Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Raspisani izbori, fer plej pod znakom pitanja
|
|
|
Objavljeno : 02.03.2017. |
|
|
|
|
|
|
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković raspisala je 2. marta izbore za 2. april. Predizborna kampanja otvara se uz postupke vlasti koji bude sumnje da li će demokratske procedure biti poštovane. Opozicija tvrdi da je rok za prikupljanje potpisa i kampanju kratak, skupštinska sednica je suspendovana do okončanja izbora, a Poverenik za informacije od javnog značaja navodi da nema ingerencije nad javnim beležnicima koji overavaju potpise kandidata.
Opozicija je kritikovala vlast zbog roka od mesec dana koji je ostavljen za predizbornu kampanju. Iako je ovaj rok i ranije nekada bio ostavljan, oni ukazuju da se ove godine procedura komplikuje budući da su posao overe potpisa 1. marta ove godine preuzeli notari.
Opšta zamerka opozicije je da će overa kod notara oduzeti više vremena, budući da notara nema veliki broj, pogotovo van velikih gradova. Ovom promenom biće onemogućeno i da se potpisi overavaju na licu mesta, što je bila uobičajena praksa do sada jer su sudski predstavnici izlazili na mesto prikupljanja potpisa.
Background Izbori za predsednika Srbije biće održani 2. aprila i to će biti sedmi predsednički izbori od smene vlasti bivšeg režima na izborima 2000, a 11. od uvođenja višestranačkog sistema u Srbiji 1990. godine.
Prema Zakonu o izboru predsednika Republike koji je usvojen 25. februara 2004. godine, ukinut je cenzus za izlazak na birališta od 50% u prvom izbornom krugu. Ranijim zakonom bilo je potrebno da na birališta izađe više od 50% ukupnog broja upisanih birača.
Pokret Dosta je bilo doveo je u pitanje i integritet javnih beležnika, tvrdeći da su birani "u koruptivnom procesu i po partijskom ključu Srpske napredne stranke (SNS)".
Lider LDP-a Čedomir Jovanović ocenio je da će overa kod notara usporiti prikupljanje potpisa, te će za kampanju ostati 10 do 15 dana.
Javnobeležnička komora je na zabrinutost dela javnosti odgovorila da će se potpisi overavati onim redom kojim pristižu kod notara, kao i da je neki broj javnobeležničkih kancelarija zbog ovoga i proširio prostorne kapacitete.
"U cilju poštovanja zakonske obaveze u slučaju izbora, javnobeležničke kancelarije će overe potpisa birača raditi i tokom i van radnog vremena, u kancelarijama i van njih, kako bi se što efikasnije ispoštovao izborni proces", piše u saopštenju Javnobeležničke komore Srbije.
Ulogom javnih beležnika pozabavio se i Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, koji je ukazao da notari ne podležu Zakonu o pristupu informacijama od javnog značaja i pozvao njihovu Komoru da učini sve što je u njenoj moći da otkloni sve moguće sumnje u pogledu rada javnih beležnika u prikupljanju potpisa.
On je u saopštenju ukazao i da "iаko je nesporno dа jаvni beležnici vrše jаvnа ovlаšćenjа i dа su informаcije o njihovom (ne)zаkonitom ili (ne)korektnom postupаnju u toku predizbornog postupkа od izuzetnog znаčаjа zа jаvnost, oni nisu obveznici Zаkonа o slobodnom pristupu informаcijаmа", što znači da ne bi mogao da postupa po eventualnim žalbama građana. Šabić je rekao da je reagovao zato što mu se s pitanjem o statusu javnih beležnika u ovom pogledu obratio veći broj građana, organizacija i medija.
Prema njegovim rečima, taj problem je trebalo da bude rešen izmenama zakona koje su bile u proceduri 2012. godine, ali je zakon povučen. Šabić je naveo da je još pre nekoliko godina ukazivao na taj problem.
Čemu skupštinska pauza do izbora?
Dan uoči raspisivanja izbora, predsednica Skupštine Maja Gojković rešila je i da zamrzne redovno prolećno zasedanje parlamenta, odmah nakon usvajanja dnevnog reda na prvoj sednici, kako bi sačuvala "dostojanstvo" parlamenta i demokratiju.
Gojkovićeva nije dala jasnije obrazloženje ove odluke, ali je opozicija ovo jednoglasno osudila kao potez da se umanji prostor da se čuje glas protivnika vlasti.
"Osuđujemo ovu suspenziju državnih institucija i sprovođenje svojevrsnog državnog udara u službi izborne kampanje Aleksandra Vučića", navodi se u saopštenju tima budućeg kandidata Vuka Jeremića.
Lider Liberalno demorkatske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocenio je da je prekid sednice Skupštine Srbije predstavljao šamar u lice poslanicima zbog potreba vlasti u vezi predstojećih parlamentarnih izbora.
Poslanica DS-a Gordana Čomić rekla je da je odluka predsednice parlamenta Maje Gojković da prekine sednicu "formalno u skladu" sa poslovnikom, ali da predstavlja zloupotrebu Skupštine Srbije.
Šef poslaničke grupe SDS-a Marko Đurišić ocenio je da je cilj da se smanji prostor za opoziciju.
"Ovim se ukida kritika i izražavanje drugačijih stavova. Ovo se ne može nazvati demokratskim društvom", rekao je Đurišić.
Eksremno desničarski pokret Dveri ocenio je da je reč o svojevrsnom državnom udaru zato što je tom odlukom sva vlast skoncentrisana u rukama izvršne vlasti.
Šta će biti sa Jankovićevom kandidaturom?
Povodom prekida sednice, jedno od istaknutih pitanja bilo je šta će biti sa najavljenom kandidaturom doskorašnjeg Zaštitnika građana Saše Jankovića, koji je podneo ostavku na mesto Ombudsmana da bi se kandidovao na izborima. Po zakonu Ombudsman nema pravo da se bavi političkim aktivnostima, a Parlament pre proglašenja pauze nije potvrdio njegovu ostavku.
Stručnjaci koje je kontaktirala Beta ukazuju da ovo neće biti prepreka za Jankovićevu kandidaturu, budući da je uloga parlamenta ovde formalna, i da on već više ne obavlja funkciju zaštitnika građana.
Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević ocenio je 2. marta da činjenica da Skupština Srbije nije konstatovala ostavku zaštitnika gradjana Saše Jankovića ne utiče na činjenicu da je podneo ostavku, i da po Zakonu o zaštitniku građana njemu mandat prestaje ostavkom.
"To što je parlament prekinuo svoj rad a nije se izjasnio o tome ne utiče na činjenicui da je ostavka podneta. Kritika eventualno može biti upućena parlamentu, a ne Jankoviću", ocenio je Antonijević.
Bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević ranije je ocenio za agenciju Beta da to što Skupština Srbije, po svemu sudeći, neće konstatovati ostavku bivšeg zaštitnika gradjana Saše Jankovića ne bi trebalo da ima pravne posledice niti komplikacije po njegovu kandidaturu na predstojećim izborima.
"Od onog dana kada je podneo ostavku i uputio je Skupštini on više nije zaštitnik građana, on više ne odlazi na posao i ne obavlja tu funkciju. Taj posao sada obavljaju njegovi nekadašnji zamenici", kazao je Ivošević agenciji Beta i precizirao da bi Skupština samo formalno trebalo da konstatuje taj čin.
Sa druge strane, u opoziciji se postavlja i pitanje moralnog stava premijera Aleksandra Vučića, koji će biti predsednički kandidat, ali tokom predizborne kampanje prema dosadašnjim informacijama ne namerava da podnese ostavku. Zahtev za Vučićevom ostavkom u tom kontekstu 2. marta je stigao od predsedničkog kandidata Vuka Jeremića.
Premijer nema zakonsku obavezu da podnese ostavku ukoliko se kandiduje za drugi položaj. Bivši sudija Vrhovnog suda Ivošević je, međutim, ukazao početkom februara da je to ipak poželjno pogotovo s obzirom na to da je pozivao Sašu Jankovića da to učini.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|