Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Institucije i dalje nedovoljno funkcionalne
|
|
|
Objavljeno : 18.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Sudstvo u Srbiji i dalje nije nezavisno, glasno najavljivana borba protiv korupcije još nije dala rezultate u vidu pravosnažnih presuda, a nisu postignuti ni depolitizacija i profesionalizacija javne uprave, ocenio je zaštitnik građana Saša Janković u godišnjem izveštaju koji je dostavio Skupštini Srbije.
"Više od de trećine od ukupno preko 400 radnih mesta državnih službenika na položaju još uvek nije popunjeno na konkursu", naveo je Zaštitnik građana, istakavši da je to najočigledniji primer da ne postoji volja da se sprovede depolitizacija državne uprave.
Ističe se da racionalizacij j javne urpave, koja bi trebao da obezbedi održivu profesionalizaciju i depolitizaciju, nije ni zpočeta.
"Dosadašnje aktivnosti koje su nazivane 'racionalizacijom' bile su neplanske, nije im prethodila funkcionalna analiza, već su se svodile na linearno smanejnje broja zaposlenih u nekim delovima uprave", navodi se u izveštaju, uz ocenu da je takva takozvana racionalizacija često pravila više štete nego koristi.
Od osnivanja 2007. godine do danas više od 40% pritužbi građana Zaštitnikju odnosilo se na kršenje načela dobre uprave, pokazao je izveštaj.
Glavni problemi su neažurnost, pasivan odnos prema pravosnažnim odlukama nadležnoh organa, pasivnos zbog koje se ne ostvaruju prava i zaštita građana, selektivnost u postupanju i arbitrarnost u odlučivanju.
Istaknuto je da je uprava i dalje alat socijalne politike i partijski plen, i da to važi za sve nivoe uprave.
"'Alat socijalne politike' jer zapošljava ogroman broj ljudi na izgled smanjujući stopu nezaposlenosti i dajući im kakav-takav prihod potreban za preživljavanje porodica, a 'partijski plen' jer se rukovodeća službenička radna mesta često dele po partijskom ključu", navodi se u izveštaju.
Istaknuto je i da se institucija Zaštitnika građana ne shvata dovoljno ozbilno kao partner u sprovođenju reformi, a izveštaji Zaštitnika ne uzimaju dovoljno u obzir.
Korupcija: mnogo buke ni oko čega
Zaštitnik je u izveštaju naveo i da glasno najavljivana intenzivna borba protiv korupcije još nije dala rezultate u vidu pravosnažnih sudskih presuda.
"Snažan politički impuls koji je dat sa političkog nivoa nije do kraja otvorio vrata za nadležne državne organe koji bi borbi protiv korupcije, pored pečata ličnosti koji je dobila, dali i karakter institucionalnosti, sveobuhvatnosti, masovnosti i dugoročnosti", piše u izveštaju Zaštitnika građana za 2013. godinu.
Janković je naveo da se opravdano očekivalo i bilo je najavljeno da Srbija u 2013. dobije zakon o zaštiti uzbunjivača, takozvanih "duvača u pištaljku", odnosno građana koji, postupajući u dobroj veri, ukažu na ozbiljno ugrožavanje javnog interesa, pa i korupciju.
"Iako je zaštita uzbunjivača prvenstveno u javnom interesu, zakon o njihovoj zaštiti nije donet", naveo je Janković.
Janković je kao pozitivno ocenio usvajanje strategije i akcionog plana za borbu protiv korupcije za period od 2013. do 2018. godine
Još napora za nezavisnost pravosuđa
U izveštaju je ocenjeno da drugi krug reforme pravosuđa nije doveo do osetnih poboljšanja, kao i da usled pritisaka i dalje nije ostvarena nezavisnost sudstva.
"Drugi krug reforme pravosuđa (posle neuspešnog prvog kruga) nije doveo do osetnih poboljšanja u tom državnom sektoru, ključnom za garantovanje pravde građanima. Nezavisnost sudstva i dalje posrće pod pritiscima, populističkim i institucionalnim", naveo je ombudsman.
Visoki savet sudstva, nezavisni organ čija je Ustavom utvrđena nadležnost da obezbeđuje i garantuje nezavisnost i samostalnost sudija i sudova, bio je uzdržan u javnosti u većini zabrinjavajućih slučajeva, napisao je Janković u izvestaju.
"Najznačajniji oslonci nezavisnosti i integriteta sudijske i tužilačke funkcije ostaju nacionalna strukovna udruženja sudija i tužilaca - Društvo sudija Srbije i Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije", piše u izveštaju.
Ombudsman je naveo da sudovi predstavljaju primarni mehanizam i najširi stub institucionalnog sistema za zaštitu prava građana i da bez efikasnog, pravičnog i dostupnog sudstva, Zaštitnik građana nema glavni oslonac u zaštiti građana od kršenja njihovih prava usled nezakonitosti i nepravilnosti u radu organa vlasti.
"Izvesna, robusna, brza, delotvorna sudska zaštita ljudskih prava je ugaoni kamen sistema zaštite ljudskih prava, koji u Srbiji ne stoji čvrsto, zbog čega se pred druge organe zaštite prava postavljaju zadaci koje oni nisu predviđeni da vrše, niti im to kapaciteti dozvoljavaju", napisao je Zaštitnik građana u godišnjem izveštaju za 2013.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Shutter
Povezani sadržaj
stock |
|
|