Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Studenti predstavljaju EU u malom
|
|
|
Objavljeno : 09.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
Studentima iz više zemalja sveta pružiće se narednih dana prilika u Beogradu da se upoznaju sa radom institucija EU i evropskim politikama, ali i da nauče da pregovaraju, da se obraćaju velikom broju ljudi i postižu kompromise. To će im omogućiti simulacija rada institucija EU na konferenciji Beogradski model Evropske unije - BEUM 2011. Učesnici konferencije će raspravljati i odlučivati o ključnim pitanjima za Uniju, poput prilika na Bliskom istoku, šengenskoj zoni i nuklearnoj energiji, najavili su organizatori skupa. Za mlade u Srbiji to je prilika da nauče više o tome šta će im članstvo u Uniji doneti.
BEUM 2011. održaće se od 10. do 13. novembra u Beogradu, a skup će svečano otvoriti šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert), rekao je 9. novembra osnivač i predsednik studentskog udruženja BEUM Darko Mandić na konferenciji za novinare.
Navodeći razloge za organizovanje ovakvog skupa, Mandić je rekao da se u Srbiji malo toga zna o samo Uniji i njenom funkcionisanju uprkos tome što se o tome mnogo govori u kontekstu evropskih integracija Srbije. On je rekao da se posebno malo zna o tome šta će članstvo u Uniji značiti za mlade i društvo u celini.
"Videli smo da u društvu postoje mnoge organizacije koje promovišu ulazak Srbije u EU, koje govore zašto je to dobro ili loše, a naša ideja je bila da promovišemo prave vrednosti EU i saznanja o njoj", rekao je on i dodao da je skup prilika i za srpske studente da pokažu svoje znanje i da se povežu sa kolegama iz celog sveta.
Background Skup u Beogradu je treći model simulacije institucija EU koji se organizuje u Evropi, i prvi u istočnoj Evropi. BEUM su podržali FEFA, Skupština grada Beograda, odnosno Kancelarija za mlade Beograd i Centar za promociju nauke.
U organizovanju ovog skupa je svojim iskustvom pomogla nevladina organizacija BETA iz Majnca, koja je do sada organizovala pet simulacija u Strazburu i priprema treću u Majncu, a njen predstavnik Paul Renc (Ruenz) je objasnio da je cilj skupova da se mladi upoznaju sa institucijama i politikama EU, ali i da nauče da govore na velikim skupovima, da pregovaraju i zastupaju svoje stavove.
"Smatramo da EU i posebno evropsko zakonodavstvo utiču na živote građana mnogo više nego što većina to zna. Zato želimo da građani znaju više o EU i kako ona utiče na njihove živote. Najbolji način za to je iskustvo iz prve ruke kroz simulacije. Želimo i da ohrabrimo mlade u Evropi da budu aktivniji na planu politika", rekao je on.
On je dodao da skupovi, poput BEUM-a, posebno ulivaju optimizam u pogledu budućnosti EU u okolnostima kada u Uniji opada poverenje u njene institucije, kao i podrška evropskom projektu.
Naveo je da su ankete sprovedeno po završetku simulacija pokazale da im ova vrsta skupova pomaže da dobiju jasniju sliku o funkcionisanju EU i dodao da su simulacije za mnoge studente donela iznenađenja, pa čak i za one koji se bave političkim naukama ili EU.
Direktor Kancelarije za mlade grada Beograd Kosta Andrić rekao je na konferneciji za novinare da mladi nisu dovoljno upoznati sa tim šta je zapravo EU i šta će im pridruživanje i na kraju članstvo doneti, posebno u domenu obrazovanja i zapošljavanja. Ocenio je da je BEUM 2011 prilika i da studenti iz inostranstva srpskim kolegama prenesu i dobre i loše utiske o EU, kao i da se mladi u Srbiji više informišu o EU.
Grupa studenata, učesnika BEUM-a 2011 iz oko 10 zemalja predstaviće 12. novembra dostignuća svojih zemalja u oblasti nauke, a Srbiju će predstaviti Stroberi tim (Strawberry) koji je dizajnirao solarni punjač za mobilne telefone koji je nagrađen u Briselu, najavila je direktorka Centra za promociju nauke Aleksandra Drecun.
"Naša uloga u ovoj manifestaciji je da pokažemo šta Srbija dostiže u nauci i naučnom radu i da hoćemo da razmenimo sa našim kolegama iz sveta informacije o dostignućima njihovih zemalja", rekla je ona i podsetila da se 10. novembra obeležava Svetski dan nauke i da je ova nedelja posvećena tom danu koji se ove godine obeležava na temu "Zeleno društvo".
Mladi o ključnim pitanjima za EU
U simulaciji rada institucija EU u Beogradu će učestvovati oko 150 studenata iz 26 zemalja koji će simulirati rad tri ključne institucije za odlučivanje u EU - Evropskog parlamenta, Saveta ministara i Evropskog saveta. Deo učesnika će imati ulogu lobista i novinara. "Lobisti će zasutpati svoje lobističke grupe i, pošto su one u EU zvanično priznate i postoji kodeks za njihovo funkcionisanje, imaće zadatak da neke svoje interese ostvare u direktivama", rekao je Mandić.
Prema njegovim rečima, studenti u ulozi lidera članica EU će diskutovati o prilikama na Bliskom istoku, posebno u Siriji, a cilj je da usaglase mišljenja i usvoje deklaraciju.
Evropski parlament i Savet ministara će u imitaciji zajedničkog odlučivanja raspravljati o dva pitanja - jačanju šengenskog sporazuma, koje je postalo aktuelno u EU nakon priliva imigranata iz severne Afrike, i o nuklearnoj energiji, kao važnom ekonomskom i energetskom pitanju oko koga su članice podeljene.
Tokom konferencije biće objavljivan i dnevni list u kome će studenti-novinari izveštavati o raspravama, ali i prenositi vesti o onome šta se stvarno dešava u svetu u vezi sa pitanjima o kojima se raspravlja, rekao je Mandić.
Učesnica BEUM-a Despina Papadopuli iz Grčke rekla je za EurAktiv da se studenti pripremaju za simulaciju tako što organizuju probne sesije i proučavaju politike i zvanične stavove zemlje koje zastupaju. Ona je navela da će na konferenciji učestvovati 10 studenata iz Grčke i da učesnici ne mogu da predstavljaju svoju zemlju već samo drugu članicu EU.
Despina Papadopuli je istakla da su ovakvi skupovi prilika za studente da nauče da se obraćaju na velikim skupovima, da se uvežbaju da pišu dokumente, poput rezolucija, da razmenjuju mišljenja i rešavaju probleme.
"Mislim da je to nešto najvažnije što studenti mogu da urade - da nauče o svetu, upoznaju druge i shvate da se može postići kompromis", istakla je ona.
Napisala: Maja Poznatov
Povezani sadržaj
|
|
|