Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija napredovala u reformi javne uprave
|
|
|
Objavljeno : 07.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je postigla jasan napredak u reformi javne uprave, ocenio je 7. oktobra potpredsednik Evropske komisije Maroš Ševčovič i dodao da je u procesu pridruživanja neke zemlje veoma važna reforma javne uprave. Na regionalnoj konferenciji o unapređenju javne uprave održanoj u Beogradu, on je rekao da će u predstojećem izveštaju Komisije posebno biti naglašen napredak koji su zemlje koje žele da uđu u EU postigle u procesu reforme ovog sektora.
Govoreći o reformi javne uprave, on je rekao da je osnovni cilj stvoriti dobre uslove za napredak države, privatnog sektora i građana.
Ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković rekao je da je potrebno da se države u regionu povežu kako bi bila postignuta uspešna reforma javne uprave.
On je kazao da je najveći izazov u reformi javne uprave obezbediti najbolje usluge za građane, dodavši da javna uprava mora biti izgrađena na profesionalnim, odgovornim i politički neutralnim stubovima.
On je podsetio na to da su administrativni kapaciteti za efikasno sprovođenje pravnih tekovina EU deo Kopenhaških kriterijuma iz 1993. godine, a dopunjenih u Madridu 1995. godine, i oni podrazumevaju da javna administracija funkcioniše na osnovu načela profesionalizma, odgovornosti, političke neutralnosti, efikasnosti i delotvornosti.
Background Vlada Srbije je kao rezultat pregovora sa MMF i dogovorenih mera štednje sa ovom finansijskom institucijom u republičkom budžetu, 2009. godine donela Zakon o utvrđivanju maksimalnog broja zaposlenih u državnoj administraciji.
Zakon je predvideo smanjivanje broja zaposlenih u republičkoj administarciji od oko 10% što je oko 3.400 zaposlenih. Vlada je usvojila i odluku po kojoj broj stalno zaposlenih u republičkoj administraciji ne može biti veći od 28.400 zaposlenih.
U republičkoj administraciji pre otpuštanja, na kraju septembra 2009. radilo je 30.830 zaposlenih (http://www.srbija.gov.rs/vesti/dokumenti_sekcija.vphp?id=118204).
Od toga je u ministarstvima i organima uprave radio 16.101 zaposleni.
U posebnim organizacijama u koje se ubrajaju razni zavodi, direkcije i agencije bilo je zaposleno 6.100 radnika. U Vladinim službama je radio 1.077 radnika, u javnim agencijama 1.032, dok je na platnom spisku zdravstvenih i penzijskih fondova bilo 6.091 zaposleni.
Reforma je težak ali dostižan cilj, rekao je Marković i dodao da se nada da će Deklaracija o regionalnoj saradnji u procesu modernizacije javne administracije, koja je potpisana po okončanju konferencije, dovesti do trajne regionalne saradnje na ekspertskom i ministarskom nivou.
Deklaracijom je predviđeno da vlade država u regionu sarađuju u oblasti modernizacije javne uprave kroz razmenu dobrih praksi i informacija. Cilj modernizacije je izgradnja modernih adminsitartivnih kapaciteta za harmonizaciju nacionalnog zakonodavstva sa pravom EU.
Tadić: Uprava bez političkog uticaja
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je ključni zadatak javne uprave da kaže kako nešto može da se uradi, umesto što tradicionalno objašnjava zašto nešto ne može da se uradi.
"Javna uprava treba da bude činilac razvoja a ne zastoja. Ključni nedostatak javne uprave u čitavoj jugoistočnoj Evropi je tradicionalni odgovor građanima, preduzetnicima pa i institucijama 'zašto nešto ne može'", rekao je Tadić na regionalnoj konferenciji o unapređenju javne uprave održanoj.
Tadić je naveo da je potrebno pronaći tačnu meru zaštite javne uprave od političkog uticaja, kako bi ona bila neutralna i profesionalna.
Predsednik Srbije je istakao da bi i zakonska rešenja o javnoj upravi morala da budu politički neutralna i ocenio da stvari nisu sjajne, kao i da se zakoni moraju menjati.
Tadić je istakao da i zaposleni u državnoj upravi moraju biti izloženi konkurenciji i pritisku radne snage jer je mnogo onih koji se svog posla u javnoj upravi drže kao monopolske pozicije.
Na dvodnevnoj konferenciji "Usluge, veštine i kapaciteti - ključni izazovi moderne javne uprave u Evropi" učestvovalo je 200 učesnika iz zemalja bivše Jugoslavije i Albanije.
Izvor: Beta, EurAktiv
Povezani sadržaj
|
|
|