Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Boljević: Može i treba da se zna ime tužioca u svakom predmetu
|
|
|
Objavljeno : 07.10.2016. |
|
|
|
|
|
|
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević 7. oktobra je povodom objavljivanja imena tužioca nadležnog za slučaj rušenja u Savamali izjavila da u svakom sudskom predmetu ime tužioca može i treba da se zna. Isto misli i beogradski advokat Božo Prelević koji je rekao da ime tužioca treba da se zna kao što treba da se zna ime premijera i ministara. Prelević je kazao i da Tužilaštvo treba da objavi ko je tužilac a ne premijer ili nevladine organizacije, jer bi to stvarno bilo skandalozno. Istovremeno je predstavnik UNS izjavio da je objavljivanje imena tužioca nadležnog za Savamalu zakonska obaveza novinara dok je predstavnik NUNS kazao da je ime tužioca informacija od javnog značaja i da bi skrivanje tog imena predstavljalo pritisak na pravosuđe.
Dragana Boljević je za agenciju Beta navela da su joj kolege tužioci rekli da svako može znati ime tužioca nadležnog za svaki predmet.
"Nikakva prepreka ne treba da postoji u saznavanju te informacije. Druga stvar je da li to neko upotrebljava da bi vršio pritisak na nekoga", kazala je ona.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić 6. oktobra je izjavio da je objavljivanje imena pokazatelj da u Srbiji postoje dupli standardi i dokaz da neki mogu da vrše pritisak na nezavisne državne organe, a predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković da je to objavljivanje opasno i nečuveno.
Na to je 7. oktobra poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić ocenio da objavljivanje imena tužioca Sanje Djurić u slučaju rušenja u Savamali nikako ne utiče na tok tog predmeta, a da su izjave premijera i predsednice Skupštine Srbije o tome nekorektne i da nemaju nikakav osnov u pravnom ili činjeničnom stanju.
Prelević: Treba znati ime tužioca
Advokat Božo Prelević je povodom objavljivanja imena tužioca nadležnog za slučaj rušenja objekata u Savamali izjavio da treba da se zna ime tužioca, kao što treba da se zna ime premijera i ministara Srbije.
"Kao što premijer i ministri imaju ime i odgovornosti koje treba da se znaju, ne razumem zašto ne bismo znali ime tužioca, on i jeste izabran da radi odgovorne poslove", rekao je Prelević za agenciju Beta.
On je naveo i da smatra da objavljivanje imena "ko sudi ili ko tuži nije pritisak" i da ne vidi zašto bi bio problem da se ime nadležnog za slučaj u Savamali objavi, kao što se to objavljuje i za druge predmete.
Povodom izjave premijera Srbije Aleksandra Vučića da bi bio na stubu srama da je on taj koji je izgovorio ime nekog sudije ili tužioca, Prelević je kazao da bi to stvarno bilo skandalozno.
"Tužilaštvo treba da objavi ko je tužilac. To ne treba da urade ni premijer ni nevladine organizacije, to bi stvarno bilo skandalazno", dodao je on.
U noći između 24. i 25. aprila oko 30 osoba sa fantomkama na glavama vezivalo je ljude i uzimalo im lične stvari, dok su bagerima porušili objekte u Hercegovačkoj ulici u Savamali.
Objavljivanje imena tužioca obaveza novinara
Predsednik Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije (UNS) Petar Jeremić izjavio je da objavljivanje imena tužioca nadležnog za slučaj rušenja u Savamali nisu dvostruki aršini, kako je rekao premijer Srbije Aleksandar Vučić, već zakonska obaveza novinara.
"Ime tužioca u nekom slučaju nije nikakva državna tajna, javnost ima pravo da zna da li taj javni službenik obavlja svoj posao ili ne", rekao je Jeremić za agenciju Beta.
On je naveo i da je saglasan sa premijerom da bi bio pritisak da je on izgovorio ime nekog sudije ili tužioca jer je "prema zakonu, i prema evropskim standardima, pritisak izvršne vlasti na sudsku nedozvoljen".
Istovremeno je predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović izjavio je da je ime tužioca nadležnog za slučaj rušenja u Savamali informacija od javnog značaja i da bi skrivanje tog imena predstavljalo pritisak na pravosuđe.
Obradović je za agenciju Beta rekao da treba imati u vidu da je informacija o tužiocu tog slučaja dobijena u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, što znači da je do medija došla legalnim i zakonskim putem.
"Informacija ko je tužilac u slučaju Savamala je informacija od javnog značaja. Skrivanje od javnosti ko se bavi tim bio bi pritisak na pravosuđe, jer predstavlja skrivanje odgovornosti za postupanje u ovom slučaju", naveo je on.
Prema Obradovićevim rečima, veći problem u Srbiji je curenje informacija van redovnog postupka, a takve situacije su postale gotovo uobičajene u zemlji.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|