Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbiji EU partner, Rusija prijatelj
|
|
|
Objavljeno : 05.07.2017. |
|
|
|
|
|
|
Na izjavu nove srpske premijerke Ane Brnabić da će se Srbija, ako bude primorana da bira između bližih veza sa Rusijom i članstva u Uniji, opredeliti za EU, reagovale su i opozicija i pozicija, ali i zvanična Moskva, a analitičari kažu da Brnabić samo govori ono što predsednik Aleksandar Vučić misli. Srbija još nema obavezu da u potpunosti sledi spoljnu politku EU i nije uvela sankcije Rusiji koja joj pruža podršku po pitanju nepriznavanja nezavisnosti Kosova, što može da bude smetnja za otvaranje poglavlja 31 u pregovorima Srbije o pridruživanju EU.
Prema rezultatima poslednje ankete Kancelarije za evropske integracije iz decembra 2016, članstvo u EU podržava nešto manje od polovine građana Srbije.
Brnabić je u intervjuu za američku agenciju Blumberg 4. juna rekla da će nastaviti put koji je započeo njen prethodnik Vučić, da zemlju pripremi za članstvo u EU do kraja svog mandata 2020.
"EU je cilj ka kome idemo, to je jasno", rekla je Brnabić i dodala: "Imamo emotivne veze s Rusijom, zbog tradicije, kulture, vere. Ima mnogo ljudi u Srbiji koji Rusiju doživljavaju kao našeg velikog brata i zaštitnika... Ta osećanja se ne mogu zanemariti, ali naš strateški put je EU".
Da je strateški cilj Beograda ulazak u EU, dok s Rusijom ima duboko ukorenjene bliske i prijateljske odnose, Brnabić je rekla i u intervjuu za BBC i dodala da Srbija pokušava da održava ravnotežu u izazovno vreme.
Buru u javnosti, zbog premijerkinih reči, posebno među opozicionom desnicom, pokušali su da ublaže prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i potpredsednica vlade i ministarka za infrastrukturu Zorana Mihajlović.
Dačić je rekao da Srbija neće menjati svoju spoljnu politiku i da je vlada uspela da u poslednjih pet godina izdrži pritiske i da ostane na evropskom putu, a da ne pokvari odnose sa prijateljima, pre svega, Rusijom i Kinom.
Zorana Mihajlović izjavila je da je članstvo u EU i uvođenje evropskih standarda "strateški pravac" Srbije ali i da se zemlja ne odriče odnosa sa važnim partnerima poput Rusije, Kine i SAD. Ona je rekla i da je Srbija "dosadašnjom evropskom politikom, ali i zaštitom sopstvenih interesa ... pokazala da svojim ugledom i stabilnošću može da bude jedina zemlja u Evropi koja Rusiji nije uvela sankcije".
Oglasila se i Moskva. Na pitanje kako komentariše izjavu premijerke Srbije da će, ukoliko bude morala da bira između Rusije i EU, Srbija izabrati EU, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je 5. jula za agenciju Beta da Moskva iskreno želi da Beograd ne bude pred tim izborom.
"To je suvereno pravo Srbije. Ali, mi iskreno želimo da niko ne stavi ni Anu (Brnabić), ni bilo koga pred izbor: ili-ili. Optimalno je biti i sa jednima i sa drugima. To je i korisno i bezbedno sa tačke gledišta sopstvenih interesa", rekla je Zaharova dodajući da je "zaključak jedan, ne podele, već harmonizacija procesa".
Istovremeno je politički analitičar Cvijetin Milivojević ocenio da je premijerka "ispala žrtveni jarac", jer je rekla direktno ono što je Vučić najavljivao indirektno. Milivojević je dodao da će sada sav odijum i građana i većine stranaka biti okrenut ka njoj, a ne stvarnom tvorcu tih reči.
"Nije to rekla Ana Brnabić, to su reči Aleksandra Vučića. I nije to prvi put, jer kada se Vučić u Skupštini zaklinjao nad Ustavom i Miroslavljevim jevanđeljem, on je nekoliko puta pomenuo unutrašnji konsenzus o statusu Kosova. Iz toga se moglo zaključiti da on želi da učini nešto što ne dozvoljava Ustav Srbije, a to je, možda, pravno obavezujući sporazum sa Kosovom kao uslov nastavka evrointegracija", rekao je Milivojević agenciji Beta.
On je ocenio da su i Vučićevi prethodnici na mestu predsednika, pre svih Boris Tadić, znali da će doći dan kada će Srbija biti postavljena pred izbor Rusija, odnosno Kosovo, ili EU, ali da su oni poštovali Ustav i da nisu ni pomišljali da naprave taj izbor.
Izjavu Ane Brnabić opozicija je uglavnom dočekala "na nož", osim Lige socijaldemokrata Vojvodine čiji je funkcioner Bojan Kostreš ocenio kao "ohrabrujuće" reči premijerke da će se Srbija, ako bude prinuđena da bira između EU i Rusije, odlučiti za EU.
Kostreš je međutim rekao i da ta premijerkina poruka "nikako ne bi smela da ostane na nivou lepih želja i poželjnih izjava".
U Demokratskoj stranci Srbije ocenjuju da je izjava premijerke "ogolila politiku ispunjavanja političkih i ekonomskih interesa Zapada" dok u Srpskom pokretu Dveri kažu da zadatak Brnabić nije da uvede Srbiju u EU, već da je odvoji od uticaja Rusije "kako bi Brisel dalje neometano nastavio sa kolonijalnom upravom u Srbiji".
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|