Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Veći promet putnika na beogradskom aerodromu    

Objavljeno : 17.09.2010. | Ažurirano : 18.09.2010. Štampa El. pošta bookmark
 

Broj putnika koji su u avgustu ove godine preko aerodroma "Nikola Tesla" putovali u inostranstvo bio je za 20% veći u odnosu na isti period lane. Zahvaljujući primeni Sporazuma o otvorenom nebu i putovanju bez viza preko "Tesle" je u inostranstvo otputovalo oko 359.000 putnika, pokazala je statistika tog aerdoroma. Broj putnika bi trebalo da bude još veći kada u Srbiju dođe još takozvanih "lou kost" kompanija, koje nude povoljne cene avio karata za evropske metropole i druge gradove.

 

Background

Evropska unija je projekat jedinstvenog (otvorenog) neba počela 2004. godine. Suština projekta je da evropski vazdušni prostor briše nacionalne granice, odnosno da se posmatra kao jedinstveni prostor.

 

Izdeljenost vazdušnog prostora imala je negativan uticaj na efikasnost vazdušnog saobraćaja, pošto avio kompanije troše više goriva, ali i vreme pošto moraju da prođu niz kontrola da bi stigle to željene destinacija.

 

Srbija je Sporazum o otvorenom nebu potpisala 29. juna 2006. godine, a ratifikovala ga tek u maju 2009. Stručnjaci su tvrdili da je Srbija namerno odugovlačila sa ratifikacijom, da bi se zaštitio nacionalni avio-prevoznik Jat ervejz, koji bi pod pritiskom konkurencije bio prinuđen da spusti cene.

 

Sporazum o otvorenom nebu je omogućio slobodan pristup vazduhoplovnom tržištu 36 zemalja potpisnica. Liberalizacija tržišta, kao rezultat sporazuma, omogućila je niže cene karata za letenje iz i do Srbije kao i veći izbor avioprevoznika.

Sporazum o otvorenom nebu (ECAA), nakon što ga je Srbija ratifikovala u maju prošle godine, doveo je u Beograd jednu od najvećih kompanija - madjarski Viz Er (Wizz Air), a najavljuje se i dolazak svetski poznatog Rajan Era (Ryanair) koji nudi najjeftinije karte. U praksi, kako za EurActiv Srbija objašnjavaju stručnjaci za vazdušni saobraćaj, niskotarifne kompanije traže da neko subvencioniše njihove linije, kao što je to ovog leta radio Zadar sa Rajan Erom u Hrvatskoj.

 

Viz Er je najavio da će uvesti letove na pet novih destinacija iz Beograda, tako da će gradjani preko te kompanije moći da putuju od 15. decembra iz Beograda do Rima i Malmea, a od aprila neredne godine do Stokholma, Ajndhovena i Minhena. Viz Er iz Beograda već ima letove ka Londonu i Dortmundu.

 

Od februara ka Beču leti niskotarifna kompanija Flaj Niki, (Fly) koja je u vlasništvu Niki Laude, bivšeg vlasnika formule 1. Od 2006. u Beogradu je prisutan Džerman vings (Germanwings) koji leti za Keln i Štutgart, Norvidžan er šatl (Norwegian Air Shuttle) koji od 2007. leti za Oslo i Stokholm, dok iz Niša do Bolonje leti italijanska aviokompanija Vind džet (Wind jet).

 

Povratna karta do evropskih metropola po ceni od 100 evra

 

Sporazum o otvorenom nebu nisu ratifikovale neke od najuticajnijih zemalja EU, medju kojima je i Nemačka. No, to ne predstavlja ograničenje za Srbiju, koja je počela da primenjuje sporazum, odnosno njegovu prvu fazu koja predviđa mogućnost ulaska niskotarifnih kompanija u zemlju.

 

"Velike zemlje koje imaju razvijen vazdušni saobraćaj realizuju ga i bez sporazuma. Lufthanza (Lufthansa) leti svaki dan iz Beograda. Sporazum je više pitanje evropske zajednice koja hoće da uvede konkurenciju i logično je da će Nemačka da ga potpiše medju poslednjim zemljama”, kazao je za EurActiv Srbija stručnjak za vazdušni saobraćaj i dekan Saobraćajnog fakulteta u Beogradu Slobodan Gvozdenović.

 

Primenom Sporazuma o otvorenom nebu i ukidanjem viza za putovanje u zemlje potpisinice "Šengenskog sporazuma" gradjani Srbije su konačno dočekali da kao i stanovnici zemalja Evropske unije do Beča ili Kelna mogu putovati niskotarifnim aviokompanijma i da povratnu kartu iz Beograda kupe za oko 100 evra.

 

Državni sekretar za infrastrukturu Miodrag Miljković rekao je za EurActiv Srbija da je sporazumom predvidjeno i slobodno osnivanje preduzeća, isti uslovi konkurencije, kao i jedinstvo propisa, odnosno regulativa EU, koji se primenjuju.

 

To znači da će Srbija u budućnosti moći da otvori preduzeće u Nemačkoj i da leti tamo i obratno. Srpska aviokompanija Jat ervejz (Jat Airways) će moći da, recimo, ako leti na relaciji Beograd-Minhen-Pariz uzima putnike i prevozi ih iz Minhena do Pariza, što sada nije moguće. No, da bi se došlo do te druge faze, potrebno je da nadležno telo EU, takozvani Zajednički komitet (Joint Committee), koji nadgleda sprovodjenje sporazuma, da pozitivno mišljenje o sprovodjenju prve faze.

 

Prema rečima Miljkovića, sednica tog komiteta trebalo bi da ove godine, najverovatnije 23. septembra, bude održana u Beogradu. To telo treba da utvrdi da li je Srbija uspešno primenila prvu fazu sporazuma koja podrazumeva i tehničke stvari i članstvo u nekim organizacijama. U medjuvremenu Srbija realizuje projekat tehničke realizacije sporazuma, koji finansira  EU i koji traje dve godine.

 

Srbija pružala otpor sporazumu

 

Direktorat civilnog vazduhoplovstva je dugo odbijao da primeni Sporazum o slobodnom nebu. Kompaniji Flaj Niki su u nekoliko navrata odbili da daju dozvolu da leti iz Beograda pravdajući se bilateralnim sporazumom o vazdušnom saobraćaju koji Srbija ima sa Austrijom, a na osnovu koga pravo da obavljaju letove imaju samo Jat ervejz i Austrijan erlajns (Austrian Airlines).

 

"Ne bi bilo u skladu sa sporazumom da i trećoj kompaniji dopustimo da leti iz Beograda", objašnjavala je Katarina Andrić-Milosavljević, savetnica za odnose sa javnošću u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva. Ona je prošle godine tvrdila da, kada sporazum bude počeo da se primenjuje, bilateralni sporazum sa Austrijancima neće više imati nikakvu ulogu.

 

Dobro upućeni, koji su želeli da ostanu anonimni, kažu da su nadležni na taj način pokušavali da što duže zaštite Jat ervejz od konkurencije. Predrag Vujović, osnivač Centavije (Centavia) - prve srpske loukost kompanije, i bivši direktor Jata tvrdio je da su zbog kašnjenja u primeni Sporazuma o otvorenom nebu najviše ispaštali putnici, ali da je i država imala ozbiljne gubitke.

 

Slobodan Gvozdenović rekao je da je dobro što je sporazum konačno počeo da se primenjuje i što Jat ervejz ima konkurenciju. "Gradjani imaju korist jer imaju veću ponudu avio linija i uslovno jeftinije tarife. Smatram da je to dobra konkurencija i da će naterati Jat ervejz da bude bolji. Za korisnike je dobro kad nema monopola", kazao je on.

 

Avio prevoznici neizainteresovani za letove ka Nišu

 

Stručnjaci su očekivali da će jedna od koristi sporazuma biti i veće korišćenje aerodroma Konstatin Veliki u Nišu. Ipak, značajniji letovi niskotarifnih kompanija iz te zračne luke za sada izostaju.

 

"Sam sporazum je napravljen tako da funkcioniše na osnovu iskazanog interesovanja avioprevoznika, a u ovom trenutku ne postoji interesovanje avio prevoznika za letove ka Nišu. Taj aerodrom nije na tehničkom nivou na kom bi trebalo da bude da bi mogao da poveća svoje kapacitete, a sa druge strane ne postoji ni neka privredna aktivnost, turistička ponuda koja bi mogla da zainteresuje avioprevoznike da lete za Niš", objasnio je državni sekretar Miljković.

 

I za profesora Gvozdenovića je u tom smislu ključni razlog što gradjani koji gravitiraju ka Nišu nisu u većoj meri platežno sposobni da izdrže putovanje u inostranstvo, tako da ne postiji interesovanje niskobudžetnih kompanija da lete sa tog aerodroma.

 

Iako gradjani, kada se pomenu niskotarifne kompanije, u prvi mah pomisle da će do evropskih centara leteti za 25 ili 30 evra, kako što kompanije češto ističu u svojim reklamnim kompanijma, neretko treba da izdvoje mnogo više novca. U cenu koju ističu aviokompanije nisu uračunete razne takse i cena prtljaga, tako da karta najčešće košta oko stotinak evra, ako je kupe nekoliko mesesi unapred. Ako je, pak, rezervišu nekoliko dana uoči puta, može da košta i nekoliko puta skuplje od karte nekog nacionalnog prevoznika.

 

Propali pokušaji osnivanja "lou kost" kompanija


Svojevremeno je bilo nekoliko pokušaja osnivanja domaćih "lou kost" kompanija koji nisu zaživeli. Najpre je 2005. godine osnovana kompanija Er maksi, koja je trebalo da bude rezultat saradnje Delta holdinga i Aviogeneksa. Nova kompanija, međutim, nije ni počela da radi.

Drugi pokušaj je usledio početkom 2006. godine, kada su bivši direktor Jata Predrag Vujović i Zvonko Gobeljić, nekadašnji direktor beogradske filijale Vojvođanske banke, osnovali kompaniju Centavija. Gobeljić je u toj kompaniji bio vlasnik 75% akcija, dok je Vujović posedovao 25 procenata.

Centavija je posedovala dva aviona koji su saobraćali na čarter linijama prema Egiptu, Turskoj, Grčkoj, Španiji i Tunisu. Posle neuspeha da uspostavi najavljene linije prema Nemačkoj, Italiji, Švajcarskoj, Crnoj Gori i Hrvatskoj, Centavija je vratila oba aviona, inače dobijena na lizing 8. novembra 2006, čime je označen kraj domaćih "lou kost" avio-kompanija.

 

autor: Vesna Rajković

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA