Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U pripremi novi plan EU o energetskoj efikasnosti
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
Novi plan za energetsku efikasnost koji priprema Evropska komisija neće biti spreman pre februara iduće godine. Komesar za energetiku Ginter Etinger (Gunther Oettinger), čiji komesarijat radi na nacrtu plana, želi da napravi dokument koji će imati dobru građu, a ne da žuri sa njegovim kreiranjem, preneo je jedan od portparola Komisije.
Background U oktobru 2006, Evropska komisija je predstavila svoj Akcioni plan za energetsku efikasnost, koji je doneo brojne mere u 10 prioritetnih oblasti.
Među tim merama bili su standardi energetskog učinka za proizvode koji troše energiju, poput bojlera, fotokopir mašina i osvetljenja (videti EurActiv LinksDossier o Direktivi o ekološkom dizajnu - Eco-design Directive), novi energetski standardi za zgrade (videti EurActiv LinksDossier o Direktivi o energetskom učinku zgrada - Energy Performance of Buildings Directive) i propisi koji će ograničiti emisiju ugljen-dioksida automobila (videti EurActiv LinksDossier o automobilima i ugljen-dioksidu - Cars & CO2).
Srednjoročna revizija akcionog plana je bila planirana za 2009. godinu. Nacrt dokumenta Evropske komisije koji je procureo u javnost u jesen 2009. je pokazao da je Komisija planirala da nametne obavezujuće ciljeve energetske efikasnosti (EU executive planned to impose binding energy-efficiency targets) državama članicama.
Međutim, plan je prosleđen odeljenju za energiju kojim rukovodi Ginter Etinger i novi nacrt je u pripremi.
Okvirni dokument Komisije koji obuhvata preliminarne ideje za novi akcioni plan, ukazuje da Evropska unija neće postići cilj smanjenja potrošnje energije za 20% do 2020. godine.
"Evropa je do sada uspela da pređe samo polovinu tog puta", navedeno je u dokumentu.
Komisija računa da bi postizanje ciljeva u oblasti energetske efikasnosti moglo da "ubrizga" 78 milijardi evra godišnje u ekonomiju EU, pošto će biti smanjeni računi za potrošnju energije. Takođe je uporedo sa tim predviđeno i smanjenje emisije ugljen dioksida za 560 miliona tona.
Dokument od dve strane u koji je EurActiv.com imao uvid, obuhvata pet ključnih oblasti: transport, industriju, građevine, energetski sektor i javni sektor.
Revidirani akcioni plan neće se, međutim, bazirati na tehničkom pristupu predlaganja liste individualnih mera, kako što je to urađeno sa prethodnim planom iz 2006. godine, tvrdi Komisija.
U okviru sektora građevine, na primer, preliminarni dokument Komisije predviđa obavezu renoviranja, odbnosno restauracije zgrada. Međutim, istovremeno se odbacuje mogućnost da države članice ili EU mogu da nateraju stanare da renoviraju zgradu svojim sredstvima.
Umesto toga, dokument identifikuje ključne prepreke u unapređenju postojećih zgrada. Te prepreke su visoki troškovi za renoviranje i slaba obučenost onih koji rade na renoviranju.
"Odgovor na taj problem je finansijska podrška i profesionalni trening", navedeno je u dokumentu Komisije.
Zakonski obavezujuć cilj?
Dajući mišljenje o dugotrajnoj debati o tome da li bi cilj Evropske unije od 20% efikasnosti trebalo učiniti zakonski obavezujućim, Komisija u dokumentu kratko kaže da su ciljevi država članica u oblasti štednje energije "među opcijama koje će takođe biti ispitane".
Prema nacrtu dokumenta, neophodno je pažljivo ispitati šta je potrebno učiniti da bi se postigla ušteda energije i da li su pojedinačni ciljevi država članica rešenje. Biće potrebno postići dogovor o "paketu ciljeva i pokazatelja koji će najbolje prikazati situaciju u svakoj od zemalja članica", stoji u dokumentu.
Mnogi poslanici Evropskog parlamenta su lobirali da energetska efikasnost postane obavezujući cilj. Nacrt izveštaja koji je samoinicijativno sastavio Komitet za industriju Evropskog parlamenta, o kome bi poslanici trebalo da odlučuju 9. novembra, poziva Evropsku komisiju da predloži obavezujući cilj zasnovan na apsolutnom smanjenju potrošnje energije.
Mišljenje koje je dostavio poslanik nemačkog porekla Peter Lize (Liese) iz Evropske narodne partije u okviru Komiteta za zaštitu životne sredine otišlo je korak dalje, pozivajući Komisiju da predloži uredbu sličnu direktivi o obnovljivoj energiji, koja će uvesti obavezujući cilj smanjenja potrošnje energije za 25%.
"Evropi je potreban obavezujući cilj za energetsku efikasnost, poput ciljeva na polju obnovljive energije i smanjenja emisije ugljen-dioksida. Smanjenje potrošnje energije za 20% do 2020. bi otvorilo stotine hiljada novih radnih mesta i smanjilo emisiju u energetskom sistemu Evropske unije, kojim dominiraju fosilna goriva", rekla je Bruk Rajli (Brook Riley) iz evropskog ogranka organizacije Prijatelji Zemlje.
"Obavezujući cilj je prvi korak ka ozbiljnoj politici koja nam je potrebna".
Izvor: EurActiv.com
Povezani sadržaj
|
|
|