Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija dobila smanjenu vladu
|
|
|
Objavljeno : 15.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je 14. marta uveče dobila izmenjenu, smanjenu vladu, mesec dana nakon što je premijer Mirko Cvetković pokrenuo postupak za smenu ministra ekonomije i lidera G17 plus Mlađana Dinkića, a nakon toga predložio i šire promene u vladi. U medijima se mesecima pre promena u vladi špekulisalo o lošim odnosima unutar vlade i planiranim promenama.
Smanjena vlada ima 17 resora i 21 člana, umesto dosadašnjih 24 ministarstva i 27 članova vlade.
Za izmene je glasalo 129 poslanika, protiv je glasalo 19 i nije bilo uzdržanih. Skupština Srbije ima 250 poslanika. Za izbor nove vlade glasali su poslanici iz koalicije Za evropsku Srbiju, koalicije oko Socijalističke partije Srbije, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Saveza vojvođenskih Mađara. Opozicija je ocenila da promene neće doneti boljitak i da nema programskih promena vlade koje bi dovele do promena. Iz opozicije su glasali samo poslanici Demokratske stranke Srbije koji su bili protiv. Glasanje je obavljeno prozivkom.
U rekonstruisanoj vladi ostala su ministarstva odbrane, spoljnih poslova, zdravlja, rada i socijalne politike, ekonomije i regionalnog razvoja, pravde, ministarstvo za Kosovo i Metohiju, unutrašnjih poslova i finansija.
Ministarstvo rudarstva i energetike više ne postoji, već je rudarstvo pripojeno ministarstvu životne sredine, a energetika ministarstvu infrastrukture. Ukinuto je Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo, i taj resor sada je u okviru ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva.
Ministarstva vera i dijaspore spojena su u jedno. Resor trgovine takođe više nije u odvojenom ministarstvu, već je pripojen ministarstvu poljoprivrede. Spojeni su i resori nauke i prosvete. Ukinuto je ministarstvo za Nacionalni investicioni plan.
Kada je reč o promenama ministara, dosadašnja ministarka finansija Diana Dragutinović iz DS-a više nije u vladi, a njen resor preuzeo je premijer Mirko Cvetković. Dosadašnjeg ministra poljoprivrede Sašu Dragina (DS) zamenio je stranački kolega Dušan Petrović, koji će voditi resore poljoprivrede, trgovine, šumarstvai vodoprivrede.
Iz vlade su otišli i ministri čiji resori su pripojeni drugim ministarstvima - trgovine Slobodan Milosavljević (DS), ljudskih i manjinskih prava Svetozar Čiplić (DS), vera Bogoljub Šijaković (DS) i energetike Petar Škundrić (SPS). Dosadašnji ministar nauke Božidar Đelić izgubio je ministarsko mesto, ali je ostao na mestu potpredsednika Vlade Srbije.
Iz stranke G17 plus svi članovi vlade su promenjeni.
Background Vlada Srbije, formirana 7. jula 2008. godine, imala je 27 članova, od čega 24 ministra i jedan ministar bez portfelja. Vlada Srbije je 7. marta uputila Skupštini Srbije predloge zakona o ministarstvima i izmena zakona o vladi, kojima je predviđeno smanjenje vlade. Premijer Srbije Mirko Cvetković je dan nakon toga izneo i predloge članova u izmenjenoj vladi. Usvajanje izmena završeno je 14. marta uveče, a nakon izglasavanja novi ministri su podneli zakletvu.
Opoziciona Srpska napredna stranka traži prevremene izbore. Redovni izbori trebalo bi da se održe 2012. godine, nakon isteka četvorogodišnjeg mandata.
Ministarstva kulture na čijem čelu je do sada bio Nebojša Bradić (G17) i telekomunikacija koje je vodila Jasna Matić (G17) spojena su u jedno. Novi ministar kulture, informisanja i informacionog društva je Predrag Marković iz G17 plus.
Lider G17 plus Mlađan Dinkić, dosadašnji potpredsednik vlade i ministar ekonomije, otišao je iz vlade zbog toga što je premijer pre pokretanja rekonstrukcije otvorio postupak za njegovu smenu, a na njegovo ministarsko mesto je, na predlog G17 plus, došao Nebojša Ćirić, dosadašnji državni sekretar. Dugogodišnji ministar zdravlja Tomica Milosavljević dao je ostavku krajem januara. Na predlog G17 plus, na njegovo mesto došao je Zoran Stanković kao nestranačka ličnost.
Dosadašnja ministarka za NIP Verica Kalanović ne vodi nijedno ministarstvo u novom sastavu vlade, ali je prešla na mesto potpredsednika vlade. Ona je dala ostavku nakon smene Dinkića.
Milutin Mrkonjić iz Socijalističke partije Srbije upravljaće još jednim dodatnim resorom - energetikom, budući da je izabran za ministra za infrastrukturu i energetiku.
Na čelu ministarstva državne uprave, lokalne samouprave i ljudskih prava od sada je Milan Marković iz DS-a.
Ministarstvo nauke i prosvete su spojeni i njima će upravljati Žarko Obradović iz SPS-a, koji je do sada vodio prosvetu.
Oliver Dulić iz DS-a izabran za ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.
Za ministra vera i dijaspore Srđan Srećković iz Srpskog pokreta obnove, dosadašnji ministar dijaspore.
U nepromenjenim ministarstvima ostali su isti ministri - Ivica Dačić (SPS, unutrašnji poslovi), Dragan Šutanovac (DS, odbrana), Vuk Jeremić (DS, spoljni poslovi) i Goran Bogdanović (DS, Kosovo i Metohija). Na funkciji je ostao i ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin.
Ministri su se u zakletvi obavezali na odanost Srbiji i da će dužnost obavljati savesno i odgovorno. "Svojom čašću se obavezujem da ću poštovati Ustav i zakon i da ću dužnost člana Vlade vršiti savesno, odgovorno i predano i da ću biti posvećen očuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije", navodi se u tekstu zakletve koju su ministri položili.
Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je u izlaganju poslanicima prilikom izglasavanja promena u vladi da će Vlada Srbije do kraja mandata biti posvećena što bržem ulasku Srbije u Evropsku uniju poboljšanju životnog standarda stanovništva, očuvanju Kosova i saradnji s Tribunalom u Hagu. Cvetković je u rekao da će prioriteti Vlade biti razvoj privrede i socijalno odgovorne države i solidarnog društva, kao i beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije.
Stavovi
Članovi Društva za promociju i popularizaciju nauke i Istraživačke stanice Petnica organizovali su potpisivanje peticije protiv ukidanja Ministarstva nauke.
Peticija će biti predata predsedniku Srbije, saopštili su inicijatori. Peticija protiv ukidanja Ministarstva nauke može biti potpisana na Internet adresi www.ministarstvonauke.com, a tim povodom formirana je i inicijativa pod nazivom "Reci NE".
Predsednik Republike Boris Tadić očekuje da će rekonstruisana Vlada raditi timski, biti mnogo efikasnija i davati konkretnija rešenja za ekonomske probleme građana, saopštila je u utorak Preš-služba Predsednika.
Tadić je ocenio da ministri moraju brže rešavati probleme ljudi jer će na kraju mandata odgovarati za svoj rad isključivo građanima Srbije, piše u saopštenju. "Verujem da su i premijer, i ministri shvatili ozbiljnost situacije u kojoj se naša ekonomija nalazi, i samim tim koliko je životni standard u zemlji loš", rekao je Tadić.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić rekao je da vladajuća koalicija želi sve zasluge u evropskim integracijama da pripiše sebi, ali da će zasluge biti pripisane "Srbiji, svim građanima i svim strankama koje su zbog toga morale da se odreknu nekih svojih ciljeva". U skupštinskoj raspravi o izboru novih članova vlade Nikolić je rekao da je program rekonstruisane vlade isti kao onaj iz 2008. godine, uz samo jedan dodatak koji se odnosi na povećan broj građana koji primaju socijalnu pomoć.
Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović rekao je da ta stranka ne podržava rekonstrukciju vlade, jer ona ne predstavlja promenu politike već rekonstrukciju "partijske politike". Jovanović je rekao da u ekspozeu premijera Mirka Cvetkovića ne postoji nijedna konkretna mera za prevazilaženje problema koji su, kako je rekao, u velikoj meri nasleđeni. On je rekao da vlada nije postigla zacrtane ciljeve u poslednje tri godine, navodeći da su razlozi za loše rezultate pogrešna politika ili poremećeni odnosi u vladi.
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak rekao je pre glasanja da će ta stranke podržati rekonstrukciju vlade jer ona u Srbiji "nema alternativu". "Nije Bog zna šta, ali je najbolja koju možemo da imamo u ovom trenutku", kazao je Čanak. On je kazao da vlada Srbije nije dovoljno uradila u nekim oblastima poput vraćanja imovine, lustracije i definisanja nadležnosti Vojvodine, ali da je ipak nešto postigla.
Zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Martinović rekao je da samo personalne promene u Vladi, bez suštinske rekonstrukcije državne politike, neće doneti boljitak Srbiji i njenim građanima. , Martinović je kazao da se iz ekspozea premijera Mirka Cvetkovića ne vidi nijedna konkretna mera koja će da zaustavi "privrednu agoniju". On je kazao da politika evropskih integracija nije realna i dodao da se nada da će se haški optuženik Vojislav Šešelj "vratiti u Srbiju i povesti je nekim novim putem".
Šef poslaničke grupe PUPS Momo Čolaković rekao je da ta stranka podržava rekonstrukciju vlade i rešenja koja su ponuđena u ekspozeu premijera Mirka Cvetkovića i pohvalio rad ministara iz koalicije SPS-PUPS-JS.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|