Projekat podržali
Sponzori mreže
|
NIS najuspešnija firma u Srbiji prošle godine
|
|
|
Objavljeno : 15.06.2012. |
|
|
|
|
|
|
Najbolje preduzeće u Srbiji po ostvarenim poslovnim prihodima i dobiti u 2011. bila je Naftna industrija Srbije (NIS), dok je najveći gubitaš Ju es stil Srbija (U.S.Steel), saopštila je 15. juna Agencija za privredne registre (APR). NIS je dobit povećao skoro tri puta u poređenju sa 2010, ali je i smanjio broj zaposlenih za 933. Ova kompanija u vlasništvu Gaspromnjefta je 2009. bila takođe lider, ali među gubitašima. Podaci pokazuju da Telekom drži drugo mesto na osnovu dobiti koja je porasla sa 15,7 milijardi pretprošle godine na 22,2 milijarde u 2011. U tumačenju liste vodećih firmi treba biti obazriv jer nije reč o zbirnim, konsolidovanim izveštajima za grupu preduzeća koja imaju istog vlasnika. To znači da je recimo rezultat Viktorija Grupe, Delta Holdinga i Farmakoma znatno bolje rangiran nego što tabele sa pojedinačnim firmama to prikazuju.
APR je predstavila rezultate poslovanja "100 naj" privrednih društava koja su, prema finansijskim izveštajima, bila glavni nosioci celokupne domaće privrede u 2011. godini, a analizirani su po poslovnom prihodu, neto dobitku, kapitalu, neto i kumuliranom gubitku.
Pre četiri godine Cvetkovićeva vlada potpisala je sa Rusijom ugovor o prodaji Naftne industrije Srbije (NIS) Gaspromu za 400 miliona evra i sporazume o izgradnji gasovoda Južni tok i završetku skladišta gasa Banatski dvor. Prodaja NIS-a nije prošla bez skandala: kao bomba je odjeknulo u javnosti saopštenje novog vlasnika da je "zlatna koka" među srpskim javnim preduzećima u 2008. zabeležio gubitak od tri milijarde dinara, a ne dobit kako je tvrdilo srpsko ministarstvo finansija.
Registrator za finansijske izveštaje i bonitet Ružica Stamenković izjavila je na konferenciji za novinare da je NIS prošle godine ostvario prihod od 192 milijarde dinara i neto dobitak od 41 milijarde dinara, što je povećanje od 146,3%. Podaci publikacije takođe pokazuju da je ova kompanija u odnosu na 2010. smanjila broj zaposlenih za 933, sa 10.583 na 9.650.
Kako je rekla, na drugom mestu na listi uspešnih preduzeća su i Elektroprivreda Srbije sa prihodom od 126 milijardi dinara, a sledi Telekom Srbija sa prihodom od 87 milijardi dinara.
U strukturi 100 preduzeća sa najvećom dobiti dominiraju kompanije iz sektora prerađivačke industrije, njih 37.
Iza NIS-a na drugom mestu po dobiti je Telekom koji je ostvario povećanje od 41% u odnosu na 2010, a na trećem Delta kapital (Delta capital) sa 20 milijardi dinara ostvarene dobiti. Na listi prvih pet je i Železnica Srbije sa 12,6 milijardi dinara dobiti kao i Hidroelektrane Đerdap.
Među 100 privrednih društava sa najvećim poslovnim prihodima čak 36 je iz sektora trgovine sa udelom od 30,2% poslovnih prihoda. Privreda u Srbiji je u 2011, kako se navodi u publikaciji, ostvarila pozitivan finansijski rezultat. Privreda je ostvarila neto dobit od 458 milijardi dinara što je povećanje od 42,3% u odnosu na prethodnu godinu.
"Sto najprofitabilnijih preduzeća iskazalo je skoro polovinu iskazanog neto dobitka srpske privrede i u osnovnim finansijskim performansama srpske privrede učestvuju sa 23,5 %, a u ukupnom broju zaposlenih sa 11,2 %", rekla je Stamenković.
Stamenković je navela da je najveći neto gubitak prošle godine imala kompanija Ju es stil Srbija od 16 milijardi dinara, sledi Galenika sa gubitkom od 12 milijardi dinara. Nešto manji gubitak ima HIP Petrohemija oko 11 milijardi, a zatim slede Azotara sa blizu 7 milijardi dinara i Agroživ Ratarstvo sa 5,7 milijardi.
Preduzeća sa liste najvećih gubitaša čine polovinu neto gubitka ukupne privrede Srbije i zapošljavaju 7,4% ukupnog broja radnika.
Najveće kumulirane gubitke ima preduzeće Železnice Srbije od 134 milijarde dinara, ali kako je rekla, treba napomenuti da to preduzeće istovremeno zauzima u četvrto mesto na listi preduzeća sa najvećim dobitkom.
Među pet preduzeća sa najvećim kumuliranim gubitkom su i EPS 52,8 milijardi dinara, Zastava Automobili skoro 47 milijardi, Ju es etil sa 46,7 milijardi i Vip Mobile 43,6 milijardi dinara.
Prema njenim rečima, 100 preduzeća sa te liste čine polovinu kumuliranih gubitaka cele privrede, i zapošljavaju 13,8% radnika.
Stamenković je rekla da su vodeća mesta na listi 100 preduzeća sa najvećim kapitalom zauzela preduzeća Putevi Srbije i Elektroprivreda Srbije, na koje se odnosi 19,1% kapitala srpske privrede. Ta preduzeća raspolažu sa tri petine kapitala na nivou privrede i zaspošljaju 15% radnika, dodala je Stamenković. Sa najviše kapitala, skoro 40% ukupnog kapitala 100 preduzeća, upravljaju preduzeća iz sektora energije.
Izvor: EurActiv.rs, Beta
Foto: NIS
Povezani sadržaj
|
|
|