Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zaoštravanja oko izbora na političkoj sceni Srbije
|
|
|
Objavljeno : 17.04.2011. | Ažurirano : 18.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Deo opozicije okupljene oko Srpske napredne stranke (SNS) održao je 16. aprila u Beogradu miting, a lider te stranke Tomislav Nikolić počeo je štrajk glađu i žeđu do raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora. Demokratska stranka (DS) osudila je 16. aprila takav Nikolićev postupak kao vid ucene a između dve stranke se razvila polemika o štrajku glađu kao metodu političke borbe. Iako obe stranke smatraju da izbore treba održati pošto na jesen bude doneta odluka o zahtevu Srbije za status kandidata, DS ne prihvata da to bude odmah posle dobijanja mišljenja Evropske komisije.
Predstavnici dela opozicije su na mitingu pozvali vlast da izbore raspiše u decembru, odmah po dobijanju mišljenja o statusu kandidata. Nikolić je, najavljujući miting, rekao da će parlamentarni izbori u Srbiji biti održani 18. decembra i da će to vlast sigurno odlučiti na dan mitinga. On je rekao da ponudu koju će SNS izneti na mitingu vlast neće moći da odbije.
Nikolić je prethodno 14. aprila razgovarao sa predsednikom Srbije i Demokratske stranke Borisom Tadićem o zahtevu SNS da se vanredni izbori održe odmah posle dobijanja statusa kandidata, ali dogovor o tome nije postignut.
Dan uoči mitinga opozicije, Tadić je ocenio da parlamentarni izbori u Srbiji treba da budu raspisani tek pošto Evropska unija Srbiji da status kandidata za prijem u EU, ocenivši da su "ultimatumi, pretnje i licitiranje datumima, potpuno neprimerena sredstva".
U saopštenju DS objavljenom 15. aprila navodi se da Tadić "ima razumevanja za nestrpljenje i nervozu pojedinih opozicionih stranaka, ali da su Srbiji, umesto izazivanja nestabilnosti i stalnih prikrivenih pretnji nasiljem" potrebni stabilnost, rad na rešavanju problema građana i izvesnost.
Na pitanje novinara u čemu je razlika da li će se izbori održati u decembru ili januaru, Nikolić je 16. aprila rekao da je razlika ogromna i da je red da vlast izađe u susret opoziciji.
"Predstavnici opozicije od katoličkog Božića pa do Srpske nove godine ne bi imali mogućnost da vode kampanju a vlast bi krenula po katedralama, Gračanici, pojavljivala bi se za Novu godinu... Ovo je poslednji ustupak koji mi činimo", rekao je Nikolić.
"Mislim da je ovo bio jedini potez koji može da vlast prizove pameti i da građanima Srbije omogući izbore krajem decembra", rekao je on i dodao da naprednjaci nisu želeli da budu optuženi da sprečavaju put Srbije ka EU i da je odluka o svemu u rukama BorisaTadića.
Nikolić je štrajk glađu i žeđu nastavio tokom noći u prostorijama poslaničkog kluba "Napred Srbijo" u parlamentu, a prethodno je okupljenim građanima na mitingu rekao da će se od naredne nedelje protestni skupovi organizovati u celoj Srbiji.
Prema proceni organizatora mitingu je prisustvovalo oko 120.000 ljudi, dok je prema procenama medija na platou ispred parlamenta bilo nekoliko desetina hiljada pristalica opozicije. Pored zvaničnika SNS, okupljenima su se obratili i lider Nove Srbije Velimir Ilić, predsednica Pokreta snaga Srbije Milanka Karić i predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin. Lideri opozicije su kritikovali vlast zbog teškog stanja u zemlji, pre svega ekonomskog i socijalnog.
Zdravstveno stanje Nikolića koji je ujutru 16. aprila prestao da uzima hranu i vodu bilo je 17. aprila tokom dana nepromenjeno i on se osećao dobro. U Skupštini Srbije dežura lekarska ekipa koja prati njegovo zdravstveno stanje. Savet za zdravstvo SNS-a je apelovao da se štrajk lidera naprednjaka okonča do kraja dana i ukazao da bi usled odbijanja hrane i vode Nikoliću mogao biti ugrožen rad bubrega i nervnog sistema.
Polemika o štrajku glađu kao metodu političke borbe
Demokratska stranka odbacila je 16. aprila štrajk glađu kao metod političke borbe. Po objavljivanju tog saopštenja kao jedinog zvaničnog reagovanja DS, SNS je u više navrata kritikovala navode i kritike postupka lidera SNS iznete u saopštenju Demokratske stranke.
DS je kritikovala Nikolićev postupak navodeći da "ni u vreme diktature Slobodana Milosevića nije štrajkovala glađu, već se samo časno i hrabro borila da pobedi na izborima i po cenu krađa".
Zamenik predsednika SNS Aleksandar Vučić izjavio je 17. aprila da se Demokratska stranka u osudi štrajka glađu i žeđu lidera naprednjaka "služi lažima i prevarama". On je naveo da su dugogodišnji predsednik DS-a Zoran Đinđić i funkcioner te stranke Dragoljub Mićunović takođe štrajkovali glađu.
DS je postavila pitanje "zašto se neko ko se predstavlja kao evropejac opredelio za metod ucenjivanja Srbije sopstvenim životom" i "zašto Srbija opet treba da bude talac nečije politike, zar je to ta budućnost koja se obećava građanima Srbije".
"Da li se obesmišljava demokratija kada je jasno kada se raspisuju izbori? Da li se obesmišljava i borba svih štrajkača glađu koji su to radili zbog egzistencijalnih problema, a koje Nikolić nema", navodi se u saopštenju. "Demokratska stranka Nikoliću želi dobro zdravlje i podseća ga, kao nekog ko je isticao da je vernik, da nije hrišćanski pokušavati suicid", dodaje se u saopštenju.
Srpska napredna stranka ocenila je 16. aprila da je saopštenje Demokratske stranke povodom štrajka glađu lidera naprednjaka licemerno i da će nastaviti borbu za bolju Srbiju, ma koliko se to ne svidelo DS-u.
"Da je SNS postupala na način na koji je Demokratska stranka postupala, Skupština Srbije bi danas gorela, kao i državna televizija, a pripadnici režima bi bili prepušteni rulji na milost i nemilost", navodi se u saopštenju.
Prema SNS-u, Srbija je danas talac pogrešne politike DS-a i njene rezultate "na svojoj koži ne osećaju pripadnici režima, već obični građani".
Stavovi
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je 16. aprila, povodom štrajka glađu predsednika Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića, da su razgovori uvek bolji način za ostvarivanje političkih ciljeva nego štrajk glađu. Dačić je novinarima u Kragujevcu rekao da pitanje da li će izbori biti u decembru ove godine ili u januaru 2012. "ne treba da izaziva veliku politički nestabilnost" i da misli da izbori u januaru ne bi bili suprotni interesima SNS-a.
Potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović ocenila je 17. aprila nerazumnom odluku lidera naprednjaka Tomislava Nikolića da stupi u štrajk glađu i žeđu zahtevajući raspisivanje izbora. "Mislim da odluka Tomislava Nikolića nije razumna i da takva vrsta pritiska u političke svrhe ne odgovara ozbiljnim ljudima", rekla je Kalanović novinarima.
Nova Srbija ocenila je 17. aprila da Demokratska stranka odbijanjem da raspiše vanredne parlamentarne izbore, pokazuje "nemoć, paniku i rešenost da Srbiju gurne u još veću agoniju i podele". "Veštačko održavanje vlasti po svaku cenu, pa i po cenu ljudskih života, pokazuje elementarno nepoštovanje građana Srbije", navodi se u saopštenju i dodaje da su građani pokazali čvrsto predeljenje za promene.
Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica pozvao je 17. aprila vlast u Srbiji da bez ostrašćenosti još jednom ozbiljno razmotri zahtev opozicije za raspisivanje vanrednih izbora. "Nepotrebno je i veoma štetno da se vlast zaklanja iza EU i da izbore vezuje za dobijanje statusa kandidata, jer su izbori unutrašnja stvar Srbije i izbori treba da posluže da dobijemo odgovornu vladu koja će izvući zemlju iz teške krize", rekao je Koštunica agenciji Beta.
Predsednik Liberalno demokratske patije Čedomir Jovanović zatražio je 16. aprila u Novom Pazaru od Tomislava Nikolića da prekine štrajk glađu, jer smatra da je to vrhunska neodgovornost prema društvu. Jovanović je na izbornoj skupštini gradskog odbora svoje stranke osudio Nikolićev postupak navodeći da on ne može sakriti nemoć i političku neodgovornost.
Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je 16. aprila da je miting opozicije u Beogradu pokazao prve pukotine u opozicionoj koaliciji. "Činjenica da se Velimir Ilić nije pridružio štrajku žeđu pokazuje prve pukotine u opozicionoj koaliciji", naveo je Čanak u pisanoj izjavi za medije. Dodao je da ne veruje u doslednost štrajka glađu i žeđu kad su u pitanju "frakcije radikala", poput Srpske napredne stranke.
Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja 17. aprila, kao i elektronski mediji u informativnim emisijama, najviše prostora su posvetili mitingu Srpske napredne stranke i štrajku glađu i žeđu koji je počeo lider SNS-a Tomislav Nikolić.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|