narušavanje svog suvereniteta" i smaatraju da će dovesti do "poremećaja na tržištu", rekao je Tajler.
Novom porezu odbijaju da se povinuju Kina i SAD. One žele čak da zabrane svojim kompanijama da učestvuju u evropskom mehanizmu kupovine odobrenja za emisiju gasova sa efektom staklene bašte.
Background Evropski propis koji je stupio na snagu 1. janauara 2012. godine obavzuje kompanije koje rade u EU, bez obzira na to i z koje su zemlje, da kupe najmanje 15% svojih emisija ugljen dioksida, odnosno 32 miliona tona, u okviru borbe protiv klimatskih promena. Time se aiviokompanije uključuju u sistem trgovine emisijama gasova sa efektom staklene bašte.
Cena je osam evra po toni, a mera bi trebalo da donese 256 miliona evra za 2012.
Kompanije moraju da obavezu izmire do proleća 2013. godine. U suprotnom, propisuju se kazne od 100 evra po toni, a moguća je i zabrana letova u Uniji.
Porezu na ugljendioksid suprotstavlja se i 26 od 36 članova Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva. "Najmanje 43 zemlje, između ostalog i glavni trgovinski partneri EU, Indija, Japan, Kina i Južna Afrika, oštro se suprotstavljaju toj meri", ukazao je Tajler.
Prema njegovim rečima, postoji opasnsot da evropske kompanije budu izložene uzvratnim merama. "Za aviokompanije je ovo neprihvatljiva sutiaicja, moraće da biraju da li da poštuju domaće i li evropske propise", rekao je Tajler.
"Niko ne želi trgovinski rat", dodao je on.
Nepokolebljiva EU
U Briselu, međutim, ne postoji spremnost da se odustane od ove mere. "Nećemo popustiti u pogledu naše propisa", smatra portparol Evropske komisije za klimu Isak Valero-Ladron (Isaac).
U Evropskoj komisiji odbacuju navode da će biti narušavanja koklurencije jer će kompanija na direktnom letu od Azije do EU plaćati veću taksu od konkurencije koja sleće u neku zalivsku zemlju, i koja će plaćati taksu samo na deonicu od pauze do EU.
Komisija je uradila studiju uticaja, poredivši direktni let Hong Kong-London i istu liniju sa sletanjem u Dubai. Pokazalo se da je razlika minimalna, jer sletanje produžava trjaanje puta za 20% i donosi dodatni trošak u pogledu kerozina,a li i troškova sletanja u Dubai. Pored toga, kako je naveo portparol evropske komesarke za životnu sredinu Koni Hedegard (Connie Hedegaard), ljudi više vole da putuju direktnim linijama nego da presedaju.
Na svom internet sajtu Hedegard je navela da će aviokompanije dobiti 85% dozvola za zagađenje besplatno, dok će u periodu do 2020. taj besplatnu udeo pasti na 82%.
Ona je takođe objavila procenu prema kojoj će za let između Pariza i Pekinga aviokompanije plaćati 1,5 evra po putniku, dok će za let od Delhija do London dodatni trošak biti 65 centi po putniku za let u jednom smeru.
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|