Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Povoljni uslovi za tigraste komarce u Evropi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Na severu Evrope bi mogli da se stvore uslovi koji pogoduju širenju tigrastih komaraca, pokazali su modeli klimatskog razvoja koji su 25. aprila objavljeni u reviji britanskog naučnog Kraljevskog društva (Royal Society) Interfejs (Interface). Ti komarci prenose bolesti poput denge i nilske groznice, i do sada se nisu širili na sever kontinenta. Balkan spada u područja u kojima su klimatski uslovi za njihovo širenje već poboljšani. Na širenje ovog komarca međutim ne utiču samo klimatski uslovi, već i tip tla i drugi faktori.
Tigrasti komarac, koji prenosi između ostalog groznicu denga, žutu groznicu, čikungunju i virus zapadnog Nila, već se nekoliko decenija širi u svetu i u zonama koje nisu tropske.
U Evropi se pojavio krajem 70-ih godina prošlog veka preko robe, pre svega korišćenih guma. Danas se pojavljuje u 17 evropskih zemalja, među kojima je i Francuska.
Autohtoni slučajevi denge i čikungunje proglašeni su 2010. godine u dva francuska departamana. U leto 2010. godine takođe je otkrivena denga kod nemačkog turiste koji se vratio iz Hrvatske. U Francuskoj je tigrasti komarac uspeo da se nastani više puta tokom prethodne decenije, a 13. aprila je saopšteno da će biti pojačana kontrola na Atlantiku.
Background Denga se pojavljuje uglavnom u suptropskim krajevima. Simptomi se javljaju između 3 i 14 dana nakon ujeda zaraženog komarca, a variraju od blage temperature do izuzetno visoke, sa snažnom glavoboljom, bolom iza očiju, u mišićima i zglobovima, i osipom. Nema posebnog leka, a upotreba aspirina i antizapaljenskih lekova poput brufena nije preporučljiva. Moguća komplikacija je hemoragična groznica denga, sa bolovima u stomaku, povraćanjem i krvarenjem, koja može imati smrtan ishod.
Slične simptome kao denga ima i čikungunja, koja izaziva groznicu i snažne bolove u zglobovima, a može da izazove i bolove u mišićima, glavobolju, mučninu, umor i osip. Zbog sličnih simptoma nekada se postavi pogrešna dijagnoza, odnosno pomeša se sa dengom. Ne leči se, već se samo ublažavaju simptomi.
Simptome virusa zapadnog Nila neće osetiti 80% zaraženih lkjdi. Međutim, on u manjem broju slučajeva može izazvati neurološko oboljenje sa smrtnim ishodom. Prirodno stanište virusa su ptice.
Žuta groznica je hemoragična groznica koja može biti opasna po život. Virus se najčešće nalazi u tropskim područjima Afrike i Latinske Amerike, u kojima živi više od 900 miliona ljudi. Lečenje je simptomatsko. Najbolji način zaštite je vakcinacija, koja pruža zaštitu između 30 i 35 godina i efikasna je nedelju dana nakon vakcinisanja kod 95% vakcinisanih.
Razmnožavanju tigrastog komarca pogoduju stajaće vode (poput vaza za cveće i loše održavanih odvoda za kišu).
Blaže zime na Balkanu
Istraživači sa Univerziteta u Liverpulu proučavali su meteorološke podatke iz Evrope od 1950. godine. Oni smatraju da je širenju tigrastog komarca pogodovala kombinacija klimatskih uslova - temperatura, vlažnost i padavine - i drugih faktora u životnoj sredini.
Od 60-ih do 80-ih godina 20. veka klimatski uslovi pogodni za tigraste komarce razvili su se u Francuskoj, na severu Italije i Španije, obali Jadranskog mora i zapadu Turske.
"Tokom prethodne dve decenije, klimatski uslovi postali su povoljniji i na severozapadu Evrope - Belgija, Holandija, Luksemburg, zapad Nemačke - kao i na Balkanu", upozorili su istrazivači. U ta dva regiona zime su postale blaže, a leta toplija i vlažnija.
Sa druge strane, jug Evrope je postao manje privlačan za ovog komarca, jer je vazduh postao suvlji.
Istrazivači su koristili informatički sistem za klimatsko modeliranje, da bi simulirali tendencije u vremenskim prilikama za period od 2030. do 2050. godine.
"Verovatno je da će se slične tendencije nastaviti i u budućnosti. Simulacija je pokazala veći rizik u severnoj Evropi i malo smanjenje na jugu", kazali su naučnici. Promene rizika od pojave tigrastog komarca i njegovog razmnožavanja povezane su sa vlažnijom i toplijom klimom na severu i suvljim i toplijim letima na jugu, što bi moglo da smanji njegovo širenje na jugu.
U istraživanju se ipak ističe da dolazak tigrastog komarca ne zavisi samo od meteoroloških faktora.
Istrazivači nisu uzeli u obzir određeni tip vegetacije i tla, koji su od odlučujućeg značaja za razmnožavanje insekata.
Izvor: AFP
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|