Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novi elementi civilne zaštite u projektu Podrška Evropske unije u vanrednim situacijama izazvanim poplavama
|
|
|
Objavljeno : 18.04.2017. |
|
|
|
|
|
|
Uz profesionalni nadzor i rukovodstvo Ministarstva unutrašnjih poslova Mađarske, Državne uprave za vanredne situacije, Državne inspekcije za civilnu zaštitu, projekat za upravljanje vanrednim situacijama u trajanju od 18 meseci je počeo 1. januara 2016. godine. Projekat EUrban Water Aid (EUWA), sa ukupnim budžetom od 644.000 evra, ima za cilj obezbeđivanje najbržeg mogućeg odgovora u vanrednim situacijama izazvanim poplavama.
Projekat EUWA ima dvostruki cilj – složen tretman urbanih voda i terenske vežbe za spašavanje u slučaju poplave na reci Tisi, u skladu sa Mehanizmom civilne zaštite Evropske unije, uz doprinos međunarodnih tela za upravljanje vanrednim situacijama koja učestvuju u projektu, kao i vodnog sektora i mađarskog Crvenog krsta. Tokom vežbi, primenjivaće se moduli prečišćavanje urbanih voda, upotreba visoko produktivnih pumpi i intenzivna potraga i spašavanje u gradskim uslovima – uz učešće spasilačke organizacije HUNOR i podršku države domaćina. Dodatan ključni cilj projekta jeste izrada priručnika na temu prečišćavanja urbanih voda i snabdevanja vodom u vanrednim situacijama pomoću intervencija na nivou EU, što bi takođe bilo korisno u pogođenim oblastima.
UVOD
Zajednička prijava Državne uprave za vanredne situacije Mađarske, Vodovoda Budimpešta, JKP Beogradski vodovod i kanalizacija, Državne uprave za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske i MUP-a Slovačke Republike je uspešno dobila direktnu podršku Evropske unije (01/17/2017).
U okviru osamnaestomesečnog projekta pod nazivom EUrban Water Aid (EUWA), koji finansira Evropska unija, učesnici će proći obuku u oblasti složenog tretmana urbanih voda i terenskih vežbi za spašavanje u slučaju poplave na reci Tisi. Pored Vodovoda Budimpešte i organizacija za upravljanje vanrednim situacijama iz četiri zemlje, u realizaciji programa učestvuje i Crveni krst Mađarske, sa ukupnim budžetom od 644.000 evra (01/17/2017).
Organizacija projekta – sprovedena uz pomoć organa za upravljanje vanrednim situacijama i službi za snabdevanje vodom iz četiri zemlje – uključuje zajedničku izradu priručnika sa najboljim praksama u oblasti saradnje službi za pronalaženje, spašavanje i prečišćavanje vode u vanrednim situacijama, kao i dalje unapređenje prethodno kreiranih aplikacija za upravljanje radom i GIS aplikacija zasnovanih na mapama rizika (01/17/2017).
METODE
Ključni događaji projekta:
1) Početak u Briselu, 28. januara 2016. godine 2) Sastanak i radionica održani u Budimpešti 9. marta 2016. godine 3) Kreativna faza međunarodnog projekta za kontrolu poplava se nastavlja u Sentandreji 29. i 30. juna. 4) Simulacija vanredne situacije, međunarodna obuka u istočnoj Mađarskoj u gradu Njiređhaza
Radionice tokom projekta:
1) Osnova saradnje između modula spasilačke službe i prečišćavanja vode EU civilne zaštite u vanrednim situacijama. Budimpešta, 7. i 8. mart 2016. godine. 2) Predstavljanje kapaciteta modula prečišćavanja vode i spasilačke službe, 29. i 30. jun 2016. godine, Sentandreja. 3) Usklađivanje modula rada jedinica za prečišćavanje vode i spasilačkih službi uz podršku države domaćina, avgust 2016. godine, Beograd, Srbija.
REZULTATI: NOVI ELEMENTI U CIVILNOJ ZAŠTITI
U budućnosti, usled intenziviranja prirodnih nepogoda uzrokovanih klimatskim promenama, snabdevanje stanovništva (evakuisanog ili bez vode za piće u domovima) vodom postajaće sve važnije u ovom regionu, kao što je već slučaj u vanrednim situacijama velikih razmera širom sveta. Specifična karakteristika poplava i nepogoda u vezi sa vodom jeste to što su u isto vreme pogođeni stanovništvo i infrastruktura – posebno sistem snabdevanja vodom. Bez funkcionalne mreže vode za piće, jedinice službe za pretragu i spašavanje koje su raspoređene u određenoj oblasti moraju same da obezbede sopstvenu vodu za piće, što podiže logističke troškove, veličinu jedinice i nepotrebno opterećuje pomenute službe.
Jedinice za prečišćavanje vode – posebno nedržavne službe – suočavaju se sa ozbiljnim problemima prilikom rada usled nedovoljnog poznavanja područja i poteškoća u vezi sa povezivanjem sa lokalnim centrima za vanredne situacije.
Glavni ciljevi projekta EUrban Water Aid su sledeći:
1) Unapređenje spremnosti sektora civilne zaštite i odgovora na vanredne situacije u vezi sa poplavama 2) Izrada okvira za saradnju između sektora vodnog, sanitarnog i higijenskog sektora i sektora civilne zaštite u vanrednim situacijama, koji bi bio praktičan i primenjiv na transnacionalnim i međunarodnim nivoima 3) Testiranje pokretanja Mehanizma civilne zaštite Evropske unije i njegovih alata u scenariju velike poplave na reci Tisi 4) Testiranje implementacije podrške države domaćina u slučaju vežbe za vanrednu situaciju 5) Upotreba procene rizika na osnovu GIS aplikacije u fazi planiranja i intervencije prilikom vanredne situacije 6) Unapređenje efikasnosti profesionalne i dobrovoljne spasilačke službe i jedinica za prečišćavanje vode u intervencijama podrške sektora civilne zaštite
(Ugovor o dodeli bespovratnih sredstava – ECHO/SUB/2015/719073, Vežbe u vezi sa Mehanizmom civilne zaštite EU – Poziv za podnošenje predloga 2015, 03612/2015).
DISKUSIJA
1. radionica – osnova saradnje između jedinica civilne zaštite EU u vanrednim situacijama
Radne grupe su nezavisno pregledale i diskutovale o istim problemima sa različitih aspekata. Nakon utvrđivanja radnih grupa, predstavljeni su trenutni načini saradnje između stručnih organa za upravljanje vanrednim situacijama i neprofesionalnih učesnika, a radne grupe su izvršile mapiranje moguće saradnje između jedinica u okviru Mehanizma civilne zaštite EU.
2. radionica – predstavljanje kapaciteta jedinica za prečišćavanje vode i spasilačkih službi
Radne grupe su izvršile SWOT analizu jedinica i kapaciteta partnera učesnika na osnovu sopstvene tačke gledišta. Identifikovale su izazove zajedničkog rada jedinica za prečišćavanje vode, upotrebu visoko produktivnih pumpi i spasilačkih službi, posebno spoljne parametre pomoćnih jedinica (npr. opcije transporta, kompaktnosti i standardizacije).
3. radionica – usklađivanje rada jedinica za prečišćavanje vode i spasilačkih službi sa podrškom države domaćina
Zatim su radne grupe, u skladu sa sopstvenim zadacima, sastavile zajedničku kontrolnu listu za proveru jedinica pre raspoređivanja, u skladu sa smernicama INSARAG-a i smernicama za podršku države domaćina. Kontrolna lista je sadržala informacije potrebne za korišćenje jedinica za prečišćavanje vode, npr. lociranje izvora sirove vode i merenje kvaliteta sirove vode, broj ugroženih ljudi, moguće lokacije za instalaciju, karakteristike lokalne infrastrukture i informacije o povezivanju, mogućnosti nabavke goriva itd.
Sprovođenje simulacije poplave
Vežba simulacije poplave je simulirala pokretanje Mehanizma civilne zaštite EU, obaveštavanje i mobilizaciju jedinica i spasilačkih ekipa zemalja učesnica, kao i njihovo raspoređivanje i aktivnosti u ugroženom području. Testirane su procedure organizacija učesnica (obaveštavanje, mobilizacija, putovanje, prelazak preko granice, podrška države domaćina, upravljanje i kontrola, demobilizacija), korišćena je GIS aplikacija i njene alatke za analizu i drugi komunikacioni sistemi, a takođe su testirani postojeći uslovi sistema obaveštavanja i mobilizacije.
Okvir za procenu
Tim nezavisnih i obučenih stručnjaka izabran je radi obavljanja procene tokom vežbe. Metod procene je utvrđen pre početka vežbe simulacije, a članovi tima za procenu su obučeni u pogledu ovih metoda. Svaki partner na projektu odredio je jednog stručnjaka za tim za procenu. Tim za procenu je nadgledao vežbu simulacije i izvršio procenu učinka učesnika nakon vežbe simulacije. Takođe će sastaviti zajednički izveštaj koji će biti predstavljen na sastanku povodom završetka projekta; ovaj izveštaj će se podeliti državama partnerima.
ZAKLjUČAK
Predviđeno je da projekat sprovedu partneri iz drugih država sa različitim radnim iskustvom. Predviđeni partneri su tokom projekta učestvovali i obavili odgovarajuće zadatke. Nisu se pojavila nova očekivanja, niti novi izazovi.
Predviđeni zadaci su obavljeni u skladu sa trenutnom situacijom. Partneri su upoznati sa svojom ulogom i obavili su vežbu simulacije poplave. Partneri su se međusobno upoznali i saznali više o kapacitetima ostalih partnera. Partneri su stekli određeno znanje o načinu rada i radnim metodima ostalih partnera. Izrada scenarija za terensku vežbu predviđenu za april 2017. godine je u toku. Obuhvatiće zahteve različitih partnera i modula kako bi se obezbedila mogućnost za najbolju moguću obuku. Trenutne situacije ispunjavaju uslove planova (Srednjoročni izveštaj, EUWA 2016).
Osnovani moduli (timovi sa opremom) će biti implementirani u skladu sa smernicama o modulima civilne zaštite i na osnovu najboljih praksi i naučenih lekcija. Rad će se obavljati u skladu sa standardnim radnim procedurama utvrđenim u skladu sa EU smernicama za standardne radne procedure i pomoću protokola podrške države domaćina utvrđenih u skladu sa EU smernicama za podršku države domaćina. Kako bi moduli bili funkcionalni, specijalizovano osoblje relevantnih profila će takođe biti uključeno u određenu obuku. Regionalna terenska vežba koja treba da se organizuje u okviru programa ima za cilj da testira kvalitet osnovanih modula i da proveri njihovu operativnost i efikasnost u situaciji iz stvarnog života.
Rezultat ovog projekta će predstavljati putokaz za buduće korake u oblasti upravljanja rizikom od prirodnih nepogoda u ciljnom regionu, sa fokusom na saradnji u oblasti upravljanja rizikom od poplava i prečišćavanju vode, kao i na aspektima dimenzije sa više korisnika, koja će se izraditi u okviru projekta.
Autori:
Jackovics Péter (Peter Jakovič)
Pukovnik, šef Odeljenja za vanredne situacije, savetnik, menadžer projekta EUWA Državna uprava za vanredne situacije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Doktorant Škole za bezbednosne nauke Univerziteta Obuda http://orcid.org/0000-0002-1809-029X peter.jackovics@katved.gov.hu
Keresztesy Árpád (Arpad Kerestezi)
Šef Sekretarijata, savetnik, tehnički menadžer projekta EUWA Državna uprava za vanredne situacije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova arpad.keresztesy@katved.gov.hu
Projekat EUrban Water Aid je
Datum završetka publikacije: 23. januar 2017. godine
Recenzenti:
Arabela Vahtarić Šef Odeljenja za međunarodne odnose Državna uprava za zaštitu i spašavanje Republika Hrvatska arabela.vahtaric@duzs.hr
Marián Dritomský (Marian Dritomski) Direktor Odeljenja za sprečavanje požara Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Slovačke Marian.Dritomsky@minv.sk
Povezani sadržaj
|
|
|