Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kancelarije pri EU: Bez lobiranja nema rezultata
|
|
|
Objavljeno : 17.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Nedavno otvaranje predstavništva Vojvodine u Briselu odličan je potez, ali se bez strategije države i većih ulaganja u lobiranje značajniji rezultati ne mogu očekivati, ocenjuju sagovornici Euraktiva. Osim severne srpske pokrajine, u Briselu svoje predstavništvo imaju i gradovi Niš i Kragujevac, kao i kompanija Naftna industrija Srbije (NIS).
Predstavnik Društva lobista Srbije za međunarodne aktivnosti i donedavno potpredsednica najveće srpske kompanije Delta holding Milka Forcan ocenila je za EurAktiv da i u pogledu lobiranja i kreiranja interesovanja i podrške neophodne za put integracija u EU, Srbija kaska godinama, pa i decenijama za razvijenim zemljama.
Kako je rekla, Srbija je skupo platila mnoge izgubljene bitke u međunarodnoj diplomatiji i iskusila šta znači nemati podršku moćnih i uticajnih, pa je svaki napor i podsticaj boljoj komunikaciji sa svetom, i sa mestima odlucivanja kao što je Brisel, više nego pozitivna stvar.
"Otvaranje kancelarija pojedinih gradova i regiona je dobra ideja, i sigurno doprinosi procesu boljeg razumevanja i komunikacije sa evropskom prestonicom i onima koji donose odluke bitne za budućnost naše zemlje" rekla je Forcanova koja je 2008. bila inicijator i organizator prve poslovne konferencije "Srpska privreda i EU" u Briselu, sa tadašnjim evropskim komesarom za proširenje Oli Renom. Ona je istakla da analiza ne bi trebalo da utvrđuje da li su Srbiji ovakva predstavništva potrebna već koji konkretan rezultat se od njih očekuje, kao i kakva je kontrola njihovog budućeg rada.
Forcan smatra da ne treba ocekivati previše od kancelarija imajući u vidu činjenicu da su zbog skromnih budžeta njihove aktivnosti ograničene. Uz finansijske mogućnosti, uspeh kancelarija najviše zavisi i od odabira kadrova, istakla je Forcan.
"S obzirom na to da u Briselu radi nekoliko hiljada lobistickih agencija, kao i brojne kancelarije regionalnog karaktera, pomenuti prvi pokušaji Srbije su za svaku pohvalu. Ipak, šteta je što se stiče utisak da je reč o individualnim potezima bez šire državne strategije", smatra Forcan.
Direktor pokrajinskog Fonda "Evropski poslovi" Predrag Novikov koji će i voditi Kancelariju Vojvodine u Briselu, smatra da u procesu evrointegracija ništa ne ide samo od sebe, zbog čega je neophodno finansiranje prisustva na mestu na kome se donose odluke. "Ulaganje u predstavljanje Vojvodine u Briselu se finansira iz pokrajinskog budžeta. Mada, verujem da je u stvari najskuplje ne biti na mestima gde se donose odluke", rekao je Novikov.
Vojvođanske vlasti očekuju da će njihova kancelarija povećati učešće pokrajine u evropskim fondovima i promovisati privredne potencijala Vojvodine i Srbije.
Na svečanom otvaranju Kancelarije, predsednik Vlade AP Vojvodine Bojan Pajtić je naglasio da je severna srpska pokrajina otvorila predstavništvo koje je 241. po redu u Briselu. "Predstavništvo će Vojvodinu dodatno približiti EU fondovima u kojima je pokrajina i dosad bila aktivna - samo ove godine Evropska komisija prihvatila je 148 projekata", naveo je on.
Pajtić je naglasio i da svečani prijem povodom otvaranja Kancelarije "nijednim jedinim dinarom nisu finansirali građani, već privrednici koji su želeli da rame uz rame sa pokrajinskom Vladom prezentuju ono što su njihovi poslovni interesi i što su mogućnosti saradnje".
Prema rečima Predraga Novikova, Vojvodina već danas ima značajan broj partnera sirom evropskog kontinenta, od Friuli Venecije Djulije, Emilije Romanje, Umbrije i Štajerske do Baden Virtenmberga, regija u Slovačkoj, Švedskoj, Danskoj i Francuskoj. "Naš cilj je bio da se Vojvodina predstavi kao siguran, pouzdan i predvidljiv partner. Od same najave formalnog otvaranja predstavništva dobio sam veliki broj poziva i upućivanja podrške brojih kolega iz Brisela", kazao je Novikov za EurAktiv.
Zadatak Vojvodine je, takođe, da sa regionalnog nivoa pomogne i realizaciju evropske politike cele zemlje. On očekuje da će se kancelarijom koja promoviše severnu pokrajinu povećati broj projekata u kojima Vojvodina učestvuje.
Šest godina pre otvaranja tadašnje Kancelarije za evropske poslove u Novom Sadu (danas Fonda), pokrajina je imala jednocifren broj evropskih projekata na godišnjem nivou, a danas je taj broj trocifren, rekao je Novikov. "Na svaki evro uložen u Briselu, kroz Evropske projekte vratićemo 10" tvrdi on i dodaje da će dobijanje statusa zvaničnog kandidata za ulazak u EU takođe biti značajna prekretnica, posebno za projekte regionalnog razvoja i saradnje, ruralnog razvoja, podrske lokalnim samoupravama i pitanjima preko-granicne saradnje.
Nišlije krenule put EU
Background U Briselu je zastupljeno blizu 250 regiona iz cele Evrope. Među najaktivnijima su nemački regioni. Na primer, kancelarija regiona Donje Saksonije otvorena je 2002.godine i trenutno u njoj radi 25 zastupnika. Njihov zadatak je, između ostalog, da na dnevnoj bazi prate sva politička dešavanja ne evropskom nivou i da potom brzo obaveštavaju vladu Nemačke i administraciju o procesima koji mogu biti važni za Donju Saksoniju. Ovaj region svoje prostorije ustupa i predstavnicima francuskog regiona Gornje Normandije, kao i nekim holandskim regionima.
Na nedavno završenoj konferenciji evropskih regiona Dani otvorenih vrata (Open days) koja je okupila oko 6.000 predstavnika, glavna tema je bio budžet EU za 2014-2020. Komitet regiona suprotstavio se nameri Komisije da suspenduje fondove za regionalni razvoj zemljama koje krše odredbe o visini deficita i nivou javnog duga.
Nakon Kragujevca, Niš je drugi srpski grad koji je pre nekoliko meseci, tačnije u junu, zvanično otvorio vrata kancelarije u Briselu. Funkcija ove kancelarije je da, osim brendiranja grada Niša pred institucijama EU i pred stranim državnim, regionalnim i lokalnim predstavništvima u Briselu, lobiranjem pokuša da olakša i ubrza proces dobijanja novca iz EU fondova. Od kancelarije se očekuje da pronalaženjem partnera poveća broj prijavljenih projekata, ali i da zainteresuje i privuče što veći broj stranih investicija u grad Niš.
Kratko šestomesečno iskustvo u radu Kancelarije Niša bilo je zanimljivo, poučno ali je i donelo konkretne projekte, što je premašilo sva očekivanja, utisak je Aleksandre Milošević Lugović, koja vodi ovu kancelariju.
Ova Nišlijka, koja već deset godina živi i radi u tom belgijskom gradu, precizirala je da je dosad niška kancelarija uspela da se uključi u konglomerat Jadransko-Jonske Makro Regije i da se po prvi put, kako je rekla, "vrlo uspešno" predstavi na danima otvorenih vrata u Briselu gde se predstavlja veliki broj gradova i regija cele Evrope. Kancelarija je, takođe, inicirala nekoliko EU projekata i pomogla gradu Nišu u nalaženju partnera za te projekte.
"Ove nedelje u kancelariji grada Niša u Briselu imali smo i prvi sastanak sa ozbiljnim potencijalnim investitorom kome je prisustvovao i gradonacelnik Niša, ali detalje o tome ćete saznati kada proces pregovora uđe u konkretniju fazu", otkrila je Lugović.
Ona ocenjuje da je niška kancelarija, sudeći po rezultatima, imala vrlo uspešan početak. "Statistika kaže da je potrebno od godinu i po do dve godine od otvaranja predstavništva za bilo kakve vidljive rezultate", navela je ona i dodala da ukoliko se realizuje samo jedan od prehodno pomenutih projekata, kancelarija u Briselu će u potpunosti isplatiti sebe ali i doneti značajan finansijski priliv gradu Nišu.
Kao još jednu od prednosti otvaranja kancelarije u Briselu, poznavaoci prilika navode upoređivanje iskustva sa drugim kancelarijama koje su tu duže i koje imaju mnogo bolju sliku o tome sta je sve dostupno u prestonici Evropske Unije.
Neki od najboljih primera se nalaze među predstavništvima nemačkih regija (npr. predstavnistvo Baden-Virtemberg regije), italijanskim predstavništvima, ali i među predstavništvima zemalja iz najbližeg komšiluka kao što su hrvatska regionalna predstavništva koja su, prema oceni Aleksandre Lugović, i mnogobrojna i izuzetno aktivna.
Kompanije na putu EU
Nije, međutim, samo rukovodstvo pojedinih ovdašnjih gradova shvatilo da je važno biti prisutan tamo gde se donose odluke sa velikim političkim i ekonomskim implikacijama po budućnost Srbije.
Naftna industrija Srbije (NIS) krajem juna prva je domaća kompanija koja je otvorila stalno predstavništvo u Briselu koje će zastupati interese kompanije i povezati je sa strateškim partnerima u EU. Ta odluka je proizašla iz strategije poslovanja kompanije u kojoj je kao cilj definisano postizanje statusa regionalnog lidera i širenje aktivnosti na ostale države Balkana.
Predstavnici NIS u Briselu, navode u ovoj kompaniji za EurAktiv, prate evropske direktive i regulativu u oblasti energetike.
Zadatak briselskog predstavništva je da doprinese uspešnom prilagođavanju Srbije i NIS-a normama i direktivama EU. To znači da je cilj postizanje standardizacijije goriva EU, povećanje energetske efikasnosti kompanije, razvoj obnovljivih izvora energije, uz visok stepen zaštite životne sredine.
Iako je od otvaranja kancelarije prošlo tek nekoliko meseci, kompanija NIS već radi na uspostavljanju kontakata sa članovima Evropskog parlamenta i Evropske komisije zbog planiranja projekata i korišćenja fondova EU u oblasti energetike, navode u centrali NIS-a u Novom Sadu.
Posao NIS-ovih zastupnika je i učešće na stručnim skupovima i konferencijama koje su značajne za kompaniju, a na kojima se promovišu i kompanija i brend NIS-a.
Autor: Ivana Pavlović
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|