Zgradom Skupštine Srbije, u Kralja Milana 14, ovih dana odzvanja engleski jezik i živo se raspravlja o ključnim pitanjima za Evropsku uniju. Beograd je samo nakratko postao Brisel, a razlog za to je konferencija na kojoj studenti iz više zemalja pokušavaju da pronađu rešenja za goruća pitanja u Uniji koristeći mehanizme njenih institucija. Iako njihovi predlozi možda neće moći da se ostvare u stvarnom svetu, oni smatraju da mogu ponuditi kreativna rešenja i pružiti primer političarima.
Oko 150 studenata iz 26 zemalja sveta došlo je u Beograd kako bi na trodnevnoj konferenciji Beogradski model Evropske unije - BEUM 2011 pokušali da pronađu neka nova i kreativna rešenja za akutelna pitanja u EU i da se povežu sa kolegama iz različitih zemalja, rekao je za EurActiv predsednik studentskog udruženja BEUM Darko Mandić.
Studenti to pokušavaju da postignu kroz mehanizme odlučivanja u institucijama u EU i u okviru simulacije imaju različite uloge - neki predstavljaju lidere EU, drugi ministre, a neki su poslanici u Evropskom parlamentu.
"Studenti kao političari imaju vrlo zanimljiv pristup. Jasno se vidi podela između levog centra i desnog centra ili krajnje levice i desnice. Međutim, ono što smo zapazili jeste da je odnos u neformalnim delovima zasedanja zaista odličan, da postoji uzajamno poštovanje i možda možemo da damo neki primer političarima kojima je to posao", rekao je Mandić, govoreći o raspravi u "studentskom sazivu" Evropskog parlamenta.
Dok studenti u ulozi lideri EU i ministara 11. novembra u zasebnim salama raspravljaju o šengenskom prosotru i Siriji, evropski poslanici raspravljaju o upotrebi nuklearne energije u EU.
"Nisam siguran da li će uspeti da pronađu neko rešenje koje bi moglo da bude održivo u realnom svetu, ali sam siguran da će biti kreativnih ideja i da bi mlade naraštaje trebalo poslušati zato što ovo nisu samo generacije u našoj zemlji koje treba da vode zemlju već i one koje treba da vode evropske zemlje", rekao je Mandić.
On je rekao da je cilj konferencije da se razmene ideje, ali i da se studenti povežu, što bi u budućnosti moglo da se pokaže korisnim. "Za 10 godina, ko zna na kakvim pozicijama će se susresti i na kakvim sastancima i možda će te ideje ili rešenja baš tada biti aktuelni", rekao je on.
Student političkih nauka Đorđe Cicović, koji je u lobista u simulaciji rada Evropskog parlamenta, rekao je da je njegova uloga posebno zanimljiva za srpske studente jer u političkom sistemu Srbije zakon ne prepoznaje ulogu lobista, dok je u zapadnom svetu to uvrežena praksa.
Background
Beogradski model EU - BEUM 2011. je treći model simulacije institucija EU koji se organizuje u Evropi, i prvi u istočnoj Evropi. Konferenciju je organizovalo studentsko udruženje BEUM uz podršku Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju, Skupštine grada Beograda, Kancelarije za mlade grada Beograda i Centra za promociju nauke.
Grupa studenata, učesnika BEUM-a 2011 iz oko 10 zemalja predstaviće 12. novembra dostignuća svojih zemalja u oblasti nauke, a Srbiju će predstaviti Stroberi tim (Strawberry), koji je dizajnirao solarni punjač za mobilne telefone, nagrađen u Briselu.
Cicović koji u simulaciji zastupa interese kompanija u sektoru nukelarne energije, kao predstavnik njihovog udruženja Evropski nukelarni forum (FORATOM), ocenio je da njegov zadata nije lak. "Mi se zapravo zalažemo za korišćenje nuklearne energije, prvenstveno nuklearnih elektrana", objasnio je on.
"Dosta je težak zadatak posle nesreće u centrali Fukušima u Japanu opravdati upotebu nuklearne energije, ali s druge strane mi imamo argumente o koristima nuklearne energije", rekao je on i izrazio nadu da će studentski Evropski parlament ipak podržati nastavak upotrebe nuklearne energije.
Cicović je rekao da je za studente veoma teško da povežu teoriju i praksu u radu evropskih institucija i da su ovakvi skupovi spona koja nedostaje kako bi se primenili za praktično razumevanje tih procesa.
Konferenciji su prethodile pripreme a deo tima organizatora se bavio isključivo pripremom dokumenata i regulativom EU. Studentima su dodeljene uloge i dostavljen materijal koji su morali da prouče pre same konferencije.
Liga Stalberga iz Letonije u simulaciji Evropskog parlamenta je predstavnik nemačkih socijaldemokrata u grupi Socijalista i demokrata (S&D), što joj je omogućilo, kako je istakla, da kroz pripreme za rasprave nauči više o nemačkoj politici.
Ona je rekla za EurAktiv da joj se dopadaju teme o kojima se raspravlja, jer je reč o važnim pitanjima za EU. Ocenila je da je dobro što su u okviru opšte teme pripremljene i konkretne teme, što omogućuje da se bolje razrade ideje i da diskusija ne bude opšta.
Liga Stalberga je rekla da je saradnja sa kolegama odlična, jer svako dosta toga zna o svojoj zemlji i onoj koju zastupa, što im omogućuje da efikasnije donose odluke.