Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Grad Santander: poligon za pametne tehnologije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
U španskom gradu Santander stanovnici se više ne muče u potrazi za parkingom a travnjaci u parkovima se zalivaju samo onda kada je to zaista potrebno. To je moguće zahvaljujući hiljadama senzora kojima se regulišu različite aktivnosti u tom gradu koji je postao poligon za primenu "pametnih" tehnologija u gradovima u svetu.
U centru ovog primorskog grada sa veličanstvenim fasadama koje gledaju na Biskajski zaliv, 400 senzora postavljenih ispod kolovoza detektuje da li ima slobodnih parking mesta ili ne.
Vozači koji tragaju za slobodnim mestom za parkiranje dobijaju informacije o tome putem svetlećih tabli postavljenim na raskrsnicama. Od nedavno, vozači mogu da pronađu slobodno mesto i preko svog sistema za satelitsko globalno pozicioniranje (GPS).
"Takođe, (parking) se može direktno platiti putem aplikacije na moblinom telefonu a kredit dopuniti", kaže oduševljeno Kristina Munjiz, 32-ogodišnja novinarka koja puno koristi automobil.
Istraživač na Univerzitetu u Kantabriji Luis Munjoz predložio je 2009. gradskim vlastima da naprave "pametan grad". On se seća da su mu gradski oci odmah rekli da imaju "veliki problem sa parkingom".
Od tada se Santander kroz pilot projekat postepeno pretovorio u laboratoriju za inovacije zahvaljujući sredstvima dobijenim od Evropske komisije i podršku univerziteta uključujući i vrlo udaljeni univerzitet u Melburnu u Australiji.
Ovaj grad koji ima 20.000 senzora i 175.000 stanovnika, nabolje je elektronski povezan grad u Evropi, kaže Munjoz dok prima delegaciju Singapura, jednog od gradova koji se, poput Bostona u SAD i Arhusa u Danskoj, interesuju za španska iskustva.
U trenutku kada London, Tel Aviva i Barselona sve više uvod pametne tehnologije, Santander je već partner na više od 10 međunarondih projekata.
Kontejneri za neorganski otpad imaju senzore koji upozoravaju ljude o tome kada su kontejneri puni. Parkovi se zalivaju samo kada je tlo zaista suvo, a uskoro će se jačina sevetla na elegentnim uličnim svetiljkama od kovanog gvožđa smanjivati kada u blizini nema ljudi.
Gradonačelnik Santandera Injigo de la Serna kaže da pojedine ljude brine i pitanje zaštite privatnosti i sajber napadi o čemu se u graud vodi debata. "Ipak, postoji zakon o zaštiti podataka i to je garancija", ocenio je on.
Anhel Benito sa osmehom uređuje izlog svoje prodavnice cipela, na kome se nalazi matični QR kod koji je ovaj trgovac prvi uveo 2012. Sada u gradu ima 1.500 takvih kodova koji, pošto se skeniraju putem mobilnog telefona, vode korisnike do odgovarajućih internet sajtova i informacija. "Klijenti znaju naše radno vreme, naše proizovde, promocije koje su u toku", kaže Benito.
Jedna aplikacija na mobilnom telefonu omogućuje korisniku da pronađe neku prodavnicu ili informacije o saobraćaju, bibiliotekama ili zdravstvenim centrima. Druga aplikacija ga obaveštava o unosu vode u realnom vremenu i može ga uzbuniti ako nije dovoljno uneo vode.
U razvoju aplikacija i usluga ne učestvuju samo istraživači i preduzeća: univerzitet je organizovao i sastanke sa građanima kako bi se prikupile i njihove ideje i pretočile u delo. Jedna trudnica je tako napravila aplikaciju koja pokazuje put kojim je najlakše proći sa dečjim kolicima. Drugi meštanina je napravio aplikaciju sa taksi stanicama za "pametne" satove.
Kampanje za informisanje koje su pokrenule opštinske vlasti o "pametnim" uslugama izgleda da ipak teško dopiru do građana ovog grada čiji su se stanovnici vekovima bavili ribolovom.
"Treba da nas bolje upoznaju s time jer ja baš nisam u toku", kaže Marina Garsija, 19-ogodišnja studentkinja koja, dok čeka autobus, ne zna da postoji aplikacija za obaveštanja o narednim dolascima autobusa.
Građani ne znaju i da japanski istraživači iz Osake povezivanjem na super kompjuter Altamira na Univerzitetu u Kantabriji stiču iskustva u vezi sa senzorima u Santanderu. Munjoz je rekao da zahvaljujući toj saradnji grad može da koristi tehnologije koje imaju Japanci kako bi postao što "pametniji".
Izvor: AFP
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|