Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Francusko-japanski konzorcijum sređuje deponiju Vinča    

Objavljeno : 30.08.2017. | Ažurirano : 01.09.2017. Štampa El. pošta bookmark
 

Grad Beograd odlučio je 30. avgusta da ugovor o javno-privatnom partnerstvu u pružanju usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada u deponiji Vinča dodeli, na 25 godina, francusko-japanskom konzoricjumu. Predviđeno je da se komunalni otpad sa deponije koristi za proizvodnju toplotne i električne energije, kao i da se izgradi nova sanitarna deponija.

 

Konzorcijum grupe Suec i kompanije Aj-invajorment investments (The Consortium of SUEZ Groupe SAS & I-Environment Investments limited) ponudio je cenu koja predstavlja godišnja projektna plaćanja u iznosu od 38,27 miliona evra sa porezom na dodatu vrednost, saopštila je gradska uprava.

 

"Ugovor o javno-privatnom partnerstvu biće zaključen na 25 godina, a izabrani ponuđač, koji je privatni partner Grada biće u obavezi da izgradi postrojenje za proizvodnju toplotne i električne energije iz otpada", rekao je gradonačelnik Siniša Mali, navodi se u saopštenju.

 

Naveo je i da će, u tu svrhu, komunalni otpad, koji generišu fizička i pravna lica, biti iskorišćen za proizvodnju energije a svu toplotnu energiju će preuzeti Beogradske elektrane i priključiti na sistem daljinskog grejanja.

 

"Privatni partner biće u obavezi da izvrši sanaciju postojeće komunalne deponije u Vinči, čime će se rešiti decenijski problem neadekvatnog odlaganja i odsustva tretmana otpada", rekao je Mali.

 

Gradonačelnik je rekao i da je obaveza privatnog partnera izgradnja nove sanitarne deponije, "u skladu sa visokim standardima i direktivama Evropske unije, kao i izgradnja postrojenja za tretman građevinskog otpada".

 

"Privatni partner će biti u obavezi da vrši tretman i odlaganje komunalnog otpada tokom čitavog perioda trajanja ugovora", istakao je gradonačelnik.

 

Deponija Vinča stara 40 godina prostire se na 68 hektara i dnevno prima 2.700 tona smeća.

 

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan ocenio je ranije za agenciju Beta da je posao oko javno-privatnog partnerstva za uređenje deponije Vinča odlično urađen i da će primer Beograda poslužiti kao model za druge lokalne samouprave u zemlji.

 

On je rekao i da će se spaljivati samo otpad koji ne može da se reciklira, kao i da će Beograđani imati  obavezu da razvrstavaju otpad kako bi se olakšala reciklaža.

 

Takođe je Trivan rekao da će cena usluge zbrinjavanja smeća biti povećana kada projekat javno-privatnog partnerstva bude dostigao pun kapacitet, dodajući da će povećanje biti postepeno i u meri prihvatljivoj za građane.

 

Rešavanje problema deponija i otpada jedna je od stepenica na putu Srbije u EU. To pitanje definisano je u sklopu poglavlja 27.

 

Prema Nacionalnoj strategiji za aproksimaciju u oblasti životne sredine, Srbiji će za upravljanje otpadom do 2030. godine biti potrebno 2,8 milijardi evra.

 

Procenjuje se da će za rešavanje svih ekoloških problema Srbiji u narednih 25 do 30 godina biti potrebno oko 15 milijardi evra.

 

Izvor: Beta, EURACTIV.rs

Foto: Beta

 



Produkcija je deo projekta podrške javnom informisanju koji je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije - Ministarstva kulture i informisanja. Izneti stavovi ne predstavljaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA