 Koalicije oko Demokratske stranke (DS) i Socijalističke partije Srbije (SPS) postigle su načelni dogovor da formiraju vladu. Međutim, za konkretan dogovor će se čekati drugi krug predsedničkih izbora. Time se, po rečima analitičara Vladimira Gligorova, dodatno jača funkcija predsednika u Srbiji koja nije predsednički sistem. Pored toga, neizvesnost o tome ko će formirati koaliciju i dalje postoji u izvesnoj meri.
"Biće potrebno sačekati rezultate predsedničkih izbora da bi se znalo kako će izgledati podela resora u vladi, a to nije dobro jer se time dodatno učvršćuje predsednički sistem", kazao je Gligorov agenciji Beta.
Ishod predsedničkih izbora će se, prema izjavi predsendika Gradskog odbora DS Aleksandra Šapića čekati i za formiranje koalicije u Beogradu, iako će, dogovor o koaliciji, kako je istakao, biti postignut "za pet minuta". Šapić je takođe na konferenciji za novinare dao veliki značaj izboru za predsednika za budućnost cele zemlje. "Ako 20. maja ne dobijemo predsednika Srbije koga zelimo svi drugi rezultati izbora neće imati smisla i postojaće rizik da zemlja krene u drugom, pogrešnom pravcu", ocenio je Šapić.
Ostaje pitanje kako će ishod predsedničkih izbora uticati na dogovore o koaliciji DS i SPS - da li će uticati na kadrovska rešenja, ili možda čak na promenu sastava koalicije.
Gligorov se osvrnuo i na tvrdnje da je najveći dobitnik izbora SPS i na zatev Dačića da u narednoj vladi bude premijer. Analitičar bečkog Instituta za međunarodne ekonomske studije ocenio je, naime, da je dobar rezultat te stranke posledica nepoverenja u dve najveće stranke (Srpsku naprednu stranku i Demokratsku stranku) i nespremnosti glasača da bilo kome povere mandat zbog nejasnih ili nepostojećih izbornih ponuda stranaka.
Gligorov je ocenio i da se ne bi moglo reći da su građani glasali za to da predsednik vlade bude iz redova socijalista, a prema njegovom mišljenju Dačić ne bi trebalo da se nađe na tom mestu zbog nedostatka jasne ekonomske politike. "Oni nemaju neki kredibilitet kada je reč o privrednoj politici, a teško je pretendovati na mesto premijera ako se nema privredni program ili je on nedosledan i nedovoljno odgovoran", kazao je Gligorov.
Po njegovoj oceni, glasači su se uprkos tome što su glasovi rasuti na više stranaka opredelili za dosadašnju koaliciju, a ne za opoziciju, a može se govoriti o neuspehu SNS i Nove Srbije, pogotovo kada se uzmu u obzir slabi rezultati radikala, Dveri i liste "Nijedan od ponuđenih odgovora".
Budući da se ne zna ni ko će, u slučaju da koaliciju i formiraju DS i SPS, ući sa njima u koaliciju, ne može se unapred znati ni broj ministarstava, koji zavisi od međustranačke trgovine. Analitičar Zoran Stojiljković ocenio je da ih neće biti više od 20, računajući premijera i njegovog zamenika. Prema njegovim rečima, "stranački interesi će biti namireni mnogobrojnim pomoćnicima, zamenicima i državnim sekretarima, kao što su to uradili prilikom rekonstrukcije sadašnje vlade".
Izvor: Beta i EurActiv.rs
 Povezani sadržaj
|