Stampa
U 2014. izgubljeno 18 miliona hektara šuma  

Objavljeno : 04.09.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

U svetu je u 2014. godini "nestalo više od 18 miliona hektara šuma", što je dvostruko veća površina od Portugalije, saopštio je Institut za prirodne resurse u svetu (WRI) iz Vašingtona. Prema podacima tog istraživačkog centra, samo je u zemljama tropskog pojasa "izgubljeno 9,9 miliona hektara" i proces nestajanja šuma se ubrzava.


Ta pojava je najizraženija u zemljama zapadne Afrike, u dolini Mekonga i visoravni Gran Čako u Latinskoj Americi zbog širenja privrednih aktivnosti, navodi se u istraživanju.

 

Nestajanje šuma doprinosi klimatskim promenama jer se gube takozvani "ponori" za odrstranjenje ugljen-dioksid, pošto šume doprinose apsorpciji gasa sa efektom staklene bašte.

 

U praćenju nestajanja šuma najviše pažnje se posvećuje stanju u Brazilu i Indoneziji pošto se u njima nalaze najveće tropske sušme na svetu. U obe zemlje je prošle godine zabeleženo smanjenje površina pod šumama u manjoj meri.

 

U slučaju Brazila razlog za to bi mogli biti promena cena robe i propisi. U Indoneziji je, kako se navodi, gubitak manji nego u 2012, iako su podaci razočaravajući u odnosu na 2013. kada je proces u većoj meri bio usporen.

 

Ipak, Brazil je u protekloj deceniji uspeo da smanji gubitak šuma za 70% i ta zemlja pruža dobar primer za očuvanje šuma, dok je Indonezija nedavno produžila moratorijum kako bi sprečila izdavanje dozvola za krčenje u nekim od svojih najbogatijih šuma.

 

Međutim, u 2014. udeo drugih zemalja u nestajanju tropskih šuma iznosio je više od 62%, dok je 2001. njihov udeo bio 47%.

 

Stanje je posebno zabrinjavajuće u Kambodži u kojoj se od 2001. do 2014. najviše ubrzao proces nestajanja šuma, navodi WRI. U toj zemlji je prošle godine izgubljena površina pod šumama četiri puta veća od one iz 2001.

 

Istraživači su konstatovali da su nestanak šumama u oblasti Mekonga i povećanje cena kaučuka na svetskom tržištu povezani, što ukazuje da će, sa rastom cene tog proizvoda, povećati krčenje šuma.


U više afričkih zemalja - Sjera Leoneu, Liberiji, Gvineji, Gvineji Bisao i Madagaskaru, šume takođe ubrzano nestaju.

 

U Demokratskoj Republici Kongo, Kongo-Brazavilu, Kamerunu, Centralnoafričkoj Republici i Gabonu, površine pod šumama nestaju zbog proizvodnje palminog ulja i drvne građe.

 

U Latinskoj Americi, šume na visoravni Gran Čako u delu koji se postire u Paragvaju, Arentini i Boliviji, brzo nestaju zbog gajenja stoke i soje, upozorava WRI.

 

U istraživanju je praćeno nestajanje šuma koje uključuje krčenje ili izumiranje šuma bez obzira na razloga. Obuhvaćene su sve vrste šuma, od tropskih kišnih šuma u Indoneziji do planskih zasada u Evropi.

 

Izvor: AFP, EurActiv.rs

Foto: Shutterstock.com

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar