Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropska federacija novinara: ugrožena sloboda medija u Srbiji
|
|
|
Objavljeno : 12.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Udruženje novinara Srbije
Predsednik Evropske federacije novinara (EFJ), regionalnog ogranka Međunarodne federacije novinara (IFJ) Arne Kenig, uputio je predsedniku Srbije Borisu Tadiću otvoreno pismo u kojem se kaže: Obraćamo vam se u ime Evropske federacije novinara (European Federation of Journalists – EFJ), regionalne grupacije Međunarodne federacije novinara (International Federation of Journalists – IFJ) koja zastupa više od 260.000 novinara iz više od 30 evropskih zemalja, uključujući sve zemlje članice EU i sve zemlje kandidate za članstvo u njoj.
Već smo imali priliku da se sastanemo sa vama u septembru 2008. i da razgovaramo o medijskoj situaciji u Srbiji. Smatramo da je sloboda medija u Srbiji još uvek ozbiljno ugrožena: lokalna štampa izložena je posledicama ekonomske krize i nedostatka vizije o budućnosti ove oblasti, dok je finansijska pozicija novinara užasavajuća. U nekim delovima zemlje ne postoje lokalni elektronski mediji.
Sloboda štampe i bezbednost novinara takođe predstavljaju razloge za našu zabrinutost: u Beogradu i Loznici, istraživački novinari žive pod 24-časovnom policijskom zaštitom i to nisu jedina mesta u kojima je njihova bezbednost ugrožena. Nezavisni listovi trpe ekonomski i politički pritisak, ponekad čak i u vidu nepravednog sudskog pritiska i sudskih odluka.
Dve ulice nose imena naših pokojnih kolega Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, ali još uvek se pitamo zašto nije izvršena zadovoljavajuća i nezavisna istraga o njihovom ubistvu.
EFJ i njeni partneri u Srbiji – Udruženje novinara, Nezavisno udruženje novinara i Unija novinara – smatraju da je ova situacija potpuno neprihvatljiva. Ona predstavlja jedan od razloga zbog kojih smo odlučili da svoju Godišnju skupštinu ove godine održimo u Beogradu u periodu od 15 do 17. juna.
Svesni smo da se Srbija suočava se brojnim izazovima i da očekujete odluku Brisela o kandidaturi zemlje za članstvo u EU. U tom smislu, želimo da vas podsetimo da kopenhaški kriterijumi za članstvo u EU, koji su definisani 1993. tokom Evropskog saveta u Kopenhagenu, navode da sloboda štampe i sloboda izražavanja moraju biti u potpunosti poštovane i realizovane na osnovu odgovarajućeg zakonodavstva u zemljama kandidatima.
Pored toga, smatramo da Srbija, poput mnogih drugih zemalja širom Evrope, ima potrebu za jasnom medijskom strategijom koja bi bila implementirana u saradnji sa profesionalnim organizacijama. Sloboda štampe, bezbednost novinara, nezavisnost medija, naročito javnog servisa (RTS-a), poštovanje autorskih prava u digitalnom okruženju, odgovarajući i prikladni radni uslovi bazirani na kolektivnim ugovorima, i inovativni modeli poslovanja, predstavljaju centralne elemente novinarstva koje se može smatrati javnim dobrom.
Stoga vas pozivamo da sprovedete otvoren, transparentan i konstruktivan dijalog sa medijskim profesionalcima kako bi se implementirale potrebne reforme i kako bi novinari u Srbiji prestali da žive u siromaštvu, korupciji i strahu.
U periodu nakon našeg sastanka pre dve godine, zadovoljni smo što imamo priliku za ovaj dijalog i nadamo se da će naša komunikacija dovesti do konstruktivnijeg rezultata.
Zahvaljujemo vam se na pažnji kojom ćete razmotriti ovo pismo i spremni smo da se ponovo sastanemo s vama povodom naše Godišnje skupštine koja se održava 15-17. juna kako bismo razgovarali o ovim pitanjima.
Iskreno vaš,
Arne König Predsednik EFJ
Povezani sadržaj
|
|
|