Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dva parka prirode iz Srbije pristupaju evropskoj povelji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje i Nacionalni park Fruška gora trebalo bi da postanu prva dva nacionalna parka u Srbiji koji će dobiti Evropski sertifikat za održivi turizam. Kako je saopštio Svetski fond za zaštitu prirode (WWF), stručnjaci evropskog udruženja za zaštitu zelenih područja Europark su u poseti Srbiji u sklopu procene prijave ova dva parka za sertifikat. Povelji za održivi turizam pristupilo je već 119 zaštićenih područja iz 13 zemalja, najviše iz Španije (38), Francuske (26) i Italije (20), a među kandidatima su, osim dva parka iz Srbije, još 23 parka, između ostalog iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
U saopštenju se ističe da će se Nacionalni park Fruška Gora i Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje dobijanjem povelje upisati na mapu svetski priznatih parkova, poput parkova Provanse i Velike Britanije.
"Ova potvrda nam neopisivo mnogo znači! Naporno smo radili da ispunimo sve uslove za dobijanje sertifikata i srećan sam što je verifikatorka prepoznala naš trud", rekao je koordinator Vojvodinašuma Miljan Velojić.
O prijemu parkova iz Srbije odlučivaće se na osnovu uvida stručnjaka tokom posete i strategije razvoja koja je predata uz prijavu. Odluka će biti saopštena u septembru.
Europark je udruženje 500 zaštićenih područja, ministarstava i drugih državnih institucija, kao i nevladinih organizacija koje se bave zaštitom prirodnih područja. Na sajtu ove organizacije, osnovane 1973. godine, navodi se da je pristupanje Evropskoj povelji za održivi turizam korisno kao praktično sredstvo koje će pomoći da se potencijal zaštićenih područja što bolje iskoristi, uz zaštitu biodiverziteta i osobenosti i prelivanje koristi na lokalnu ekonomiju.
Background Fruška gora je proglašena nacionalnim parkom 1960. godine na površini od 25.525 hektara. Reč je o usamljenoj ostrvskoj planini u Paninskoj niziji, koja se odlikuje brojnim fosilnim ostacima flore i faune, kao i postojanjem brojnih ugroženih, retkih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.
Rezervat prirode Gornje Podunavlje ustanovljen je 2001. godine na površini od 19.605 hektara uz levu obalu Dunava. Jedna je od preostalih velikih oaza ritskih šuma, koje se prostiru na obalama i u nepsorednoj blizini reka i veoma su ugoržene u celom svetu. Prirodno je stanište za oko 50 vrste sisara, a odlikuje se i izuzetno velikim brojem vrsta ptica - registrovano je 248 vrsta a smatra se da ih ima i više. Od drvenastih vrsta najrasprostranjenije su bela vrba, crna i bela topola i plantaže euroameričkih topola, a najvrednijim se smatraju hrastovi lužnjaci.
Povelja ima 10 načela za održivi turizam, koji podrazumevaju da se turisti što bolje upoznaju sa područjem i njegovim značajem, da se podstaknu turistički proizvodi koji doprinose poznavanju određenog područja i da se podstakne razvoj lokalne ekonomije zahvaljujući turizmu, na primer kroz promociju lokalnih proizvoda.
S druge strane, predviđen je nadzor priliva turista i eventualnih negativnih uticaja. Jedan od ciljeva je i smanjenje negativnih uticaja turizma, na primer kroz kontrolu razvoja nove ponude, promovisanje korišćenja javnog prevoza, bicikala i hodanja kao alternative pojedinačnim automobilima, i izradu plana za upravljanje posetama.
Cilj je da se podigne svest o zaštićenim područjima, njihovim osobenostima i značaju, i da se unapredi njihova zaštita.
Predstavnica Europarka Marja von Loef ocenila je da je održivi razvoj u turizmu važan jer uzima u obzir životnu sredinu, ljude i privredu.
Podseća se da su parkovi iz Srbije nominovani kao deo WWF-ovog projekta Parkovi Dinarskog luka, nakon što su osnovali Forum za turizam svih zainteresiranih strana. Kao deo pripreme izrađeni su i akcioni plan i strategija turizma ovih područja za period od pet godina, što je takođe deo povelje.
Predstavnik WWF-a za Mediteran Deni Porej ocenio je da je održivi turizam neophodan za opstanak biodiverziteta koji se nalazi u parkovima regiona.
On je kazao da je kroz projekat Parkovi Dinarskog luka nominovano pet parkova za sertifikat i naglasio da je sertifikata za održivi turizam odlična promocija za ceo region i povezivanje parkova. Porej je najavio i da će WWF do kraja godine za taj sertifikat nominovati još najmanje pet parkova iz regiona.
Specijalni rezervat prirode Gornje podunavlje i Nacionalni park Fruška gora za sada su jedina zaštićena područja u Srbiji koja su nominovana za sertifikat za održivi turizam zajedno sa još tri parka iz regiona: Nacionalni park Una (BiH), Park prirode Lonjsko polje i Park prirode Medvednica (Hrvatska).
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Nacionalni park Fruška Gora
Povezani sadržaj
|
|
|