Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Dijalog: Zajednica srpskih opština glavna prepreka    

Objavljeno : 29.03.2018. Štampa El. pošta bookmark
 

Nakon najnovije runde pregovora o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine održane prošle nedelje u Briselu stiče se utisak da je dogovor još dalji nego što je ranije bio, a u Beogradu je došlo do snažnog pojačavanja antialbanske kampanje. To je direktno povezano sa kašnjenjima u formiranju Zajednice srpskih opština na Kosovu, pri čemu Beograd strahuje da bi proces mogao da potraje jako dugo.

 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je posle prošlonedeljnog sastanka u Briselu sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem naveo da je Evropska unija rekla albanskoj strani da mora da ispuni dogovor o Zajednici srpskih opština, ali da on ne veruje da će oni taj uslov ispuniti. "Albanci će reći mi ćemo to sledeće nedelje, po 100-ti put. Ali to neće ići", rekao je Vučić.

 

Vlasti u Prištini upravo su prošle prilično dramatičnu debatu u parlamentu tokom koje su uspele da ratifikuju sporazum o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, uprkos snažnom otporu opozicije i ponovnoj upotrebni suzavca na samoj sednici parlamenta. Usvajanje rešenja za Zajednicu srpskih opština, što je inače obaveza Prištine iz Briselskog sporazuma, još je osetljivije pitanje a kosovske vlasti u ovom trenutku nisu, izgleda, zainteresovane da ubrzavaju taj proces.

 

Beograd ne želi da čini nikakve nove korake u pregovaračkom procesu sve dok Priština ne ispuni osnovni zahtev, odnosno dok se ne formira Zajednica srpskih opština. Za srpske vlasti formiranje te zajednice je ključno postignuće pregovaračkog procesa kojim mogu pred domaćom javnošću i pred nacionalistički orijentisanim pristalicama vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) da pravdaju eventualno potpisivanje takozvanog pravno obavezujućeg sporazuma sa Prištinoim, kojim se Kosovu otvaraju vrata za članstvo u važnim međunarodnim organizacijama.

 

U političkim kuloarima u Beogradu se mesecima spekuliše da je Vučić već stavio do znanja Zapadu da je spreman da potpiše taj sporazum, ali da insistira na zahtevu da Srbija ne trpi poniženja i da “dobije nešto”. On sada očekuje da Brisel i Vašington izvrše dodatni pritisak na Prištinu da ispuni obaveze iz Briselskog sporazuma i formira Zajednicu srpskih opština. Pomoć naročito očekuje od Nemačke, sa kojom nastoji da ima što bolje odnose. Sada mu preostaje da čeka dalji razvoj događaja.

 

Pošto nije bilo pozitivnih signala iz Prištine, Brisela i Vašigtona, Srpska lista, koja svojim glasovima u kosovskom parlamentu obezbeđuje većinu premijeru Ramušu Haradinaju, saopštila je da napušta vladu Kosova i da će Srbi sami, dakle jednostrano, formirati Zajednicu srpskih opština. To će dodano zakomplikovati odnose i usporiti pregovore, budući da Zajednica srpskih opština treba da bude u sklopu kosovskog sistema vlasti, a ne da bude formirana mimo njihove volje.

 

Priprema terena

 

Vučić je još prošle godine počeo da priprema teren na domaćoj političkoj sceni za političko rešenje kosovskog problema. On je inicirao takozvani unutrašnji dijalog, tokom koga različite političke i druge organizacije i institucije iznose svoja mišljenje o načinima na koji kosovski problem treba da bude rešen. U proteklih nekoliko nedelja Vučić je, otvorenije nego ranije, počeo da govori o neophodnosti prihvatanja takozvanog opšteg obavezujućeg sporazuma sa Prištinom, a na osnovu ranije potpisanog Briselskog sporazuma.

 

U nekoliko navrata srpski predsednik je otvoreno rekao da Srbija mora da prihvati pravno obavezujući sporazum, da je to težak izbor, ali da drugog rešenja nema. On se nadao (a i dalje se nada) da će Priština da prihvati i sprovede formiranje Zajednice srpskih opština, na šta je obavezana Briselskim sporazumom. Ali, prošle i ove nedelje situacija je počela da se komplikuje i pošto je kosovska vlada neformalno najavila da će o Zajednici srpskih opština raspravljati tek najesen, a možda i kasnije.

 

Kosovski predsednik Hašim Tači, koji se prošle nedelje sastao sa Vučićem u Briselu, početkom ove nedelje je lično inicirao rad na stvaranju Zajednice srpskih opština, čime je uticao i na stav vlade premijera Ramuša Haradinaja. Ali, taj proces u osnovi ne zavisi samo od Tačija nego od kosovske vlade i parlamenta. Činjenica da predsednik mora da interveniše kako bi se stvari pokrenule sa mrtve tačke pokazuje da na Kosovu postoje vidljive podele u odnosu na uspostavljanje Zajednice srpskih opština. Ukoliko Srbi kenu sami u formiranje Zajednice, situacija će se dodatno pogošati.

 

Očigledno nezadovoljne, srpske vlasti su počele da zaoštravaju retoriku u odnosu na Kosovo. Ministar inostranih poslova Ivica Dačić je, čak, javno predložio Vučiću da povuče potpis sa Briselskog sporazuma. Taj sporazum je, inače, potpisao Dačić, koji sada izražava spremnost da povuče potpis. Vučić nije odgovorio na Dačićev poziv, ali je jasno da bi povlačenje potpisa srušilo ceo pregovarački proces i Srbiju dovelo u krajnje težak položaj. Otuda takav korak srpskog predsednika ne treba očekivati.


Zaoštravanje

 

Komplikovanje pregovaračkog procesa i izostanak napretka u formiranju Zajednice srpskih opština, samo po sebi, komplikuje i unutrašnji dijalog koji je inicirao Vučić. Za početak ove nedelje je u Kosovskoj Mitrovici, najvećem gradu srpske enklave na severu Kosova, bila zakazana jedna sesija tog dijaloga, ali nije održana jer kosovske vlasti nisu dozvolile ulazak na Kosovo šefu Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marku Djuriću i Vučićevom savetniku Nikoli Selakoviću, koji je trebalo da učestvuju na sesiji.

 

Obojica su se ipak pojavila u Kosovskoj Mitrovici, a Djurić je uhapšen i proteran sa Kosova. Na Kosovo istog dana nisu ušli ni ministar odbrane Aleksandar Vulin ni ministar kulture Vladan Vukosavljević, čija poseta nije bila neposredno povezana sa sastankom u Kosovskoj Mitrovici.

 

Oštre mere koje su preduzele kosovske vlasti protiv srpskih zvaničnika imaju za cilj da pokažu da Priština smatra da pitanje sprske manjine na Kosovu i status srpske enklave na severu nije unutrašnje pitanje Srbije nego Kosova. Zabranama ulaska one stavljaju do znanja da je reč o teritoriji koja je pod suverenitetom Kosova, a ne pod suverenitetom Srbije. To, naravno dodatno opterećuje ionako "zaglavljen" pregovarački proces u delu koji se tiče Zajednice srpskih opština.

 

Unutrašnji dijalog tokom koga je održano više skupova se bliži kraju, a najnoviji događaji će svakako negativno uticati na zaključke i smernice koje bi mogle da se iz njega izvedu, kao i na generalno raspoloženje u srpskom društvu. Konsenzus, ili bar približavanje stavova u odnosu na zahtev da se odnosi sa Prištinom regulišu na osnovama Briselskog sporazuma, sada postaje još dalji, a prostor za snažnije delovanje nacionalista i ultranacionalista se širi. Unutrašnji pritisci na Vučića, koji ima presudan uticaj na odluke srpskih vlasti, će se sada svakako povećati.

 

Srpski predsednik već se našao pod posrednim pritiskom ministra Dačića, koji je lider Socijalističke partije Srbije (SPS), koalicionog partnera vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), da odustane od Briselskog sporazuma. Istovremeno, proevropski opredeljen deo opozicije i dalje odbija da učestvuje u unutrašnjem dijalogu, smatrajući da su SNS i SPS odgovorni za kosovsku krizu i da moraju da je rešavaju sami. Ni Vučić ni SNS u ovom trenutku ne mogu, dakle, očekivati pomoć opozicije, čemu su i sami doprineli, tretirajući godinama opozicione stranke kao neprijatelje i leglo korupcije.

 

 

Izvor: Beta

Foto: Beta/AP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA