Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Devenport: Iskoristiti stručnost i znanje civilnog sektora
|
|
|
Objavljeno : 20.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Za uspeh pregovora o članstvu u EU bitno je uključiti i organizacije civilnog društva u taj proces i EU poziva Vladu Srbije da kroz trajan dijalog sa tim sektorom iskoristi njegova znanja i stručnost, rekao je 20. juna šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport na prvoj sednici Nacionalnog konventa o EU. Konvent okuplja različite organizacije civilnog društva koje će moći da doprinesu tom procesu i svojim predlozima u formulisanju pregovaračkih pozicija Srbije, rečeno je na prvoj sednici kojom je zvanično počeo rad tog tela. Ukazano je da otvorenost pregovora ne zavisi od Srbije već pre svega od EU, čije procedure regulišu dostupnost internih dokumenata i informacija tokom pregovora. Na marginama skupa ministarka bez portfelja zadužena za evorpske integracije Jadranka Joksimović rekla je da Nemačka nije tražila da se u pregovorima o članstvu Srbije u EU prvo otvori poglavlje 35 koje se odnosi na normalizaciju odnosa sa Prištinom.
"Želim da istaknem, na osnovu dosadašnjih iskustava, da čitav ovaj proces mora da se, ako želimo da bude uspešan, dešava pod budnim okom organizacija civilnog duštva", kazao je Devenport na prvoj plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o EU, održanoj u Skupštini Srbije.
On je rekao da će Nacionalni konvent omogućiti stručnu debatu između vlasti i organizacija civilnog društva tokom pregovora i doprineti informisanju građana i time otvorenosti tog procesa i obezbeđivanju najšireg društvenog konsenzus o integracijama.
"EU snažno podržava ovu inicijativu za jačanje aktivnosti i uloge civilnog društva" u procesu pregovora, dodao je on i pozvao Vladu Srbije da uspostavi trajan dijalog sa Nacionalnim konventom i iskoristi znanje, stručnost i iskustva velikog broja organizacija okupljenih u tom telu.
Ministarka bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za evorpske integracije Jadranka Joksimović rekla je da važno da se u proces pregovora uključe i parlament i organizacije civilnog društva kako bi se pridruživanje EU demistifikovalo i približilo građanima.
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković je rekla da je parlament prepoznao značaj i ulogu civilnog društva i da je posebnom odlukom deifnisao saradnju sa Konventom, odnosno organizacijama civilnog društva. Gojkovićeva i predsednik Odobra Skupštine Srbije za evropske integracije Aleksandar Senić podsetili su da će organizacije civilnog društva biti uključene u razmatranje pregovaračkih pozicija Vlade Srbije za pregovore kroz nadležne odbore.
Šefica pregovaračkog tima za pregovore sa EU Tanja Miščević je rekla da bi pregovaračka pozicija za poglavlje 32 o finansijskoj kontroli, za čije otvaranje je Evropska komisija dala zeleno svetlo, uskoro trebalo da se nađe pred poslanicima i organizacijama civilnog društva.
Miščević je rekla i da otvorenost pregovora ne zavisi od Srbije već pre svega od EU, čije procedure regulišu dostupnost internih dokumenata i informacija u pregovorima. "U pregovorima nismo sami. Jedna doza povervljivosti informacija mora postojati ali to ne treba da bude izgovor", rekla je ona i dodala da je do sada "90% dobro razumelo da su dokumenti interni" ali da se dešava da se na blogovima i sajtovima nađu transkripti iz pregovora.
Ona je rekla da će doći trenutak kada će i ti interni dokumenti biti dostupni javnosti, kada to dopuste procedure EU.
Predsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vlastimir Matejić rekao je da je cilj Konventa da omogući uključivanje organizacije civilnog društva u proces integracija, pre svega pregovore.
U okviru Konventa uspostavljena je 21 radna grupa za 35 poglavlja koje će se fomilsati preldoge i preporuke za pregovore, rekla je generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić.
Miščević je rekla da je Srbija na polovini skrininga i da bi trebalo da uđe u drugu fazu, odnosno da počne da otvara poglavlja.
Na marginama skupa Joksimovićeva je rekla novinarima da je uobičajena procedura da se u pregovorima o članstvu u EU prvo otvaraju poglavlja 23 i 24 koja se odnose na pravosuđe, osnovna prava i bezbednost, a da Srbija nastoji da uveri EU i članice da je spremna za otvaranje poglavlja 32.
"To je naša želja. Videćemo da li će to biti moguće. Mi smo planirali (otvaranje poglavlja 32) za jul. Mislimo da zbog tehničkih procedura to nije izvodljivo, možda oktobar, ali u svakom slučaju mi ćemo pokušati s tim", rekla je ona.
Devenport: Otvaranje poglavlja 23 i 24 sledeće godine
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je na marginama skupa da bi bilo realno očekivati da poglavlja 23 i 24 u pregovorima o članstvu Srbije u EU budu otvorena u prvoj polovini sledeće godine. "Mislim da je realno, na osnovu iskustva sa drugim zemljama kandidatima, da dođe do otvaranja ta dva poglavlja u prvoj polovini sledeće godine", rekao je novinarima Devenport.
On je podsetio da je završen skrining ili analitički pregled usklađenosti srpskog zakonodavstva sa evropskim u poglavljima 23 i 24 - pravosuđe, osnovna prava i bezbednost, i da Evropska komisija sada treba da završi izveštaj o skriningu nakon čega će Srbija pripremiti akcioni plan za ispunjavanje preporuka.
Devenport je rekao da će tempo otvaranja poglavlja zavisiti od primene akcionog plana.
Dodao je da je završen skrining za poglavlje 32 koje se odnosi na finansijsku kontrolu, da je Srbija dobila izveštaj Evropske komisije o skriningu i naglasio da će otvaranje poglavlja zavisiti od zemalja članica EU.
Kada je reč o poglavlju 35 koje se odnosi na normalizaciju odnosa sa Prištinom, skrining je završen, a Vlada Srbije je sada u fazi priprema odgovora na pitanja koja su bila postavljena tokom skrininga za to poglavlje u januaru, rekao je Devenport.
Devenport je rekao da nema rokova i da nije izvesno kada će poglavlje 35 biti otvoreno. "Napredak će zavisiti - uvek će tako biti, od impelementacije i odgovora na tehnička pitanja", rekao je šef Delegacije EU u Srbiji.
On je rekao da se ne može tvrditi da Srbija sigurno ove godine neće otvoriti neko poglalvje, ponovivši da će sve zavisiti od napretka i primene dogovorenog.
Joksimovićeva je rekla da je redosled otvaranja poglavlja "sada možda stvar i političke odluke da li će države nastaviti sa praksom da se prvo otvaraju politička poglavlja u koja u slučaju Srbije spada i poglavlje 35, ili će se okrenuti "onome što je glavna tema u EU" - ekonomiji.
"Možda se i taj pristup promeni u pravcu toga da se države testiraju prvo na ovim ekonomskim pitanjima...", rekla je Joksimovićeva koja je učestvovala na prvoj plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o EU koji okuplja organizacije civilnog društva.
Ona je rekla da je za poglavlje 35 specifično to što mora da se utvrdi način na koji će se pregovarati i izrazila očekivanje da će to biti jedno od prvih poglavlja koje će Srbija otvoriti.
Joksimovićeva je rekla da u poglavlju 35 nema određenih rokova već da proces dijaloga sa Prištinom mora da se nastavi, istakavši da je dijalog "glavna forma i suština" za ispunjavanje uslova za otvaranje poglavlja 35. Dodala je da Srbija očekuje da će implementacija teći "u pravcu koji će biti dobar za otvaraanje poglavlja".
"Mi smo posvećeni nastavku dijaloga sa Prištinom to je nešot što se nas tiče neupitno i mi dinamično radimo na tome. Postoji i druga strana i mislim da je loptica sada u njihovom dvorištu", rekla je ona.
Joksimović: Berlin ne traži da se prvo otvori poglavlje 35
Jadranka Joksimović rekla je da Nemačka nije tražila da se u pregovorima o članstvu Srbije u EU prvo otvori poglavlje 35 koje se odnosi na normalizaciju odnosa sa Prištinom. "Ne, nismo dobili takav zahtev", rekla je Joksimovićeva novinarima na pitanje da li Nemačka traži da se u pregovorima otvori poglavlje 35.
Povodom naznaka da u Nemačkoj nisu zadovoljni napretkom u normalizaciji odnosa sa Prištinom i upitana da li bi to moglo da utiče na otvaranje poglavlje 32, ona je rekla da su izvršne vlasti u Nemačkoj izrazile spremnost da pomognu Srbiji u otvaranju poglavlja za koje bude spremna.
"Bundestag je imao neke jasne stavove i kriterijume. S druge strane, dobili smo od, čini mi se, onoga što jeste izvršna vlast Nemačke da će nam pomoći da počnemo sa otvaranjem važnih poglavlja, da misle da smo otprilike, što se tiče poglavlja 32 o finansijskoj kontroli, prilično spremni", rekla je ona.
Poslanik demohrišćana u nemačkom Bundestagu Johan Vadepul ocenio je za "Večernje novosti" od 19. juna da Srbija još nije ispunila uslove na putu ka EU, i da je za otvaranje prvog poglavlja u pregovorima sa Unijom važno da se završi proces normalizacije odnosa sa Kosovom.
Vadepul je rekao da parlamentarna grupa CDU CSU, kojoj pripada, i dalje nije u potpunosti zadovoljna onim što je od njenih zateva do sada ispunjeno, a koji se između ostalog tiču odnosa sa Kosovom i napada na ambasadu Nemačke.
Autor: M.P.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|