Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU pozdravila izbore za VSS i DVT
|
|
|
Objavljeno : 07.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija pozdravila je izbore za Visoki savet sudstva (VSS) i Državno veće tužilaca (DVT) u Srbiji i ocenila da "ustanovljenje njihovih stalnih sastava predstavlja važan korak u reformi pravosuđa u Srbiji". Društvo sudija Srbije je kritikovalo te izbore osporivši, pre svega, legitimitet biračkog tela. Proces revizije opšteg izbora sudija i tužilaca, sada u nadležnosti VSS i DVT, trebalo bi da bude završen do septembra 2011. godine.
Kako su 5. marta agenciji Beta preneli zvaničnici u Evropskoj komisiji, "visoka izlaznost na izbore doprineće legitimnosti Saveta i Veća koji treba da odigraju važnu ulogu u budućnosti".
"To obuhvata i preispitivanje postupka reizbora i naimenovanja sudija i tužilaca", stavila je do znanja Komisija u Briselu.
Evropska komisija je u Upitniku, na koji je Srbija dostavila odgovore 31. januara, tražila od vlasti Srbije da pojasne kako nameravaju da otklone nedostake u postupki reizbora, kao i u imenovanju sudija i tužilaca. Stalni sastavi VSS i DVT, prema usvojenim izmenama zakona u decembru 2010, treba da obave reviziju opšteg izbora sudija i tužilaca sprovedenog u decembru 2009. godine.
U odgovorima na Upitnik navodi se da je prema akcionim planovima VSS i DVT predviđeno da se preispitivanje odluka prvog sastava VSS i DVT koje se odnose na neizabrane sudije i tužioce završi do 1. septembra 2011. godine.
Dnevnik Politika je objavio 7. marta da se očekuje da VSS za šest meseci reši status 800 neizabranih sudija i da izabere predsednike sudova.
Društvo sudija Srbije: Izborima učvršćene negativne posledice reizbora
Društvo sudija Srbije ocenilo je 6. marta da su sprovedenim sudskim izborima u znatnoj meri konsolidovane negativne posledice reizbora kojima je, kako smatra to udruženje, ugrožena nezavisnost sudstva u Srbiji.
U saopštenju se navodi da je to učinjeno isključenjem iz izbornog procesa 837 nereizabranih sudija, o čijem statusu još nije pravosnažno odlučeno, kao i uključivanjem u proces 606 prekršajnih sudija, iako Ustavni sud nije odlučio o ustavnosti odredbe kojom se sudijama za prekršaje daje biračko pravo. Takođe se kritikuje i neodgovarajuća predstavljenost sudija u pogledu vrste, stepena i brojnosti sudova iz kojih se biraju sudije.
Background Skupština Srbije usvojila je 29. decembra 2010. izmene Zakona o sudijama i izmene Zakon o javnom tužilaštvu koje utvrđuju da Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca preuzimaju od Ustavnog suda predmete u postupcima po žalbama neizabranih sudija i tužilaca. Izmene i dopune zakona iz oblasti pravosuđa Srbije su usvojene kako bi se otklonile sumnje u postupak opšteg izbora sudija i kritike na račun reformi pravosuđa koje je Evropska komisija iznela u godišnjem izveštaju o napretku Srbije, objavljenom u novembru 2010. godine.
Izbori za stalne savete VSS i DVT su održani 3. marta. Izborna komisija VSS objavila je 4. marta rezultate glasanja. Na osnovu tih retzultata parlament treba da izabere nove članove tog tela. Rok za konstituisanje stalnih saveta VSS i DVT je 15. mart.
"Iz dosadašnjih podataka jasno je da izbori nisu uspeli da obezbede kredibilne rezultate jer je čak četiri od šest kandidata dobilo podršku oko četvrtine glasača svojih izbornih baza, a neki čak i 12 odsto, dok je jedini kandidat sudova republičkog ranga dobio svega 55 odsto glasova", navodi se.
U saopštenju se dodaje da će u Visokom savetu sudstva oblast građanske materije, koja pokriva između 75 i 80 odsto svih predmeta u Srbiji, predstavljati samo jedan kandidat, iz privrednog sudstva.
"Zanimljiva je činjenica da je od šest kandidata koji su birani na sudskim izborima, polovina - odnosno troje, iz sudova u Vojvodini, iako je u Vojvodini tek oko četvrtina od ukupnog broja sudija u Srbiji, a nema nijednog kandidata sa područja apelacionih sudova u Kragujevcu i Nišu", navodi se u saopštenju.
Društvo sudija očekuje da Izborna komisija VSS bez odlaganja objavi zapisnike sa svih biračkih mesta, pošto je temeljna analiza sudskih izbora od interesa za celokupnu javnost Srbije.
Društvo sudija Srbije i Udruženje tužilaca i zamenika tužilaca Srbije su do sada uputili dva pisma Komisiji, u decembru 2010. i januaru 2011. godine, u kojima su ih obavestili o usvojenim izmenama zakona i objasnili zašto ih smatraju neustavnim, kao i o stavovima Vrhovnog kasacionog suda i stručne javnosti o izmenama zakona.
Razgovori sa neizabranim sudijama od aprila
Preispitivanje odluka o reizboru će početi pošto budu konstituisani stalni saveti VSS i Državno veće tužilaca. Rok za njihovo konstituisanje je 15. mart.
Prema pisanju Politike, očekuje se da razgovori sa oko 800 neizabranih sudija počnu 4. aprila. Njihove žalbe Ustavnom sudu Srbije i dalje se nalaze u Ustavnom sudu, a izmenama Zakona o VSS predviđeno je da te žalbe postanu prigovori VSS, navodi list.
U odgovoru na pitanje broj 64 iz Upitnika koje se odnosi na planove za prevazilaženje nedostataka u reizboru, navodi se da će se preispitivanje odluke pre svega odnositi na neizabrane sudije, odnosno javne tužioce i zamenike javnih tužilaca, kojima je sudijska, odnosno tužilačka dužnost prestala po sili zakona 31. decembra 2009. godine.
VSS i DVT će preuzeti žalbe koje su sudije i tužioci podneli Ustavnom sudu i u stalnom sastavu doneti končnu odluku u svakom pojedinačnom predmetu. Bivše sudije i tužioci koji ne budu zadovoljni odlukom stalnog sastava VSS i DVT imaće pravo žalbe Ustavnom sudu, dodaje se u odgovoru.
Stalni sastavi VSS i DVT će, takođe, preispitati odluke prvog sastava tih tela koje se odnose na izbor sudija i tužilaca, odnosno odluka o predlogu za izbor na trogodišnji mandat radi utvrđivanja postojanja razloga za sumnju u njihovu stručnost, osposobljenost i dostojnost, odnosno postojanja povrede postupka za njihov izbor.
Ukoliko stalni sastav VSS i DVT utvrdi da postoje takvi razlozi pokrenuće postupak za razrešenje pojedinog sudije ili tužioca za koga su utvrđeni razlozi, navodi se u odgovoru na pitanje broj 65 iz Upitnika koje se odnosi na otklanjanje nedostatka u imenovanju sudija i tužilaca.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|