Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Cvetković pokrenuo smenu Dinkića
|
|
|
Objavljeno : 14.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Premijer Srbije Mirko Cvetković pokrenuo je 14. februara postupak za smenu ministra ekonomije Mlađana Dinkića. Tome su prethodile proteklih nekoliko dana sve otvorenije Dinkićeve kritike u javnosti na račun rada vlade i samog premijera. Premijer ne očekuje da će vlada pasti i najavljuje da će se u naredne dve nedelje razgovarati o rekonstrukciji vlade i o tome ko će zameniti Dinkića na mestu ministra ekonomije. Dinkić je rekao da prihvata odluku premijera i da će G17 plus ostati u vladi. On je dodao da ostaje pri svojoj oceni da je stanje u društvu loše i da su potrebne promene.
Parlament će o predlogu smene lidera manjinskog koalicionog partnera u srpskoj vladi glasati na prvoj sednici kada dobije predlog vlade.
Nesuglasice u vladajućoj koaliciji ne pogoduju evropskim integracijama Srbije, budući da Vlada u narednih nekoliko meseci treba da usvoji zakone neophodne za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU, kao i da uveri glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca u to da čini sve što je u njenoj moći da uhapsi haške begunce Ratka Mladića i Gorana Hadžića.
Premijer Mirko Cvetković kazao je da odluka koju je doneo nije usmerena protiv stranke G17 i da ne očekuje da će vlada pasti. "Obavestio sam jutros predsednika Borisa Tadića da Vlada nije u mogućnosti ovako da funkcioniše i da je neophodno da se zamene oni njeni članovi koji bez trunke mere u onom što govore ruše njen ugled i dovode u pitanje njenoj jedinstvo", rekao je na konferenciji za novinare premijer Cvetković. "Vlada, da bi izvela sve promene koje građani od nje očekuju, mora da funkcioniše kao jedinstven tim, a ne kao slobodna asocijacija važnih ili manje važnih ministara. Biti ministar u vladi ne sme da bude sredstvo lične promocije, već treba da znači odgovornost za uspeh cele vlade", precizirao je predsednik Vlade Srbije.
Prema Cvetkovićevim rečima, razgovori o rekonstrukciji Vlade i tome ko će zameniti Dinkića obaviće se u naredne dve nedelje. Premijer je rekao da je o odluci obavestio Dinkića i najavio da će uskoro biti ocenjen rad svih ministara u Vladi Srbije.
Dinkić je rekao da prihvata odluku premijera da izađe iz vlade, ali da stoji iza svake reči koju je izrekao poslednjih dana, odnosno da je stanje u društvu loše i da su nužne promene. "Žao mi je ako se predsedniku Borisu Tadiću nije dopala istina, ali je istina da je stanje u društvu loše i da su nužne promene", rekao je Dinkić na konferenciji za novinare u Beogradu posle sednice Predsedništva G17 plus.
Dinkić je rekao da je Boris Tadić formirao vladu i da je on merodavan da oceni njen rad.
On je izjavio je da će G17 plus ostati u vladi i raditi najbolje što može u resorima koje je zadužila. On je dodao da će predložiti zamenu za mesto ministra ekonomije.
Predlog o smeni Dinkića usledio je nepune tri sedmice nakon što je ostavku, kako je tada saopšteno iz ličnih razloga, dao ministar zdravlja Tomica Milosavljević, iz G17 plus.
Sukobi po medijima, o smeni glasaju poslanici
Dinkić je 10. februara otvoreno kritikovao rad premijera Srbije iznevši tvrdnje da ne odlučuje on već predsednik Srbije Boris Tadić. Dinkić je gostujući na niškoj televiziji TV5 kritikovao i pojedine ministre, posebno ministra poljoprivrede Sašu Dragina, i ocenio da su odnosi unutar vladajuće koalicije uzdrmani i loši.
Background Sadašnja Vlada Srbije formirana je 7. jula 2008. godine, imenovanjem Mirka Cvetkovića za predsednika vlade. Vlada ima 26 ministara, uključujući četiri potpredsednika i ministra bez portfelja. Formirana je nakon parlamentarnih izbora koji su održani 11. maja 2008. godine. Do isteka četvorogodišnjeg mandata vlade je ostalo još oko godinu dana i sledeće godine bi trebalo da budu raspisani redovni parlamentarni izbori.
G17 plus u vladi ima šest resora i osam državnih sekretara.
Nakon tog njegovog istupa u medijima usledila su različiti odgovori i reagovanja premijera i pojedinih ministara takođe u medijima. Tako je Cvetković u intervjuu "Večernjim novostima" od 11. februara rekao da ne planira da podnese ostavku i poručio ministrima koji su se "umorili ili se plaše" da će građani videti da nisu postigli rezultate, da mogu da idu.
List "Blic" je zatim objavio da je na sastanku vrha stranke G17 plus 12. februara dogovoreno da se zatraži smena Cvetkovića i da ukoliko taj zahtev ne bude prihvaćen, G17 plus neće rušiti Vladu ali će "napadati svaki odluku za koju smatraju da je loša".
Dinkiću će mandat prestati ukoliko predlog za njegovo razrešenje podrži većina, odnosno najmanje 126 poslanika u Skupštini Srbije. Premijer Cvetković je najavio da će u najkraćem roku dostaviti parlamentu predlog za razrešenje Dinkića. Dinkić ima pravo da se obrati poslanicima kada se bude odlučivalo o njegovom smenjivanju.
Prema Zakonu o vladi, ukoliko parlament smeni Dinkića, premijer treba da odredi drugog ministra da sprovodi ovlašćenja ministra ekonomije, kao i da u roku od 15 dana od dana prestanka mandata, predloži Skupštini izbor novog ministra, koga parlament bira većinom glasova od ukupnog broja poslanika, odnosno najmanje 126.
Pokrenut je i postupak za smenu državnog sekretara u Ministarstvu finansija Slobodana Ilića, koga bira i razrešava Vlada Srbije.
Dinkić tražio kažnjavanje Ilića
Ilić i Dinkić su imali sukob povodom investicije Gorenja u Srbiji, pa je Dinkić od Cvetkovića zahtevao da "najstrože kazni" Ilića.
Ilić je javno ukazivao da Dinkić većim subvencijama za investiciju Gorenja u Zaječaru narušava tržišnu konkurenciju i "otima" tog investitora Valjevu, gde je već opremljen plac za izgradnju fabrike Gorenja i gde taj slovenački proizvođač već uspešno radi.
Gorenju se, kako je izjavljivao Ilić, za investiciju u Zaječaru nude stimulacije iz republičkog budžeta od 10.000 evra za svako novootvoreno radno mesto, dok su za Valjevo te stimulacije tri puta manje.
Prema oceni Ilića, Dinkić je iz političkih razloga podsticao dolazak Gorenja u Zaječar, jer je gradonačelnik Zaječara Boško Ničić član političke koalicije Ujedinjeni regioni Srbije, gde je vodeća Dinkićeva stranka G17 plus.
Obrazloženje Dinkića je bilo da je Zaječar, kao i još tri grada u Srtbiji, po odluci Vlade Srbije dobio specijalni status zbog visoke stope nezaposlenosti, zbog čega su i najveće stimulacije za investitore koji tamo zapošljavaju radnike.
Dinkić je 27. januara sa predstavnicima Gorenja potpisao predugovor o otvaranju fabrike u Zaječaru u kojoj bi trebalo da bude zaposleno 300 radnika i u koju će biti investirano oko 2,9 miliona evra. Prethodnih dana Dinkić je izjavljivao da još čeka odgovor premijera, koji je 14. februaru smenio obojicu funkcionera Vlade Srbije.
Stavovi
Potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je da je pokretanje postupka za razrešenje ministra ekonomije Mlađana Dinkića logična posledica sukoba koalicionih partnera, ali da ostaje pitanje da li će biti formirana nova parlamentarna većina ili će biti raspisani izbori. "To je logična posledica onoga što se dešavalo proteklih dana jer je bilo oštrih reči između koalicionih partnera", rekao je Dačić novinarima i dodao da je bilo nemoguće da vlada ostane u ovom sastavu.
Dačić je kazao da ga je predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić obavestio o odluci premijera Mirka Cvetkovića i da Socijalistička partija Srbije čiji je lider, podržava tu odluku u skladu sa koalicionim dogovorom sa demokratama. On je dodao da se ne plaši izbora i da što se njega tiče izbori mogu biti i sutra.
Tomislav Nikolić, predsednik Srpske napredne stranke, koja je 5. februara organizovala protest tražeći vanredne izbore, ocenio je da je pokretanje postupka za razrešenje Dinkića "put za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora". "Danas je izvesno da takva garnitura više nikada ne može biti na vlasti u Srbiji. Imate potpredsednika Vlade (Dinkića) koji optužuje premijera da je nesposoban i da se ni za šta ne pita. Kakva je to Vlada", kazao je Nikolić na konferenciji za novinare.
Liberalno-demokratska partija (LDP) je povodom pokretanja postupka za Dinkićevu smenu ocenila da je raspisivanje vanrednih izbora najkvalitetniji odgovor na nedostatak ideja Vlade Srbije, rečeno je 14. februara agenciji Beta u LDP.
Manjinski partner DS-a Srpski pokret obnove je podržao najavljene promene u Vladi Srbije.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je da je Srbija na "ivici" raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora, nakon što je Cvetković pokrenuo postupak za razrešenje Dinkića. On je ocenio da će inicijativa premijera biti uspešna, pošto najača stranka u koliciji, Demokratska stranka sasvim sigurno stoji iza Cvetkovićeve inicijative. Stanković je ocenio i da će sve opozicione stranke podržati smenjivanje ministra Dinkića.
Ekonomista Boško Mijatović ocenio je da razrešenje Dinkića neće negativno uticati na ekonomiju zemlje i privlačenje investitora ukoliko vlada opstane. "Za investitore je najvažnija regularnost poslovanja i poštovanje zakona, a ne ko je na čelu nekog ministarstva", rekao je Mijatović za agenciju Beta.
Njegova je procena da je odluka o pokretanju postupka za razrešenje Dinkića doneta u vrhu Demokratske strane, kako je rekao, u zamenu za podršku G17 plus našla "rezervnog igrača", a to bi mogla biti Liberalno demokratska partija ili eventualno neka druga opoziciona partija.
Najavom Cvetkovića da pokreće postupak za razrešenje Dinkića izašla je na videlo politička kriza unutar vladajuće proevropske koalicije u Srbiji, ocenjuju strane agencije. Ako Dinkićeva G17 plus prestane da podržava Cvetkovićevu vladu u parlamentu, koalicija će se raspasti i moraće da budu raspisani prevremeni parlamentarni izbori, ocenjuje Asošiejted pres. Agencija Rojters, međutim piše da Dinkićevo razrešenje, koje mora da potvrdi i parlament, ne podrazumeva automatski i pad vlade i prevremene izbore.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|