Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Godinu dana zabrane pušenja u Srbiji
|
|
|
Objavljeno : 11.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
U prvih godinu dana primene zakona o zabrani pušenja u Srbiji povećan je procenat građana koji smatraju da treba voditi računa o zaštiti od duvanskog dima. Zakon se primenjuje u najvećem broju organizacija, kazao je ministar zdravlja Zoran Stanković na godišnjicu od početka primene zakona 11. novembra. U EU pušenje je prvi put zabranjeno u Irskoj pre sedam godina, a nakon toga zabrane su usledile u većini zemalja. Evropska komisija trenutno razmatra dodatne mere za smanjenje pušenja, a proizvođači duvana upozoravaju da će ići i na sud ukoliko se, po ugledu na Australiju, uvede zabrana označavanja brenda na pakovanjima.
Na konferenciji za novinare u Vladi Srbije Stanković je rekao da je od novembra prošle godine do kraja septembra ove godine obavljeno više od 100.000 inspekcijskih nadzora i da su zahtevi sudija za prekršaje podneti u 503 slučaja. U više od 90% inspekcijskih nadzora utvrđeno je da se u Srbiji poštuje zabrana pušenja, rekao je on.
Zahtevi za prekršaje su najčešće podnošeni zbog nepoštovanja zabrane pušenja, neisticanja odgovorne osobe za kontrolu pušenja, neisticanja znaka za zabranu pušenja ili za neadekvatnu prostoriju za pušenje, naveo je ministar.
Stanković je rekao i da je od stupanja na snagu tog zakona sa 77 na 84% porastao procenat građana koji smatraju da pušači treba da vode računa o tome gde puše da ne bi ugrozili zdravlje drugih.
Srbija je 2004. godine potpisala Okvirnu konvenciju o kontroli duvana Svetske zdravstvene organizacije (SZO), a ratifikovala je 2006. godine, kada je i stupila na snagu. Šef Sekretarijata Okvirne konvencije o kontroli duvana SZO Haika Nikogosian, koji je u poseti Srbiji povodom godišnjice pune primene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu kao i pete godišnjice stupanja na snagu Okvirne konvencije SZO, istakao je da je Srbija postavila jake temelje u borbi protiv pušenja. On je kazao da je Srbija među prvima ratifikovala Konvenciju čime je odigrala značajnu ulogu u jugoistočnoj Evropi i da je usvajanje zakona korak dalje.
Nikogosian se pre konferencije u Vladi sastao i sa predsednicom Skupštine Slavicom Djukić Dejanović i predstavnicima Ministarstva spoljnih poslova.
Bez oznake brenda na paklicama u EU?
Smanjenje rasprostranjenosti pušenja je velika tema u EU, a evropski komesar za zdravstvo Džon Dali (John Dalli) priprema paket novih propisa za trgovinu cigaretama, kako bi pokrio i potencijalno štetne elektronske cigarete, arome i marketinške strategije.
Uvođenje pakovanja bez oznaka brenda jedna je od mogućnosti koje se razmatraju. To je mera koja je usvojena u Australiji i koja bi trebalo da doprinese da se procenat pušača smanji na ispod 10% u 2018. godini sa 16,6% pre četir i godine Dalijeva portparolka kazala je da Komisija još nije donela odluku o "praznim" pakovanjima, ali je potvrdila da se primer Australije prati "pažljivo i sa interesovanjem".
Na sam pomen takve mogućnosti reagovali su prodavci duvana, koji su 8. novembra održali i sastanaku Briselu. Predsednik njihovog udruženja Đovani Riso (Giovanni Risso) kazao je da bi kopiranje mera iz Australije dovelo do samenjenja o d 20 milijardi evra u poreskim prihodima u Evropi. Te mere podrazumevaju, pored pakovanja bez oznaka firme, velika upozorenja o štetnosti duvana i zabranu isticanja sastojaka.
Na satanku je iznea i procena da bi to dalo podstrek švercerima i krivotvorcima.
Učesnici su takođe doveli u pitanje pravnu zasnovanost takve mere i najavili su i pokretanje sudskog postupka ukoliko se ona usvoji. "Izvešćemo ga na sud ukolko pokuša to da uvede i sigurni smo u uspeh", kazao je jedan od učesnika.
Tužbu je i u Australiji najavio proizvođač duvana Britiš Ameriken Tobako (British American Tobacco - BAT), koji smatra da je mera neustavna.
Prema informacijama briselskog EurAktiva (www.euractiv.com), u novembru će biti održan niz sastanaka na kojima će predstavnici duvanskog sektora razgovaRATI O ovim pitanjima sa poslanicima ikonsultantima.
Jedan od argumenata protiv te mere mogao bi se odnositi na zaštitu prava intelektualne svojine, s obzirom na to da se praznim pakovanjima umanjije efekat logoa i brendova. Portparolka komesara Dalija kazala je da se i o tome razgovara sa vladom Australije. "EU je takođe postavila pitanje Australiji za više informacija o tome kako su uzeli u obir obaveze iz sporazumima Svetske trgovinske organizacije, pout Sporazuma o trgovinskim aspektima prava intelektualne svojine", kazala je portparolka.
Dali, i sam bivši pušač koji će početkom 2012. predstaviti procenu dosadašnje politke u borbi protiv duvanskog dima i nove mere, smatra da je to jedan od najvećih zdravstvenih problema.
"Duvan je najveći zdravstveni rizik u Evropi koji se može izbeći i dovodi do više problema nego alkohol, droge, visok krvni pritisak, prekomerna težina i visok holesterol. Duvan ubija polovinu korisnika", kazala je Dalijeva portparolka i ukazala da je cilj Komisije da se uspostavi jaka kontrola i da se posebno spreče mladi da puše.
Italijanski poslanik Paolo de Katro (de Castro) ocenio je da je kontraproduktivno da se donose mere kažnjavanja, iako treba štiti zdravlje. On je ukazao na ozbiljne posledice u pogledu rada, privrede poreza i javne bezbednosti.
Izvor: Beta i EurActiv.com
Povezani sadržaj
|
|
|