Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Vernici najnaklonjeniji integraciji u EU    

Objavljeno : 13.12.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Religiozni građani Srbije nisu protiv evropskih integracija, a uključenju Srbije u EU najnaklonjeniji su tradicionalni vernici, njih 89%, pokazalo je istraživanje "Religioznost građana Srbije i njihov odnos prema procesu evropskih integracija" koje je rađeno od jula 2010. do februara ove godine na reprezentativnom uzorku. Učesnici skupa o ovom istraživanju naglasili su da rezultati ankete pokazuju da ne postoji vidljiva veza između verskog opredeljenja i straha od ulaska u EU. U poređenju sa ranijim istraživanjima, manje je neopredeljenih građana kad je reč o izjašnjavanju o religioznosti, a više onih koji redovno idu u crkvu ili se svakodnevno mole. U tom kontekstu ne treba da iznenadi ako se jednog dana na srpskoj političkoj sceni pojavi stranka slična nemačkoj Hrišćansko-demokratskoj uniji.

 

Istraživanje je osmislio Hrišćanski kulturni centar, dok su finansijsku podršku pružili Fondacija Konrad Adenauer - kancelarije u Beogradu i Berlinu, i Centar za evropske studije iz Brisela.

 

Istraživanje je potvrdilo konfesionalno izjašnjavanje građana sa popisa iz 2002. Međutim, u poređenju sa istraživanjem Filozofskog fakulteta iz 1999. broj građana koji se opredeljuju kao religiozni je porastao. Tada je bilo 59%, a u istraživanju iz 2010. godine 78% građana smatralo je da je religiozno, navela je profesorka Filozofskog fakulteta Dragana Radisavljević Ćiparizović.

 

"Neopredeljeni su se opredelili u odnosu na 1999. godinu u korist vernika", istakla je Ćiparizović. Kao primer je navela da je pre jedanaest godina 2,1% građana reklo da svaki put ide na liturgiju, dok je 2010. to reklo 9,8%. Praktikovanje svakodnevne molitve se gotovo dupliralo, sa 15,9% onih koji su praktikovali taj čin 1999. na 27% u najnovijem istraživanju.

 

Građani Srbije takođe nemaju preterano poverenje u institucije. Na prvom mestu je crkva, zatim sledi obrazovni sistem, i na trećem mestu je vojska. Od 18 institucija, EU je na desetom mestu, a na dnu liste su NATO, mediji i političke stranke.

 

Više od polovine građana ili njih 54% je podržavalo priključenje Srbije EU. Pomalo iznenađuje podatak da su uključenju u EU najnaklonjeniji tradicionali vernici njih 89%. Zatim slede ambivalentni sa 67%, kazala je Ćiparizović.

 

Istraživanje je pokazalo da 64,9% ispitanika smatra da priključenje Srbije Evropskoj uniji neće dovesti do gubitka verskog i nacionalnog identiteta, dok 22,9% ispitanih građana Srbije smatra suprotno.

 

Veliko ili veoma veliko poverenje u Evropsku uniju ima 19% ispitanika pravoslavne veroispovesti, dok je taj procenat znatno viši kod pripadnika drugih veroispovesti. U EU potpuno ili delimično veruje 34% katolika i 50% protestanata.

 

Verski dijalog podržava 50,9%  pravoslavnih i 48,9% evangelističkih i protestantskih ispitanika.

 

Stereotipi u Srbiji i u Evropi

 

Prvi zaključak učesnika skupa je da versko opredeljenje i podrška evropskim integracijama nisu u izrazito negativnoj korelaciji.

 

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer naglasio je da moć EU da promoviše vrednosti predstavlja vrlo moćnu alatku za razbijanje zidova između religija. On je naglasio da je jako važno da se EU bavi očekivanjima građana.

 

Komentarišući ankete po kojima više od 50% građana Srbije podržava EU, Dežer je naglasio da takvi rezultati otvaraju nekoliko pitanja. Prvo je šta će EU doneti Srbiji, a drugo je uloga verskih institucija u procesu integracija. EU je, naglasio je Dežer, često viđena kao ekonomsko-politička unija, a često se zaboravlja da je EU zajednica vrednosti.

 

Kako je rekao, najnovije istraživanje je pokazalo snažno približavanje religioznosti i podrške evropskim integracijama u Srbiji.

 

Panajotis Tasiopulos iz Centra za evropska istraživanja u Briselu ocenio je da bi integracija Zapadnog Balkana bez Srbije bila nepotpuna. Ovaj Centar je tink-tenk koji se sastoji od 21 fondacije i povezan je sa Evropskom narodnom strankom. "Srbija ima svoje mesto u EU. Činjenica da je to dominantno pravoslavna zemlja može samo pozitivno da doprinese mozaiku EU", kazao je Tasiopulos.

 

Građanima treba crkva

 

Učesnici skupa su istakli da uprkos činjenici da crkva gubi podršku u EU, građani imaju potrebu da im crkva i dalje bude vodič. Henri Bone iz fondacije Konrad Adenauer ocenio je da u aktuelnoj krizi Nemci gube poverenje u evropski projekat, evropske institucije i vrednosti solidarnosti i međusobnog uvažavanja.

 

Takav trend je posledica činjenice da slabi uticaj socijalne tradicije, rekao je on. Sa druge strane, uloga crkve u Nemačkoj i Srbiji je nikad važnija jer je građanima potrebna podrška crkve. Međutim, on je istakao da religiozne organizacije baš kao i politika moraju da se prilagode novim okolnostima. "Sveštenici ne mogu da smatraju za gotovu stvar da će ih ljudi slediti",smatra Bone.

 

Građanima i dalje treba podrška i vodič zbog čega crkva mora da igra aktivniju ulogu i da pomogne ljudima da pronađu rešenja za svoje probleme. To znači da bi crkve trebalo da se uključe u reformske procese u EU.

 

Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić ocenio je da je veza evropskih integracija i religioznosti građana obeležena brojnim predrasudama koje ovo istraživanje nije potvrdilo.

 

U Evropi ima struja koje smatraju da Turskoj i zemljama jugoistočne Evrope nije mesto u EU. Argument za tu predrasudu je da zemlje Balkana baštine vizantijsko nasleđe i da nemaju demokratsku kulturu, zbog čega proširenje treba zadržati na protestantskim i katoličkim zemljama.

 

U Srbiji ima takođe razmišljanja da Srbiji nije mesto u krugu zapadnohrišćanskih zemalja, jer bi ulaskom u EU zemlja izgubila nacionalni i kukturni indentitet.

 

Za Simića je pomalo iznenađujući nalaz iz istraživanja da se dosta građana Srbije, čak njih 93%, izjašnjavaju kao vernici. To važi i za većinsku naciju, i za manjinske zajednice.

 

Drugi zanimljiv detalj je da veliki procenat vernika praktikuje tradicionalne obrede krštenja, slave i venčanja, ali na pitanje u kojoj meri praktikuju redovne odaske u crkvu, procenti značajno opadaju. Građani takođe očekuju veće pojavljivanje crkve u javnom životu.

 

Veliku potrebu za crkvom u Srbiji u poređenju sa EU, Simić tumači kao posledicu neizgrađenih institucija tržišne privrede i brojnih nepravdi u tranziciji koje su pogodile mnoge ljude. "Potreba za crkvom je odgovor na brojne pojave u društvu kao što je kriminalizacija", naveo je Simić. Sa druge strane, ulogu crkve relativizuje ocena ispitanika da neće ispuniti njihova očekivanja.

 

SPC za evrointegracije

 

Iz Simićevog ambasadorskog iskustva u Francuskoj, apsolutno nema mesta stereotipu da među crkvama postoji "verska gvozdena zaveza". Kako je ocenio, stepen integrisanosti srpske eparhije u zapadnoj Evropi je dobar. On je kao primer naveo brojne srpske crkve koje su prethodno bile protestantske bogomolje, kao i pravoslavne manastire u kojima nijedna monahinja nije Srpkinja. Takođe, ima puno primera da su Francuzi prešli u pravoslavlje i da se u pravoslavnim crkvama služi na francuskom.

 

Prema Simićevim rečima, na srpskoj političkoj sceni ima prostora za stvaranje partije sa religijskom orijentacijom. "Da li je realno očekivati da u Srbiji postoji partija poput nemačke Hrišćansko-demokratske partije, ili da Dveri postanu deo Evropske narodne stranke? Iz ovog istraživanja proističe da takva mogućnost nije isključena", naveo je Simić.

 

Profesor Radovan Bigović iz Hrišćanskog kulturnog centra rekao je da "ljubav Srbije prema narodima Evrope neće prestati makar Srbija ne postane članica EU i makar ta ljubav ne bude bila uzvraćena". On je istakao da su integracije suština učenja Srpske pravoslavne crkve, ali da je srpska crkva protiv asimilacije naroda. "Pravoslava crkva se svakodnevno moli za sve ljude, ceo svet, a ne samo za pravoslavne vernike", rekao je on.

 

Verski poglavari složili su se da istraživanje može da bude od velike pomoći kako bi se celovitije sagledala uloga crkve u evropskim integracijama. Međutim, oni su istakli da podatke ne treba uopštavati na sve verske zajednice.

 

Episkop remezijanski Andrej Ćilerdžić, inače rođen u dijaspori, kritikovao je što SPC nije uticala da više građana iz srpske dijaspore prisustvuje međucrkvenim skupovima u Evropi. U isto vreme on je uputio i kritiku na račun EU jer je dozvolila da doskorašnja premijerka Hrvatske Jadranka Kosor poziva Hrvate na solidarnost sa generalima optuženim za zločine, što se u Srbiji nije dogodilo.

 

On je istakao da SPC učestvuje u velikim crkvenim evropskim telima i da već dugo postoji dijalog između SPC i Evropske narodne stranke.

 

Nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar smatra da bi možda veću pažnju trebalo posvetiti verskim manjinama iako on nema nikakve podatake već to sugeriše na osnovu utisaka vernika. On je istakao da rezultate istraživanja ne treba generalizovati na sve verske zajednice već treba ispitati uticaj socijalnog učenja crkve na društvene odnose i shvatanje evropskih integracija.

 

"Proslava 1700 godina od Milanskog edikta odlična je prilika da svi razmišljamo o odnosu crkava", predložio je Hočevar.

 

Muslimani u zemljama u kojima žive ili su živeli nisu nikome silom nametali verske i kulturne principe, istakao je glavni imam beogradski Mustafa Jusufspahić.

 

izvor: EurAktiv Srbija

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA