Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija poništava Zakon o Trepči, efekti neizvesni
|
|
|
Objavljeno : 11.10.2016. |
|
|
|
|
|
|
Vlada Srbije je 11. oktobra odlučila da poništi pravne posledice svih akata i radnji Prištine koje se odnose na Rudarsko-metalruški kombinat Trepča, što su kosovske vlasti ocenile kao meru bez efekta. Za sada nije poznato koje će konkretno mere Srbija preduzeti u vezi sa odlukom Prištine da preuzme kontrolu nad Trepčom, ali se najavljuje da će nastaviti razgovore o tome, kao i o pitanju telekomunikacija, i da neće davati svoju imovinu. Srbija, takođe, neće tražiti sednicu Saveta bezbednosti UN zbog Zakona o Trepči, nije slala pismo u Brisel, a međunarodna arbitraža nije rešenje jer bi se time priznalo Kosovo, rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić je 11. oktobra na konferenciji za novinare rekao da je Vlada na sednici "u najvećem delu" prihvatila predlog svoje Kancelarije za Kosovo i Metohiju i donela "odluku o poništavanju svih pravnih akata i radnji privremenih institucija u Prištini koje se odnose na Trepču".
On je rekao da ne razume zašto je Priština povukla ovakav potez osim da je reč o skupljanju poena na unutrašnjem planu i da ne vidi šta bi time dobili. Vučić je zapitao da li će Priština platiti preko dve milijarde poveriocima.
"Trepču ne damo? Ne damo da se dira u pravo svojine! Ni onima koji su ih na to nagovorili. Što ste to uradili? Zbog unutrašnjepolitičkih prilika?", zapitao je Vučić i dodao da ne razume ni one koji su dopustili taj potez Prištine.
Na pitanje koje je mere donela Vlada Srbije, Vučić je ponovio da je odluka Prištine pravno i politički ništavna i rekao da se pripremaju "određene mere".
"Pripremamo određene mere. Ako neko misli da pošalje ROSU (kosovska Regionalna operativna jedinica za podršku) ili ne znam koga na sever, ja ga molim da o tome i ne razmišlja", kazao je Vučić i poručio da Srbi treba da se osećaju bezbedno i rekao da je dobio i garancije NATO, a da će se uskoro sastati s generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.
Na ponovljeno pitanje koje će mere Srbija preduzeti u vezi s Trepčom, Vučić je rekao da će srpska strana dati sve od sebe da razgovara.
"Naš je posao da razgovaramo, ali ne možemo da prihvatimo da prepišete nekome ono što je naše. To ne možete da uradite. Ne postoji onaj ko to može da uradi", ponovio je Vučić.
Vučić je rekao i da Srbija neće da ide na arbitražu s Kosovom zbog Trepče jer bi time priznala Kosovo.
Srbija, takođe, neće tražiti sednicu Saveta bezbednosti UN na kojoj bi se raspravljalo o Zakonu o Trepči.
Vučić je pitao "šta je to što bismo dobili time" i dodao da prihvata odgovornost za tu odluku. "Šta bi nam to prošlo na Savetu bezbednostio? Šta je rezultat? To je pitanje na koje moj Marko (Đurić) nije imao odgovor", kazao je Vučić.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Marko Đurić izjavio je ranije da će predložiti Vladi Srbije da zatraži hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji povodom usvajanja zakona o Trepči i kršenja rezolucije 1244.
Vučić: Srbija nastavlja evropski put
Premijer Srbije je rekao i da Vlada nije slala nikakvo pismo predstavnicima EU u Brisel povodom usvajanja tog zakona u Skupštini Kosova.
"Ja još nikakvo pismo nisam potpisao, znam da nije niko drugi u ime Vlade Srbije. Možda će ga biti ali još ga nema", rekao je Vučić.
Premijer Srbije je rekao da u Briselu sede prijatelji i partneri Srbije i da će prvo sa njima razgovarati.
"Prvo ćemo razgovarati , ali ne tako što ćemo mi da pokazujemo svoje mišiće koje su uvek pokazivali oni koji imaju nedostatak hrabrosti, a o pameti da i ne govorim", rekao je Vučić.
On je rekao da Srbija mora da nastavi da razgovara sa Evropom i da nastavi svoj evropski put.
Vučić je rekao da Srbija "nikome neće dozvoliti da je gaze, ali da neće ići u sukobe". "Neću teške reči, hoću da nađemo zajednički jezik", rekao je Vučić i dodao da je Srbija spremna na kompromise ali da su za postizanje kompromisa potrebne dve strane.
Premijer Srbije je rekao i da je siguran da patrijarh srpski Irinej misli najbolje svojoj zemlji ali da on, kao predsednik Vlade, ima obavezu da obezbedi mir. Vučić je to izjavio komentarišući izjavu patrijarha Irineja da Srbi nikada neće prihvatiti stanje na Kosovu i Metohiji i da "ono što je silom oteto, silom se i vraća".
Premijer je rekao da bi voleo da se svaka vrsta sile izbegne i da mnogo više zastupa dijalog kao način rešenja problema.
Razgovori i o telekomunikacijama
Govoreći o Sporazumu o telekomunikacijama s Kosovom, premijer je rekao da je na Srbiji da nastavi pregovore."Za nas je naš potpis sveto pismo. Stavili smo potpis i to ne da bi smo se igrali. Hoćemo stvari da sprovedemo u delo", kazao je on i dodao da je insistirao od početka da se razgovara o imovini.
Po njegovim rečima, o čemu god počnu razgovori, dođe se do pitanja imovine.
On je naveo da Srbi imaju svoj pozivni broj, ali da postoji problem s brojem antena - stanicam mobilne telefonije u Kosovskom pomoravlju gde je slab signal mobilne telefonije.
Vlada Kosova: Odluka Beograda nerazumna i bez efekta
Vlada Kosova ocenila je 11. oktobra da su izjave premijera Srbije da će srpska vlada poništiti odluke Prištine o Trepči nerazumne i da neće imati pravnog i praktičnog efekta.
Šef kabineta premijera Kosova Sokolj Havoli je za prištinske medije izjavio da odluke Vlade Srbije nemaju pravnog niti praktičnog uticaja na situaciju oko Trepče.
"To je nerazumna odluka koja nema efekta na Kosovo. Postoji Zakon o Trepči, koji je donela Skupština Kosova, i to je zakon koji važi na celoj teritoriji i za sve građane, nezavisno od toga da li žive u južnom, zapadnom ili bilo kom drugom delu Kosova", rekao je Havoli.
Ekonomisti: Ne može se imovina akcionara Trepče prisvajati odlukama
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić 11. oktobra je ocenio da Vlada Srbije svojim odlukama neće uspeti da suspenduje zakon o Rudarsko-metaluruškom kombinatu Trepča koji je usvojila Skupština Kosova.
"Današnja odluka Vlade Srbije da poništi pravne posledice svih akata i radnji Prištine koji se odnose na kombinat Trepču doneta je na isti način kao što su Albanci odlučili da je imovina Trepče njihova", rekao je Savić agenciji Beta.
"Ta odluka ima samo formalno značenje i neće moći da suspenduje odluku Prištine", istakao je Savić.
Kako je dodao, Albanci su doneli odluku o prisvajanju imovine Trepče na mig mentora iz Evrope ili ispituju javnost kao što su to i do sada činili raznim odlukama, pa su morali da od njih odustaju.
"Ne vidim kako albanska strana može da sprovede tu odluku, narod neće dozvoliti da preuzmu imovinu Trepče koja ima svoje vlasnike. Postoji mogućnost da Priština interveniše svojim jedinicama, ali bi to značilo da je EU okrenula leđa Srbiji, ali ne verujem u to", rekao je Savić navodeći da odluku Prištine o Trepči doživljava kao pritisak na međunarodnu zajednicu.
Evropa, po njegovim rečima, za sada ćuti, odnosno daje objašnjenje koje ništa ne znači i zbog toga on procenjuje da Albanci nisu dobili podršku cele Evrope već samo nekih mentora.
Profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Miodrag Zec je rekao da Vlada Srbije ne može da prizna odluku Prištine o prisvajanju imovine Trepče pod uslovom da je to preduzeće akcionarsko društvo i ima poznate vlasnike koji su uložili novac i po tom osnovu postali akcionari.
"Ako Trepča nije klasična državna svojina nastala nacionalizacijom posle Drugog svetskog rata, Priština ne može oteti tu imovinu jer ako bi se to desilo onda bi mogla i da prisvoji i imovinu koja god joj padne na pamet", kazao je Zec agenciji Beta.
Odluka Prištine o prisvajanju Trepče, kako je dodao, otvara niz drugih pitanja, kad je reč i o investicijama, jer bi njena primena značila da sva imovina na Kosovu može biti predmet sporenja.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|