Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Status "bez svinjske kuge" moguć do kraja godine
|
|
|
Objavljeno : 27.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Srbija bi do kraja ove godine mogla da zatraži od EU status zemlje u kojoj je iskorenjena svinjska kuga, uz dalju primenu vakcinacije, rečeno je 27. marta na konferenciji u Beogradu o iskorenjivanju svinjske kuge i besnila u Srbiji. Uslov za to je da do kraja godine ne bude novih žarišta klasične svinjske kuge, jer bi se tako navršava tačno dve godine od poslednjeg slučaja svinjske kuge. Taj status će omogućiti da velike farme prestanu sa vakcinacijom i uđu u program povećanog nadzora i primene fitosanitarnih mera, nakon čega će moći da zatraže dozvolu za izvoz sirovog svinjskog mesa. Dozvolu za izvoz mesnih prerađevina u EU imaju četiri mesne industrije.
Mere povećanog nadzora će obezbediti da farme budu potpuno izolovane od spoljne sredine i mogućih rizika svinjske kuge, nakon čega bi mogle da zatraže dozvolu za izvoz svinjskog mesa u EU, rekao je direktor Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede Srbije Zoran Mićović. U EU nije dozvoljen uvoz iz zemalja koje vakcinišu svinje.
Firme koje su zainteresovane za program "kanalisanog sistema" ući će u proceduru strože kontrole same farme i deset kilometara oko farme tako da ni "ptica neće moći da preleti iznad farme", objasnio je Mićović. Predmet kontrole će biti i druge farme koje snabdevaju klanicu sa kojoj sarađuje farma uključena u program.
Kako je rekao, stručnjači iz Uprave su se pre nekoliko dana vratili iz Rumunije u kojoj se sprovodi program strogog nadzora najvećih uzgajivača svinja. On je takođe rekao da će Minstarstvo izdvojiti novac koji će zainteresovanim kompanijama u Srbiji pomoći da ispune stroge standarde za učešće u ovom programu.
Vakcinisanje svinja na manjim farmama će se pritom nastaviti, dodao je Mićović.
Ministar poljoprivrede, šumarstva, trgovine i vodoprivrede Srbije Dušan Petrović je istakao da je Srbija vrlo blizu da u "dogledno vreme" iskoreni svinjsku kugu što će omogućiti izvoz svinjskog mesa i prerađevina u EU.
Srbija danas proizvodi 280.000 tona svinjskog mesa od čega najveći deo završi u domaćoj potrošnji, rekao je on na prvoj nacionalnoj konferenciji u okviru projekta "Podrška programu kontrole i iskorenjivanja klasične kuge svinja i besnila u Republici Srbije".
Petrović je naglasio da će se prestanak vakcinacije od svinjske kuge odvijati postepeno, jer "97% uzgajivača svinja nema zadovoljavajuće bezbednosno sanitarne uslove za uzgajanje svinja".
Ministar poljoprivrede je rekao da je Srbija usvojila sve neophodne zakonske akta u oblasti kontrole i iskorenjivanja besnila i svinjske kuge koje su u potpunosti usklađeni sa propisima EU.
Program kontrole iskorenjivanja ovih bolesti više decenija unazad finansira se iz republičkog budžeta, a od 2010. obezbeđena je i finansijska podrška iz fondova EU.
Iz pretpristupnih IPA fondova do sada je za ove namene odvojeno 9,5 miliona evra koji su uloženi u kupovinu vakcina protiv besnila, opremu za nadzor životinja i podršku kapacitetima Uprave za veterinu, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert). On je naglasio da će status kandidata Srbiji doneti više novca za programe iz poljoprivrede, ali da je uslov za to formiranje direkcije za agrarna plaćanja.
Na konferenciji je istaknuto i da je broj slučajeva besnila u Srbiji znatno manji u odnosu na prethodne godine. U prošloj godini, zabeleženo je 46 slučajeva besnila, dok je u 2009. registrovano 185 slučajeva. Znaccajno je manje i regiona u kojima se bolest pojavljuje.
Srbija je jedna od retkih zemalja koja primenjuje vakcinaciju svinja. Od 1994. do 2001. u Srbiji je u proseku registrovano 125 žarišta svinjske kuge, a godišnje je vakcinisano 6,7 miliona svinja što je 64,6% dostupnih svinja.
Ministarstvo poljoprivrede je 2002. ukinulo besplatnu vakcinaciju svinja što je uticalo na pogoršanje situacije. U 2005. zabeleženo je 384 žarišta, a naredne godine 401 žarište, pokazuju podaci Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede.
Besplatna vakcinacija, registracija uzgajivaća svinja i kontrola prometa počinje ponovo 2006. godine što je značajno smanjilo broj žarišta i uticalo na prestanak bolesti. Svinjska kuga je poslednji put zabeležena u Srbiji u novembru 2010. u selu Velikim Radincima u opštini Sremska Mitrovica, a pre toga 2007. godine.
Iz Srbije se u EU mogu izvoziti svinjske prerađevine, ali ne i sirova svinjetina zbog vakcinacije protiv klasične kuge kod tih životinja. Dozvolu za izvoz imaju Juhor, Topola, Big Bul i Kolbis.
Izvor. EurActiv.rs
Foto. Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|