Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nezaposlenost i siromaštvo izazovi i za EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Nezaposlenost, siromaštvo i reforma penzionog sistema su izazovi sa kojima se suočava i Evropska unija, a evropski komesar za zapošljavanje i socijalnu politiku Laslo Andor (Laszlo) smatra da EU i njene članice moraju da nastave da traže nove i efikasnije načine da poboljšaju živote socijalno najugroženijih grupa, uključujući Rome. U intervjuu za EurActiv.com Andor govori o borbi protiv nezaposlenosti i siromaštva, socijalnoj inkluziji, uključujući podršku romskoj populaciji, i reformi evropskog penzionog sistema.
Prema istraživanjima javnog mnenja, nezaposlenost najviše brine građane EU, u kojoj je 23 miliona građana nezaposleno. U cilju otvaranja novih radnih mesta Evropska komisija je pokrenula novu inicijativu koja je, kako je rekao Andor, skup politika zapošljavanja, nudi dosta ideja i inicijativa i uglavnom je usredsređenja na ponudu radne snage kroz obezbeđivanje sticanja veština i znanja. "Ovo je već bila ključna ideja Lisabonske strategije, ali je strategijom Evropa 2020 ojačana i prilagođena novim vremenima", rekao je Andor.
Kao glavne inicijative izdvajaju se Veštine i poslovi i Mladi u pokretu. "Razlog je to što moramo da se usredsredimo na grupe sa najvećim problemima. Potrebno je, takođe, razbiti barijere pri zapošljavanju žena, posebno onih koje imaju decu, poboljšati mogućnosti za zapošljavanje manjina u nekim zemljama, kao i osoba sa posebnim potrebama", rekao je Andor.
Evropski komesar je ocenio da treba podstaći i mobilnost kako bi se omogućilo ne samo studentima i istraživačima već i preduzetnicima i mladim radnicima da odlaze u druge članice EU. Kao podsticajna mera predlaže se uvođenje "otvorenog" ugovora o radu. Andor je rekao da je suština u tome da je potrebna nova vrsta ugovora kako bi se prevazišla raznolikost ugovora o uređenju radnih odnosa (na određeno vreme, neodređeno vreme, sa pola radnog vremena i slično). "Otvoreni" ugovor bi trebalo da pruži veću sigurnost mladima ali i korist poslodavcima.
Background U junu 2010. godine lideri EU su usvojili strategiju Evropa 2020 za održivi razvoj i otvaranje radnih mesta. Strategija definiše niz ciljeva na čijem ostvarivanju članice treba da rade tokom naredne decenije. Ciljevi su povećanje stope zaposlenosti radno sposobnog stanovništva sa 69% na 75%, kao i smanjenje broja ljudi koji žive u siromaštvu sa oko 17% na manje od 13% stanovništva.
Evropska komisija će razviti i primeniti sedam inicijativa u okviru strategija. Na planu zapošljavanja, socijalnih pitanja i inkluzije reč je o sledećim inicijativama: Mladi u pokretu, Agenda za nove veštine i poslove i Evropska platforma protiv siromaštva.
Prema njegovim rečima, poslodavcima treba omogućiti da zaposle nekog sa "otvorenim" ugovorom, koji bi u početku bio privremeni ugovor ili ugovor na određeno vreme, ali bi vremenom poslodavac imao mogućnost da doda nova prava ako se osoba pokaže kao dobar radnik. Ugovor ne bi bio vremenski ograničen, jer bi se samo ulazilo u narednu fazu.
Povodom apela Evropskoj komisiji da smanji administrativni teret poslodavcima, Andor je rekao da se administrativna opterećenja odnose uglavnom na poreze i druga pitanja koja nameću članice, kao i da propisi o zdravstvu i zaštiti na radu čine samo 5% ukupnog socijalnog zakonodavstva i da većina nije povezana sa Evropskom komisijom.
Evropski socijalni fond ima značajnu ulogu u borbi protiv siromaštva, a njegova sredstva treba pre svega da budu usmerena na obuku i sticanje znanja kako bi radnici mogli da pronađu posao, rekao je Andor.
On je naveo da postoji ozbiljan sistem kontrole izdvajanja iz fonda, čiji je tekući godišnji budžet 11 milijardi evra, kao i tesna saradnja evropskih institucija sa članicama. Podsetio je da Evropska komisija može da suspenduje ili prekine isplate i dodao da se stopa grešaka smanjila.
"Želeo bih da se poveća udeo ESF-a u socijalnom uključivanju u društvu i da postane jasno da ESF u budućnosti treba pre svega da se bude usmeren na ostvarivanje ciljeva strategije Evrope 2020", rekao je evropski komesar.
Siromaštvo i isključenost iz društva
Tekuća godina je bila Evropska godina borbe protiv siromaštva u EU, a Andor najvećim dostignućem 2010. smatra to što je poslata snažna poruka javnosti u svim članicama da je reč o veoma ozbiljnom društvenom problemu u EU, iako je reč o jednom od ekonomski najrazvijenijih delova sveta. On je dodao da je kampanja doprinela i usvajanju strategije Evropa 2020 sa smanjenjem siromaštva kao ciljem i Evropskom platformom protiv siromaštva.
Evropski komesar za socijalna pitanja je rekao da će Evropska komisija u cilju smanjenja siromaštva pomoći članicama da razviju svoje strategije. Svaka članica treba da podnese, a mnoge su to već učinile, svoje programe u kojima su objašnjeni ciljevi i načini za smanjenje siromaštva, a Komisija će u dijalogu sa svakom članicom razmotriti mere, postojeće politike i različite faktore. Istakao je da prioritet mora imati onaj faktor koji je najvažniji za neku članicu. Primena strategije će biti zajednički praćena iz godine u godinu, a postoji mogućnost da Komisija to podrži kroz širenje najboljih praksi.
Položaj Roma
Andor je rekao da je pitanju Roma posvećeno dosta pažnje u EU, što je, kako je ocenio "i dobro i loše". Prema njegovim rečima, s jedne strane je ukazano na to da postoji diskriminacija i da situacija mora da se rešava. On je ocenio da je istovremeno nezgodno bilo to što se nekoliko nedelja rasprava vodila na nivou medija, a da je trebalo usredsrediti se na pitanja poput socijalnih uslova za Rome i uvideti zašto je njihov nejednak socijalni položaj ukorenjen u društvima centrlane Evrope i Balkana.
On je dodao da Mađarska, koja će predsedavati EU u prvoj polovini 2011. godine, shvata ovaj problem vrlo ozbiljno i da ima neke ideje kako to može da se prevaziđe.
"Mislim da smo utvrdili glavne izazove, a to su obrazovanje - pre svega osnovno obrazovanje dece, i zapošljavanje. Naravno, ima i mnogih drugih dimenzija, kao što je smeštaj, pružanje zdravstvene i socijalne zaštite. Ali oblast u kojoj zaista moramo da napravimo prodor jeste osnovno obrazovanje dece i agenda za integraciju", rekao je on i ocenio da je potrebno obezbediti radna mesta za Rome prema njihovim kvalifikacijama.
Budućnost penzionog sistema
Evropska komisija je ove godine objavila "zeleni papir" - dokument sa predlogom tema i ideja o budućnosti penzionog sistema u Evropi, i dostavila ga na javno razmatranje. Andor je rekao da su zemlje članice pozdravile rad Komisije na tom dokumentu zato što je reč o ključnim izazovima koji su ujedno i zajednički izazovi.
Iako članice ne prihvataju rado mešanje Brisela u njihove nacionalne penzione sisteme, Andor je rekao da nije bilo nikakvog oklevanja kod članica zbog konsultacija o "zelenom papiru" o penzionom sistemu. Prema njegovim rečima, većina učesnika je videla korist od zajedničkog traganja za rešenjem, posebno jer se evropsko tržište sve više integriše.
Izvor: EurActiv.com
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|