Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Klinton: Srbiji je mesto u EU
|
|
|
Objavljeno : 12.10.2010. | Ažurirano : 13.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
Sjedinjene Američke Države su potpuno uverene da Srbija neće biti samo članica Evropske unije, već i lider i dobar primer za Evropu, izjavila je večeras u Beogradu državna sekretarka Sjedinjenih Američkih Država Hilari Klinton (Hillary Clinton).
"SAD su spremne da rade s Vama da Vam pomognu da izgradite bolju budućnost za ovu zemlju, Vaš narod i ovaj region", rekla je Hilari Klinton na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsednikom Srbije Borisom Tadićem. Razgovorom sa Tadićem u Palati Srbije Klinton je počela jednodnevnu posetu Srbiji, u okviru turneje po Balkanu.
Kao tačku neslaganja s Tadićem, Klinton je u obraćanju medijima istakla odnos prema Kosovu. Ona se jasno distancirala od očekivanja vlasti u Beogradu da će se razgovori sa Prištinom voditi i o statusu, ističući da bi u predstojećem dijalogu dve strane trebalo da se rešavaju "svakodnevna pitanja".
Klinton je rekla da je rezolucija Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Kosovu osnov za dijalog koji bi trebalo da pomogne narodima Kosova i Srbije i da ima pozitivan uticaj na odnose Srbije sa susedima, EU i USA.
Na konferenciji za novinare, Klinton se osvrnula i na saradnju Srbije s Tribunalom u Hagu, pohvalivši napore Beograda u pronalaženju preostalih haških begunaca.
"Srbija čini velike napore na hapšenju begunaca i te napore bi trebalo i drugi da prepoznaju", rekla je Klintonova. Ona je izrazila zadovoljstvo što je od Tadića čula da je ispunjavanje haških obaveza najviši prioritet za Srbiju. Stav Klintonove o saradnji Srbije s Hagom veoma je značajan u svetlu njene posete Briselu, u koji će otići po završetku balkanske turneje. Susret sa zvaničnicima EU prethodiće sednici Saveta ministara EU 25. oktobra, na kojoj će se odlučivati o prosleđivanju zahteva za kandidaturu za članstvo Srbije u Uniji Evropskoj komisiji.
Klinton je rekla da SAD podržavaju sve zemlje regiona da što pre uđu u EU.
"Podržavamo sve zemlje regiona da što pre uđu u Evropsku uniju, ali smatramo da nijedna zemlja nije učinila toliko napora koliko Srbija da bi se približila Evropi", istakla je Klinton.
Ona se na konferenciji za novinare osvrnula i na Paradu ponosa, koja je održana u Beogradu u nedelju. Američka državna sekretarka je odala priznanje hrabrosti srpske policije, koja je osigurala bezbednost učesnika Parade.
Tadić: Nastavljamo potragu za Mladićem
Srbija čini sve da zatvori mračnu stranicu istorije devedesetih godina hapšenjem preostale dvojice haških begunaca, Ratka Mladića i Gorana Hadžića, izjavio je Boris Tadić na konferenciji za novinare.
"Srbija će svoje obećanje ispuniti do kraja", poručio je Tadić i dodao da država to neće učiniti samo zbog Haškog tribunala, već zbog sebe same, svojih građana i pomirenja u regionu. Tadić je istovremeno naglasio i da će Srbija "uvek insistirati na tužbenim sudskim postupcima" protiv onih koji su počinili ratne zločine nad pripadnicima srpskog naroda.
Tadić se osvrnuo na mimoilaženje sa SAD o pitanju Kosova, ponovivši stav da Srbija nikada neće priznati kosovsku nezavisnost. On je istakao da je Beograd spreman za dijalog sa Pristinom o svim životnim pitanjima i da želi da taj dijalog počne što pre.
"Srbija je sa 27 zemalja EU podnela rezoluciju (Generalnoj skupštini UN) kojom se poziva na početak razgovora. Mi želimo da dijalog počne što pre. Samo dijalogom možemo rešiti istorijski konflikt Srba i Albanaca", istakao je Tadić.
On je zahvalio na podrsci SAD procesu evropske integracije Srbije, ističući da je strateški cilj Srbije članstvo u EU. Predsednik Srbije je takođe izrazio zadovoljstvo što Srbija, posle mnogo godina nesporazuma, sada gradi partnerske odnose sa SAD na novim temeljima.
Klinton i Tadić su najpre razgovarali "u četiri oka" nešto više od sat vremena, a zatim su im se pridružili saradnici - pomoćnik američke državne sekretarke za evropska i evroazijska pitanja Filip Gordon (Philip), kao i srpski ministri spoljnih poslova i odbrane, Vuk Jeremić i Dragan Šutanovac.
Kosovo, EU i saradnja u oblasti odbrane – glavne teme razgovora
Hilari Klinton je prvi put boravila u Srbiji. Osim sa Tadićem, ona se sastala i sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem, koji se u razgovoru založio za dijalog Beograda i Prištine o Kosovu.
Premijer je rekao da je Srbija spremna da razgovori sa Prištinom počnu u skladu sa rezolucijom usvojenom u Generalnoj skupštini UN u septembru. Sastanku su prisustvovali i potpredsednici Vlade Srbije Ivica Dačić, Mlađan Dinkić i Božidar Djelić, kao i direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević.
Klintonova je imala odvojeni razgovor sa ministrom odbrane Draganom Šutanovcem, tokom kojeg je istaknuto obostrano zadovoljstvo nivoom saradnje dve zemlje u oblasti odbrane, koja "predstavlja najbolji deo ukupnih bilateralnih odnosa SAD i Srbije".
Šutanovac je u razgovoru podsetio da Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije učestvuju u svim regionalnim bezbednosnim inicijativama, dajući pun doprinos izgradnji mira i stabilnosti na prostoru Zapadnog Balkana.
Klintonova je posebno istakla dostignuti nivo saradnje Vojske Srbije sa Nacionalnom gardom Ohaja. Ona je naglasila da SAD pruža podršku nastavku reforme u sistemu odbrane u cilju postizanja najboljih standarda.
Po završetku posete, Klintonova je uveče u Aero klubu u Beogradu razgovarala sa predstavnicima nevladinog sektora, nezavisnih medija i manjina. Ona je u tom razgovoru ocenila da je Srbija mnogo napredovala od demokratskih promena 2000. godine, u čemu je veliku ulogu odigralo i civilno drustvo.
Bezbednost u Beogradu je tokom je posete Hilari Klinton podignuta na najviši nivo. Prilikom dolaska Klinton sa aerodroma u Palatu Srbije bio je blokiran autoput kroz Beograd i obe petlje kod Beogradske arene. Policija je bila raspoređena po celom gradu, a pojedine ulice bile su zatvorene i za pešake.
Klinton je turneju po regionu počela posetom Sarajevu, odakle je nastavila u Beograd. Državna sekretarka SAD će posetom Prištini završiti turneju po Zapadnom Balkanu. Ona je drugi zvaničnik SAD koji boravi u Srbiji u proteklih godinu i po. Prethodno je Srbiju posetio potpredsednik SAD Džo Bajden (Joe Biden).
Izvor: EurActiv i Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|