Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bez evropskih standarda nema investicija
|
|
|
Objavljeno : 27.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
Važno je da Srbija usvoji pravni okvir i standarde Evropske unije jer će na taj način stvoriti poslovnu klimu koja će biti privlačnija za strane investiture, ocenjeno je danas na panel diskusiji Saveta stranih investitora (The Foreign Investors Council - FIC) u Beogradu.
Predstavljajući Belu knjigu za 2010. godinu članovima Vlade Srbije, predsednik FIC-a Ćel-Morten Jonsen (Kjel-Morten Johnsen) rekao je da je pridruživanje EU političko pitanje, ali da se ono takođe tiče i stranih investitora, kojima će Srbija biti privlačnija kao zemlja u kojoj se primenjuju evropski standardi.
Jonsen je ocenio da su u prethodnom periodu zabeležene značajne promene u Srbiji koje su doneli novi propisi u oblasti konkurencije, deviznog poslovanja, standardizacije i prava intelektualne svojine. Međutim, jedan od ključnih balasta u poslovanju i dalje predstavlja suvišna procedura i papirologija koja je, iako donekle smanjena, i dalje veoma obimna.
Background Savet stranih investitora formiran je 2002. godine i čine ga glavni strani investitori u Srbiji. Osnovni cilj FIC-a je da podrži Vladu Srbije tako što će sa njom razmenjivati iskustva u vezi sa poslovanjem multinacionalnih kompanija u regionu Jugoistočne Evrope. Otvoreni dijalog između stranih investitora i vlade trebalo bi da doprinese stvaranju boljeg poslovnog okruženja u Srbiji za strane investitore i domaće kompanije.
Bela knjiga FIC-a predstavlja konkretne predloge za poboljšanje poslovne klime u zemlji. Ta publikacija sadrži set prioriteta za ekonomsku politiku zemlje, viđenu očima stranih investitora. U Beloj knjizi se nalazi i pregled trenutnog stanja u ekonomiji, postignutih ciljeva u prethodnoj godini, ali i preporuke za uklanjanje barijera u toj oblasti. Bela knjiga predstavlja osnov za dijalog predstavnika stranih investitora i Vlade Srbije o načinima za unapređenje poslovne klime.
Za investitore je, kazao je Jonsen, veoma važno da se obezbedi predvidljivost uslova poslovanja, što znači pre svega da će biti osigurano da porezi ostanu na istom nivou i da se neće nametati novi. Na predvidljivost poslovanja loše utiče pad dinara, ocenio je Jonsen i dodao da je drugi problem velika stopa nezapsolenosti koja iznosi oko 20%. Ekonomiju opterećuju i predugi sudski sporovi, naveo je Johansen.
Predsednik FIC-a je ukazao da Srbija mora da nastavi strukturne reforme, da poboljša primenu zakona i održi fiskalnu disciplinu. Osvrćući se na ekonomsku krizu, Jonsen je rekao da je Srbija, prema oceni stranih preduzeća, kroz tu krizu prošla bolje nego zemlje u njenom okruženju.
Cvetković: Suzbijamo monopole
U obraćanju učesnicima skupa, premijer Srbije Mirko Cvetković istakao je da država uvodi evropske standarde i da je njena orjentacija članstvo u EU, zbog čega privrednici mogu da očekuju stabilnu poslovnu klimu.
"Proces (evropske integracije) je živ. On napreduje i u narednoj godini očekujemo dalji prodor", rekao je Cvetković ukazujući da je Savet ministara na sastanku u Luksemburgu 25. oktobra prosledio kandidaturu Srbije Evropskoj komisiji, što je korak napred u procesu evropske integracije.
Premijer se složio sa predsednikom FIC-a da je Srbija bolje prošla kroz ekonomsku krizu od zemalja regiona.
Cvetković je učesnike skupa uveravao da u zemlji postoji evropska orjentacija i da se gradi evropska privreda. Jedan od ključnih problema na putu ka EU je suzbijanje monopola. Cvetković tvrdi da država radi i na tome ali da se efekti još ne vide jer se prolazi kroz "dečije bolesti".
Kao primer borbe protiv monopola premijer je naveo ukidanje monopola u fiksnoj telefoniji i liberalizaciju tržišta nafte počev od 1. januara 2011. godine. Cvetković, međutim, nije pomenuo druge monopole u Srbiji, pre svega one u privatnom vlasništvu koji su najčešće na meti kritika stranih biznismena i medija.
U predvidljivost srpske privrede, Cvetković je osim evropske orjentacije Srbije ubrojao i aranžamane u koje država ulazi sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Kada je reč o giljotini propisa na koju se strani investitori godinama žale, premijer je rekao da se i na tome radi, te da je država uspešna u tome ali može da bude još uspešnija.
EU: Primenjujte zakone
Skupu je prisustvovao i šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert), koji je poručio da dobro funkcionisanje tržišta zavisi od uspostavljanja vladavine prava u zemlji. Dežer je naveo da će u tom smislu Evropska komisija u narednom periodu pratiti primenu zakona u Srbiji. To će, kako tvrdi, ujedno biti fokus Upitnika koji će Komisija uputiti Srbiji u novembru i na osnovu kojeg će izraditi mišljenje o spremnosti Srbije za status kandidata za članstvo u EU.
"Jasno je da je proces evropske integracije baziran na razvoju demokratije i na razvoju tržišta. To su dve strane istog novčića", rekao je Dežer.
Šef Delegacije EU je istakao da je važno i da se u narednom periodu osigura funkcionisanje regulatornih tela i nastavi reforma pravosuđa da bi se obezbedili efikasnost i brzina sudske procedure.
Dežer se osvrnuo i na godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evropske integracije. Izveštaj će biti objavljen u novembru, naveo je Dežer i ukazao da taj dokument Srbiji može da posluži kao "mapa puta" za nastavak reformi.
On je ocenio vrlo pozitivno odluku Saveta ministara da Komisiji prosledi kandidaturu Srbije za članstvo u EU. "To je veoma pozitivan znak, jer pokazuje da evropska budućnost Srbije postaje realnija iz dana u dan", kazao je Dežer.
Izvor: EurActiv
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|