Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Popis stanovništva u skladu sa evropskim standardima
|
|
|
Objavljeno : 29.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji će se od 1. do 15. oktobra sprovesti popis stanovništva čiji će rezultati biti važni i za uobličavanje određenih politika, ali i utvrđivanje pomoći manje razvijenim krajevima. Pitanje popisa je, međutim, dobilo i političku dimenziju, pošto su bojkot najavili predstavnici Albanaca sa juga Srbije i Bošnjaka u Sandžaku. Predstavnici članica Evropske unije u Srbiji su 29. septembra pozvali sve građane da učestvuju u popisu, a šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer ocenio je da će popis biti sproveden u skladu sa evropskim standardima.
Evropska unija će pomoći sprovođenje popisa donacijom od oko 20 miliona evra, a ugovor o donaciji potpisan je 29. septembra na u Vladi Srbije. Taj iznos predstavlja gotovu polovinu ukupnih sredstava i osim predstojećeg popisa stanovništva deo sredstava biće iskorišćen i za popis poljoprivrede i privrede, koji je predviđen za narednu godinu.
Na konferenciji za novinare na kojoj je potpisan ugovor o donaciji Dežer je izjavio da će popis stanovništva u Srbiji biti sproveden po svim standardima EU i da ne postoji nijedan objektivan razlog da bilo koji građanin ne učestuvuje u njemu. "Posebna pažnja u celokupnoj proceduri posvećena je nacionalnim manjinama", rekao je Dežer. On je naveo da postoji višejezična zbirka na devet jezika nacionalnih manina kao i da će među popisivačima biti pripadnika nacionalnih manjina.
Dežer i direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović pozvali su sve građane Srbije da aktivno učestvuju u popisu a taj poziv su uputili i šefovi misija država članica EU u Srbiji u saopštenju objavljenom 29. septembra.
Vukmirović je posebno pozvao pripadnike nacionalnih manjina da učestvuju u popisu i da se slobodno izjasne o svojoj nacionalnoj i verskoj pripadnosti, iako odgovori na ta pitanja nisu obavezni. Dežer je istakao poseban značaj prikupljanja podataka iz nerazvijenih delova zemlje. "Potrebni su nam validni i temeljno obrađeni podaci kako bi smo mi iz Evropske unije znali kako da na najblji način usmerimo pomoć i podršku", poručio je Dežer.
Iz Delegacije EU je saopšteno da će Unija pažljivo pratiti prikupljanje i obradu podataka u saradnji sa Republičkim zavodom za statistiku i Eurostatom.
Glavne zamerke predstavnika Bošnjaka u Sandžaku i Albanaca sa juga Srbije odnose se na korišćenje jezika i pisma u obrascima za popis i zastupljenost pripadnika manjina među popisivačima, dok su predstavnici Albanaca pokrenuli i pitanje popisivanja građana koji su privremeno odsutni.
Background U Evropskoj uniji će ove godine biti sprovedeni popisi, a Bugarska je prva članica koja je to učinila 1. februara 2011. godine.
Popis se ove godine održava i u većini zemalja Zapadnog Balkana. Popisi stanovništva održani su u aprilu u Crnoj Gori, Hrvatskoj i na Kosovu, dok su u Srbiji i Makedoniji odloženi za jesen.
U Makedoniji popis, takođe, treba da počne 1. oktobra, ali za sada nije izvesno kako će se sprovesti zbog zahteva predstavnika makedonskih Albanaca da se popisuju i građani koji više od 12 meseci ne borave u zemlji.
Zvaničnici Srbije ocenjuju da je najava bojkota politička i da od bojkota neće imati koristi pre svega te nacionalne manjine. Oni su, takođe, podsetili i da su predviđene novčane kazne za građane koji bojkotuju popis.
Vukmirović je napomenuo da su osnovni popisni obrasci na štampani na srpskom jeziku, ćiriličnim pismom, a u višejezičnim zbirkama štampani i na jezicima manjina. Prema njegovim rečima, kada je reč o popisivanju građana koji privremeno rade u inostranstvu podatke o njima daće članovi porodica, a raseljeni koji duže od godinu dana nisu u Srbiji, popisuju se u zemljama gde trenutno žive. On je rekao da će svi prikupljeni podaci ostati tajna i da nijedan državni organ nema prava da ih traži.
Bošnjačko nacionalno veće koje predvodi muftija Muamer Zukorlić, a koje ne priznaju nadležna ministarstva, pozvalo je Islamsku zajednicu, Narodno veće Sandžaka i druge nacionalne organizacije i institucije da se uključe u bojkot predstojećeg popisa stanovništva. Veće je 27. septembra saopštilo da uslovi za sprovođenje popisa nisu ispunjeni, ali da bi učestovali u popisu ukoliko BNV dobije predstavnike u svim telima za sprovođenje i kontrolu popisa i za bošnjački narod odštampaju novi obrasci na bosanskom jeziku, latiničnim pismom.
Predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa rekao je 29. septembra da Albanci sa juga Srbije neće odustati od bojkota popisa ni po cenu da moraju da plaćaju novčane kazne. Mustafa je za agenciju Beta kazao da je Republički zavod za statistiku imenovao novu Opštinsku popisnu komisiju u Preševu, ali da Albanci neće menjati odluku o bojkotu popisa.
Predsednik Nacionalnog saveta Mađara Tamaš Korhec rekao je da to telo neće pozivati Mađare na bojkot popisa i konstatovao da u pogledu upitnika situacija nije bila bolja ni 2002. godine, odnosno da su i tada bili pripremljeni samo na srpskom jeziku. Prema njegovim rečima, nije narušeno pravo na upotrebu maternjeg jezika, jer je popisivač obavezan da na zahtev građana komunicira na mađarskom jeziku i da građaninu preda upitnik na mađarskom jeziku, koji postoji.
U Novom Sadu su se, u međuvremenu, pojavili bilbordi kojima se građani pozivaju da se izjasne kao Vojvođani. Autor bilborda je potpisan kao grupa na društvenoj mreži Fejsbuk (Facebook) koja nosi naziv "Ja sam Vojvođanin/ka".
Kazne za građane koji odbiju da učestvuju u popisu
Načelnica odeljenja za popis u Republičkom zavodu za statistiku Snežana Lakčević rekla je agenciji Beta da građani neće morati da odgovore na četiri pitanja - o nacionalnoj pripadnosti, veroispovesti, maternjem jeziku i invaliditetu. Prema njenim rečima, ukoliko građanin odbije da se popiše i da podatke, popisivač će prvo obavestiti popisnog instruktora i popisnu komisiju, a ako ni to ne urodi plodom izriče se kazna od 20.000 do 50.000 dinara.
Lakčević je navela i da će popis Srbiju koštati nešto manje od 2,7 milijardi dinara, a trošak od oko 330 do 350 dinara po stanovniku Srbiju svrstava među zemlje sa najjeftinije obavljenim popisom.
Popis će, prema njenim rečima, pokazati demografsku sliku Srbije, koja je nakon prošlog popisa, 2002. godine, pokazala da je Srbija sa prosecnom starošću od skoro 41 godinu među 10 najstarijih zemalja u svetskim razmerama.
U popisu će učestvovati oko 41.000 popisivača koji će po prvi put će građanima postaviti i neka nova pitanja, poput korišćenja interneta i načina na koji stižu od kuće do posla ili škole. Po prvi put će biti postavljeno i pitanje o invaliditetu. Ove godine, prvi put, popisuju se i beskućnici koji borave u prihvatilištima ili svratištima za decu i odrasle.
Popis počinje u subotu, 1. oktobra od 8.00 a radno vreme popisivača je do 20.00. Ukoliko popisivači ne zateknu nikog od članova domaćinstva kod kuće, ostavljaju obaveštenje o narednom terminu svog dolaska.
Preliminarni rezultati popisa, podaci o broju stanovnika i domaćinstava biće poznati 15. novembra. Od 15. septembra naredne godine počeće da se objavljuju konačni rezultati, a ceo posao mora biti završen do decembra 2013. godine.
Naredni popis stanovništva predviđen je za 2021. godinu.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|