Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU priprema plan za pristup sirovinama iz Afrike
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija priprema plan čiji je cilj upošljavanje evropskih firmi na izgradnji infrastrukture u afričkim zemljama bogatim metalom u zamenu za pristup sirovinama u tim državama. Reč je o najnovijem pokušaju Evropske unije da se suprostavi kineskoj dominaciji na afričkom kontinentu.
"Kinezi nam grade mostove, dok nam Evropljani nadgledaju izbore", često kažu Afrikanci kada ih pitaju o pomoći i donacijama koje dobijaju iz inostranstva.
Međutim, ovakav stav može da se promeni kada EU bude objavila novu strategiju o sirovinama, koju komesar za industriju Antonio Tajani planira da predloži do kraja januara iduće godine.
U Nacrtu strategije o sirovinama u koju je EurActiv.com imao uvid, ističe se da EU mora da bude uključena u finansiranje izgradnje infrastrukture u Africi. Dodaje se da bi Evropska komisija i Evropska investiciona banka u saradnji sa afričkim zemljama mogle da izgrade infrastrukturu koja će doprineti razvoju afričkih zemalja i olakšati snabdevanje sirovinama.
Ovaj novi pristup ne namerava da "kopira" kinesku strategiju, koja je u Evropi često bila na meti kritika zbog zanemarivanja životne sredine i ljudskih prava.
Background U novembru 2008. godine Evropska komisija je pokrenula inicijativu čiji je cilj bio da se kompanijama olakša pristup sirovinama unutar i izvan EU. Strategija je takođe imala za cilj da se poveća količina sirovina dobijenih od reciklaže.
U novembru 2009. godine Komisija je postavila ekspertsku grupu koja je počela pregled 39 "potencijalno kritičnih" sirovina. To su sirovine čija dostupnost industriji može biti smanjena kako se bude pooštravala konkurenost u oblasti crpljenja prirodnih resursa.
Šest meseci kasnije, ekspertska grupa je izašla sa listom od 14 sirovina koje se smatraju kritičnim za ekonomiju EU, odnosno koje je teško nabaviti. Među njima su volfram, tantal, kobalt, magnezijum, grafit i retke zemlje.
Osim toga, EU ima problem i sa pristupom drugim sirovinama što je posledica pada ponude i povećanja potražnje, ali i nepravičnih trgovinskih barijera koje stvaraju konkurenti.
"Naš pristup će biti kombinacija fokusa Kine na infrastrukturu i naše tradicionalne politike pomoći za unapređenje upravljanja", rekao je za EurActiv.com zvaničnik blizak komesaru Tajaniju.
Bolje upravljanje u afričkim zemljama smatra se ključnim za iskorišćavanje prednosti rudarstva, kako za investitore tako i za društvo, podvlači se u nacrtu strategije.
U dijalogu EU i Afrike ostvaren je napredak na njihovom poslednjem samitu, koji je završen juče (30. novembra) u Libiji. Prema tvrdnjama zvaničnika Komisije, zajednička strategija o sirovinama je navedena kao deo akcionog plana EU i Afrike za godine koje dolaze.
Suočavanje s Kinom
U nacrtu strategije EU o sirovinama postoji niz izjava o navodnoj nepravičnoj praksi Kine u pristupu ključnim mineralima. Kina je postala najveći potrošač metala u svetu, smanjujući dostupnost resursa drugim zemljama i povećavajući cene za evropske firme.
Ono što je najviše zasmetalo Evropi je što Kina ometa evropske firme da dođu do resursa, posebno do retkih zemalja. Retke zemlje ili lantanidi su grupa od 17 metala (skandijum, itrijum i 15 lantanida). Oni ulaze u sastav visokotehnoloških uređaja, poput računara i hibridnih automobila.
U trgovinskoj strategiji predstavljenoj početkom novembra, komesar za trgovinu EU Karl de Guht (Karel De Gucht) zapretio je da će pokrenuti akciju protiv zemalja koje sprečavaju evropske firme da dođu do ključnih sirovina. Evropska unija, Sjedinjene Američke Države (SAD) i Meksiko su se u junu 2009. godine žalili u Svetskoj trgovinskoj organizaciji na to što Kina ograničava izvoz retkih zemalja.
Kina proizvodi čak 97% ukupne količine retkih zemalja odnosno lantanida na svetu. Retke zemlje su glavni sastojak za proizvodnju superprovodnika i baterija za električne automobile.
Učinak Kine u svetskoj proizvodnji antimona, grafita, magnezijuma i volframa iznosi između 70% i 90%.
Međutim, izvestilac Evropskog parlamenta za sirovine Rajnhard Bitikofer (Reinhard Butikofer) smatra da je EU pogrešno vodila politiku u toj oblasti. "Umesto što je pretila Kini sudskim sporovima sa neizvesnim ishodom, EU je trebalo Kini da ponudi zelene tehnologije koje su joj potrebne u zamenu za lakši pristup njihovim resursima", rekao je Bitikofer na jučerašnjem brifingu sa novinarima.
"Uzećemo to u razmatranje, mada ne treba da zaboravimo da možemo da izgubimo na konkurentnosti u zelenoj ekonomiji tako što ćemo opskrbiti Kinu našim tehnologijama", odgovorio je zvaničnik Komisije blizak Tajaniju, upitan da prokomentariše Bitikoferovu izjavu.
U planu i stvaranje zaliha sirovina
Nacrt strategije EU podvlači važnost razvoja rudarstva unutar Evrope, ali uz poštovanje obaveza prema životnoj sredini. Jedna od opcija koja se razmatra je stvaranje zaliha ključnih minerala.
Za sada EU ima samo rezerve kojima bi odgovorila na eventualnu nestašicu nafte. SAD, Japan i Južna Koreja drže zalihe drugih minerala koji su prvenstveno namenjeni u vojne, a ne ekonomske svrhe.
U dokumentu Komisije je navedeno da će to telo sa državama članicama i predstavnicima industrijskog sektora videti da li je izvodljivo da se načini program skladištenja sirovina i da li oni žele to da učine.
Spas u reciklaži?
Nacrt strategije o sirovinama naglašava i važnost reciklaže, odnosno ponovne upotrebe sirovina sadržanih u otpadu. Reciklaža je bogat izvor resursa za industriju EU, ali se i u toj oblasti Evropa suočava s problemima poput nelegalnog odbacivanja otpada i neadekvatne inovacije u reciklaži.
Komisija je najavila da će 2011. izaći s predlogom koji će precizno definisati standarde za otpad koji se odlaže na teritoriji EU.
Kako bi ohrabrio ponovnu upotrebu recikliranog materijala, Brisel razmatra i primenu sistema sertifikacije za izvoz otpada, čime bi se povećale garancije za upotrebu recikliranih proizvoda. Bitikofer tvrdi da je aktuelna obaveza EU koja se odnosi na sertifikaciju otpada za izvoz nedovoljna u smislu garancije da će se reciklirani proizvodi nakon izvoza pravilno koristiti.
Međutim, EU strahuje da bi preteranim podizanjem standarda mogla da dođe u situaciju da više neće moći da proda svoje reciklirane proizvode.
Izvor: EurActiv.com
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|