Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Skandal sa dioksinom nanosi štetu nemačkoj privredi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Skandal sa dioksinom u namirnicama nanosi sve veću štetu nemačkoj privredi. U sredu (12. januara) je objavljeno da je Kina obustavila uvoz svinjskog mesa iz Nemačke, neposredno nakon što su saopšteni rezultati analiza koje su pokazale da dioksinom nisu zagađena samo jaja i živinsko meso, već i svinjetina. Evropska unija neće nadoknađivati štetu poljoprivrednim preduzećima. Tražnja za organskom hranom povećana i proizvođači ne mogu da zadovolje potrebe tržišta.
Iako prema prvobitnim informacijama dioksinom zagađeno svinjsko meso nije dospelo u lanac ishrane, mediji u sredu (12. januara) navode da je meso oko 100 životinja od kraja decembra ipak u prodaji.
Još prošle nedelje je uvoz svinjskog mesa zabranila Južna Koreja, dok je Rusija uvela oštrije kontrole nemačkog živinskog i svinjskog mesa, a nije isključila mogućnost da bi uvoz mogao biti obustavljen.
Na dioksin-skandal reagovale su i vlasti Velike Britanije povlačeći iz prodaje svu hranu proizvedenu uz korišćenje 14 tona jaja uvezenih iz Nemačke koja bi mogla da budu zagađena dioksinom. No, kako su saopštile britanske vlasti, većina torti i kolača koji bi mogli da budu zagađeni dioksinom već su odavno prodati i verovatno pojedeni.
Britanska Agencija za standard hrane (FSA) poručila je potrošačima da je koncentracija dioksina u proizvodima koja sadrže jaja uvezena iz Nemačke tako mala da ne može da predstavlja opasnost po zdravlje. U korist smirivanja potrošača ide i izjava evropskog komesara za zadravstvo Džona Dalija (John Dalli) da je nivo dioksina u jajima korišćenim u Holandiji u propisanim okvirima i da to verovatno važi i za proizvode u Velikoj Britaniji.
Background Nemačka je prošle godine izvezla 1,44 miliona tona svinjskog mesa u 128 zemalja sveta. Najveći deo (oko 1,28 miliona tona) izvezen je u zemlje Evropske unije (EU). Izvoz živinskog mesa iznosio je prošle godine 616.000 tona.
Dioksin je u dozama većim od dozvoljenih kancerogena supstanca. U jaja i meso je dospeo preko stočne hrane u koju su bile pomešane zagađene masti koje je isporučivala firma Harles i Jenč (Harles und Jentzsch). Vlasti pretpostavljaju da je ova firma isporučila različitim kupcima oko 3.000 tona dioksinom zagađenih industrijskih masti dobijenih u proizvodnji bio-dizela koje su potom pomešane sa do 150.000 tona stočne hrane.
U Nemačkoj se vodi istraga o ovoj aferi, a postoje naznake da je deo firmi bio svestan problema mesecima, ali nije reagovao.
Načelnica veterinarske inspekcije u Srbiji Sanja Čelebićanin kazala je za B92 da stočna hrana nije uvožena iz Nemačke. Ona je navela i da se prilikom uvoza u Srbiju rade analize da bi se isključilo prisustvo dioksina.
Udruženja nemačkih poljoprivrednika strahuju da će skandal imati teške ekonomske posledice po branšu i da se deo sektora uopšte neće oporaviti od gubitaka koji su nastali pošto je moralo da bude uništeno na milione jaja i na hiljade kokošaka i ćuraka. Trenutno je u Nemačkoj zabranjena prodaja proizvoda sa 490 farmi. Prošle nedelje je bilo zatvoreno do 5.000 farmi širom zemlje, prevashodno u saveznoj pokrajini Donja Saksonija.
Posle najnovijeg otkrića o zagađenju svinja, do kojeg je došlo u trenutku kada je skandal počeo da jenjava, na stotine tih životinja će morati da se ubiju na toj farmi, a analize na drugim imanjima će pokazati da li će šteta biti i veća.
Evropska unija je saopštila da neće obeštetiti nemačke stočare koji su pretrpeli finansijski gubitak zbog prekomernog zagađenja stočne hrane i stoke dioksinom. Ukoliko nisu osigurali stada, stočari mogu računati samo na pomoć vlada svojih zemalja, ali tek ukoliko Evropska komisija odobri njenu isplatu.
EU će, međutim, uneti dodatne propise u proizvodnju dodataka za stočnu hranu da bi se ubuduće izbegle ovakve afere i da bi se povratilo poverenje potrošača.
Evropska komisija je saopštila da je dioksinom - u većoj količini od dopuštene - zagađeno 18 legla koka-nosilja i jedno stado rasplodnih svinja, dok se još analiziraju podaci sa 558 farmi u Nemačkoj na kojima su životinje možda takođe prekomerno zagađene dioksinom. Ukoliko se utvrdi da je koncentracija dioksina u mesu, jajima i mleku veća od dopuštene, ti proizvodi neće moći na tržište.
U Nemačkoj je opala potrošnja jaja, ali je potražnja za organskim proizvodima, pre svega jajima, drastično povećana jer ti proizvodi nisu zagađeni.
Prema podacima Udruženja proizvođača organske hrane Nemačke, na nekim mestima je zabeležena nestačica organskih jaja. "Tržište nije bilo veoma dobro snabdeveno ni pre krize, a kokoške ne mogu brže da snose jaja", istakao je predsednik Udruženja Feliks cu Levenštajn (Felix zu Loewenstein).
Nemačko tržište organske proizvodnje je najveće u Evropi, a prodaja je prema najnovijim podacima kojima Udruženje raspolaže bila veća od pet milijardi evra u 2008. Na drugom mestu je britansko tržište sa dve milijarde evra. Jaja su najprivlačniji organski proizvod - istraživanje Udruženja je pokazalo da kupci u radnjama organskih proizvoda u korpu prvo stavljaju jaja, pa tek onda voće i krompir.
Organski proizvođači u Nemačkoj sada pokušavaju da odgovore na ponudu, ali ne uspevaju, istakla je Margit Bek iz Instituta za istraživanja tržišta živine i jaja MEG.
"Količina organskih jaja se na kratak rok ne može povećati. Broj organskih kokošaka je ograničen, a one ne mogu da povećaju proizvodnju", kazala je Bek. AFP navodi primer radnje Bio kompani u popularnom delu Berlina Krojcberg, koje su skoro prazne jer je prodaja jaja i mesa "eksplodirala".
Izvor: Beta i AFP
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|