Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rezultati ključni za podršku Nemačke Srbiji na putu ka EU
|
|
|
Objavljeno : 22.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija treba da ispuni uslove za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU da bi krajem godine, kada se o tome bude odlučivalo, imala podršku Nemačke, poručio je srpskim vlastima 22. februara nemački ministar spoljnih poslova Gido Vestervele (Guido Westerwele). To je nakon sastanka sa Vesterveleom novinarima preneo potpredsednik srpske vlade za evropske integracije Božidar Đelić.
Nemačka očekuje od Srbije rezultate, a na njih će se odgovoriti odlukama, rekao je Vestervele Djeliću. "Na Srbiji je sada da sprovede značajne odluke da bi na kraju godine imala podršku Nemačke za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU. Nadamo se da će naši argumenti biti dovoljno jaki da počnemo i pregovore za ulazak u EU neposredno posle toga", preneo je Djelić novinarima.
Djelić je Vesterveleu, kako je rekao, preneo uveravanja srpske vlade da želi da što pre otpočne dijalog sa Kosovom, od koga se očekuje da što pre pokaže i konkretne rezultate, kako kada je reč o tehničkim, tako i o komplikovanijim pitanjima.
Djelić je, kako je preneo novinarima, Vesterveleu protumačio da je srpska vlada sada stabilna, da ju je potresla "ograničena kriza koja je sada sanirana, ali da su evropske integracije i reforme tesno povezane sa radom Vlade". Zbog toga, kako je istakao potpredsednik srpske vlade, realna perspektiva ulaska u EU je od ključnog značaja za očuvanje stabilnosti vlade Srbije.
Background Đelićevi sagovornici tokom boravka u Nemačkoj biće i predsednik Odbora Bundestaga za pitanja EU Gunter Krihbaum (Gunther Krichbaum) i predsednik Odobora za spoljnu politiku Rupreht Polenc (Ruprećt Polenz). Potpredsednik vlade Srbije razgovaraće i sa predstavnicima stranaka zastupljenih u Bundestagu i savetnicima kancelarke Angele Merkel.
Đelić će 23. februara u predstavništvu Evropske komisije u Berlinu održati predavanje na temu "Dunav - reka širenja EU", čiji su organizatori Evropska akademija iz Berlina i bavarskoj Hrišćansko-socijalnoj uniji (CSU) bliska Fondacija Hans Zajdel (Seidel).
Očekuje se da će Evropska komisija u oktobru objaviti mišljenje o spremnosti Srbije za status kandidata u EU. Srpske vlasti nadaju se da će to mišljenje biti pozitivno i da će do kraja godine lideri zemalja članica Srbiji i odobriti status kandidata i utvrditi datum za početak pregovora o članstvu. Vlada Srbije je 29. decembra usvojila Akcioni plan za brže sticanje statusa kandidata.
Francuska i Holandija su predložile uvođenje mehanizma za ponovnoprivremeno uvođenje viza za zemlje Zapadnog Balkana za slučaj "hitne vanredne situacije". O tom predlogu ministri unutrašnjih poslova EU mogli bi raspravljati 24. februara.
Vestervele u razgovoru sa Ðelićem nije pominjao problem povećanog broja azilanata koji su dolazili u Nemačku tokom prethodnih meseci.
Ðelić je, kako je istakao, nezavisno od toga, sam pokrenuo tu temu i preneo šefu nemačke diplomatije uveravanje srpske strane da ona pomno prati taj problem i da će, u tom smislu, uskoro biti oformljena i međuresorna grupa. Srbija će bez oklevanja ubuduće pozitivno odgovarati na sve zahteve za readmisiju srpskih građana uhvaćenih u ilegalnoj migraciji, poručio je Djelić. On je naglasio da Vlada Srbije nikako neće dozvoliti da manjina građana ugrožava prava većine na slobodu kretanja.
Djelić i Vestervele su razmotrili i pitanja vezana za mogućnosti novog načina finansijske podrške Nemačke i EU Srbiji, kao i mogućnost da Nemačka podrži unutar EU povećanje kvota za izvoz šećera.
Razmotrena su i pitanja kulturne i naučne saradnje, kao i saradnja Nemačke i Srbije u okviru Dunavske strategije.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|