Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Predložene niže fid-in tarife za energiju iz vetra i Sunca
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Ministarstvo energetike Srbije predložilo je 10. decembra nove podsticajne cene za otkup struje proizvedene iz obnovljivih izvora energije, koje su smanjene za struju iz vetra i solarne energije. Period važenja podsticaja ostao je 12 godina, a novu uredbu o fid-in tarifama vlada bi trebalo da usvoji u narednih 10 dana. Prema podacima iznetim na skupu o obnovljivim izvorima energije, Srbija danas ima 35 povlašćenih proizvođača struje iz obnovljivih izvora energije koji su sklopili ugovor sa Elektroprivredom Srbije (EPS).
"Zadržan je period trajanja podsticaja od 12 godina. Malo su smanjene tarife za vetar i solarnu energiju, ali je uvedena mnogo detaljnija kategorizacija elektrana", kazala je ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović na predstavljanju paketa mera i planova za korišćenja obnovljivih izvora energije u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Kako je navela, Vlada Srbije bi novu u uredbu o fid-in tarifama trebalo da usvoji za sedam do 10 dana. Mihajlovićeva je kazala su uvedene i fid-in tarife za sve vrste biogasova, kao i za kogenerativne elektrane za proizvodnju toplotne i električne energije koje koriste kvalitetan ugalj.
Prema predlogu Ministarstva, fid-in tarifa za struju proizvedenu u vetroelektarnama biće 9,2 evrocenta umesto dosadašnjih 9,5 evrocenti za kilovat sat, dok će se struja iz solaranih elektrana otkupljivati po cenama od 16,25 evrocenti umesto dosadašnjih 23 evrocenta.
Ministarska energetike kazala je da je novina kod fid-in tarifa i uvođenje podsticajnih cena za otkup energije iz solarnih kolektora postavljenih na objektima da bi se građani podstakli da više koriste taj izvor energije.
Predloženo je da se energije iz solarnih kolektora na objektima otkupljuje po ceni od 20,66 evrocenti za objekte instalisane snage do 0,03 megavata, a za objekte od 0,03 do 0,5 megavata (MW) po ceni od 9,38 do 20,94 evrocenta.
"Pokušali smo da učinimo da svi budu zadovoljni, a da pre svega država odnosno građani imaju koristi", kazala je Mihajlovićeva.
Ona je naglasila da je bilo puno napada na Ministarstvo kada je reklo da će preispitati fid-in tarife i dodala da su upravo zbog toga angažovana dva konsultanta - Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Međunarodna finansijska korporacija (IFC), koji su dali gotovo identično mišljenje o tarifama.
Mihajlovićeva je kazala i da je nacionalnim akcionom planu za obnovljive izvore energije utrđenja putanja za dostizanje cilja za povećanje udela energije iz obnovljivih izvora energije u potrošnji sa 21,2 na 27% do 2020. godine. "Imajući u vidu prirodno bogatsvo kojim Srbija raspolaže to možemo da učinimo", kazala je ona.
Mihajlovićeva je kazala da će prioriteti za razvoj korišćenja obnovljivih izvora energije biti biomasa i hidropotencijal, a zatim geotermalni potencijali i energija vetra i Sunca.
Srpska ministarka energetike kazala je i da bi do kraja godine trebalo da budu usvojene izmene Zakona o energetici kojima će biti određene obaveze koje će investitori morati da ispune da bi zadržali dobijenu energetsku dozvolu.
Mihajlovićeva je najavila da će do kraja godine biti raspisan i javni konkurs za dodelu lokacija investitorima za izgradnju malih hidroelektrana i dodala da će to biti urađeno u saradnji sa lokalnim samuopravama.
Srbija danas ima 35 povlašćenih proizvođača struje iz obnovljivih izvora energije koji su sklopili ugovor sa Elektroprivredom Srbije, rekao je predsendik PKS Miloš Bugarin.
On je naveo da je ukupna instalisana snaga tih objekata 19 megavata što je, prema njegovoj oceni, skroman rezultata u poređenju sa potencijalima obnovljivih izvora energije u Srbiji. U Srbiji postoji 19 malih hidroelektrana ukupne snage 7,4 MW, 9 solarnih objekata snage 0,1MW, jedan vetrogenerator snage 0,5 MW, dva postorjenja na biogas ukupne snage 2 MW i 4 kogeneracije snage 8,9 MW, dodao je on.
Stavovi
Predsednik američke kompanije "Kontinental vind partners" (Continental Wind Power, CWP) Mark Krendal (Crandall) izjavio je da je neizvesna izgradnje vertoparka u Srbiji zbog predloženog smanjenja "fid-in tarife" - cene po kojoj proizvođač prodaje struju elektrodistributivnom preduzeću.
"Predlog novih fid-in tarifa je korak unazad za korišćenje obnovljivih izvora energije u Srbiji", kazao je on.
Krendal je kazao da nije siguran da će CWP moći da finansira izgradnju vetroparka u Srbiji jer finansijski model baziran na ceni od 9,5 evrocenti po kilovat satu za struju iz energije vetra, uz usklađivanje sa inflacijom u evrozoni.
Srpsko udruženje za energiju vetra (Sevea) ocenilo je 11. decembra da će predloženo smanjenje otkupnih cena za struju proizvedenu iz energije vetra odložiti za dve godine ili potpuno zaustaviti izgradnju vetroparkova u Srbiji.
Ukoliko predlog Ministarstva enegetike za "fid-in" tarife bude prihvaćen u postojećem obliku, Srbija će izgubiti milijardu evra direktnih stranih investicija u vetroparkove, koje su spremne, navodi se u saopštenju tog udruženja.
Sevea je ocenila i da su predložene "fid-in" tarife učinile da su vetroparkovi u Srbiji neekonomični i da favorizuju zvanične proizvođače energije u državi i trenutnu tehnologiju - sagorevanje uglja.
zvor: Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|