Srbija bi uskoro trebalo da dobije sajt o pregovorima o članstvu u EU na kome će biti dostupna sva dokumenta koja je u tom trenutku moguće objaviti, rekla je 22. oktobra šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević. Da je potrebno na jednom mestu sistematski prikupiti dokumenata mišljenje je i zaposlenih u institucijama koji učestvuju u procesu pregovora, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati predstavljeni 22. oktobra. Oni smatraju i da je proces pregovora dovoljno transparentan za one koji u njemu učestvuju, ali ne i za širu javnost, kao i da su komunikacija i koordinacija u tom procesu dobri, iako preovlađuje utisak da je preterano koordinisan.
"Definitivno nam je potreban sajt" kako bi dokumenta bila dostupna na jednom mestu, rekla je Tanja Miščević u neformalnom razgovoru sa novinarima koji je organizovan u okviru projekta Podrške procesu evropskih integracija Srbije Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).
Ona je podsetila da je praksa da se neka dokumenta objavljuju pošto se otvore pregovori o poglavljima i dodala da će sajt sadržati i program i raspored analitičkog pregleda usklađenosti zakonodavstva, odnosno skrininga.
Da je potrebno na jednom mestu sistematski prikupiti dokumenata mišljenje je zaposlenih u institucijama koji učestvuju u procesu pregovora, pokazalo je istraživanje koje je sprovedeno uz podršku GIZ-a.
Istraživanje o internoj koordinaciji u pregovaračkom procesu koje je danas predstavljeno, pokazalo je da preovlađuje utisak da je proces preterano koordinisan, a Tanja Miščević je ukazala da to jeste takav proces koji ima tri vrste koordinacije.
Ispitanici su ocenili i da je proces pregovora dovoljno transparentan za one koji u njemu učestvuju, ali ne i za širu javnosti i da je potrebno više uključiti civilno društvo koje bi određenim grupama stanovništva moglo da približi taj proces.
Državni službenici koji učestvuju u pregovorima smatraju da su komunikacija i informisanje u samom procesu dobri a gotovo 64% je ocenilo da je dobro i "usaglašavanje mišljenja kod otvorenih pitanja".
Većina smatra da nema problema u procesu koordinacije, a da se kao problemi javljaju pitanje nadležnosti prilikom promene vlasti, nedovoljan broj saradnika i česte promene u ministarstvima, kratki rokovi i preopterećenost i u manjoj meri engleski jezik.
U raspravio je ukazano da Srbija još nema uži pregovarački tim za razliku od drugih zemalja koje su već na početku skrininga imale takav tim, kao i da bi odsustvo tog tima moglo da se odrazi na proces pregovora Srbije.
Tanja Miščević je rekla da Srbija ima preogvarački tim a da je na Vladi Srbije da formira uži pregovorački tim, ocenivši da je to više pitanje vremena.
Iznet je i podatak da oko 800 zaposlenih u institucijama direktno učestvuje u procesu pregovora.
Autor: M.P.
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|